Warzywa, owoce i czerwone wino chronią mózg

Doniesienia epidemiologiczne wskazują, że w ostatnich latach wzrasta liczba osób dotkniętych chorobami ośrodkowego układu nerwowego.

warzywa, owoce i czerwone wino dobre dla mózgu

Doniesienia epidemiologiczne wskazują, że w ostatnich latach wzrasta liczba osób dotkniętych chorobami ośrodkowego układu nerwowego, takimi jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Częściej też obserwuje się różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania poznawczego i zaburzenia pamięci. Choroby te, do tej pory głównie kojarzone z podeszłym wiekiem, coraz częściej występują u ludzi między 40 a 50 rokiem życia. Niektórzy z badaczy uważają, że jedną z głównych przyczyn chorób neurodegeneracyjnych jest stres oksydacyjny.

"Z badań wiadomo, że aktywne formy tlenu i azotu odgrywają kluczową rolę w zaburzaniu pracy mózgu i komórek nerwowych oraz powodują starzenie organizmu - wyjaśnia profesor Maria Borawska z Akademii Medycznej w Białymstoku. - Wolne rodniki powodują uszkodzenie DNA, RNA i białek w komórkach, które w efekcie zaczynają wadliwie funkcjonować i umierają. Na szczęście organizm wyposażony jest w specjalne antyoksydacyjne mechanizmy obronne".

Zespół naukowców z Zakładu Bromatologii AM prowadzi badania nad sposobami wspomagania tych mechanizmów.

"Sposobem wspomagania wrodzonych mechanizmów antyoksydacyjnych jest przyjmowanie suplementów żywieniowych, takich jak koenzym Q - mówi Maria Konopka z zespołu. - Jednak najlepsze efekty daje zmiana diety i spożywanie żywności bogatej w antyoksydanty, czyli głównie warzyw i owoców, jak również nabiału, mięsa".

Pozytywny wpływ na mechanizmy antyoksydacyjne ma spożywanie soków owocowych i warzywnych. Badania prowadzone przez ponad 10 lat na grupie 3 tys. osób w Stanach Zjednoczonych wykazały, że picie soków obniża zachorowalność na chorobę Alzheimera. Badania przeprowadzone we Francji wykazały, że napoje otrzymane z owoców także mają dobry wpływ na mechanizmy przeciwstarzeniowe. Francuskie badania wykazały, że picie wina w niewielkich ilościach znacząco obniża ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

"Chociaż nie dysponujemy jeszcze skutecznymi lekami na choroby układu nerwowego - stwierdza profesor Borawska - to możemy skutecznie opóźniać ich wystąpienie i poprawić stan już chorych osób przez stosowanie diety bogatej w naturalne środki antyoksydacyjne, pochodzące z warzyw i owoców".

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Weker/ 2007-09-17

fot.
Fotolia