Borówka Amerykańska w Polsce centralnej nazywana jest po prostu jagodą lub czarną jagodą, zaś na południu Polski - borówką, co może prowadzić do nieporozumień.
Roślina ta w Polsce centralnej nazywana jest po prostu jagodą lub czarną jagodą, zaś na południu Polski - borówką, co może prowadzić do nieporozumień. Botaniczna nazwa oficjalna: borówka czernica. Jest to roślina półkuli północnej; jej zasięg obejmuje prawie całą Europę, północną Azję (i część środkowej), a także zachodnią część Ameryki Północnej (od Kolorado do Alaski).
Bardzo zdrowa bomba witaminowa
Owoce borówki wyróżniają się wysoka wartością dietetyczną i dużymi zasobami cennych składników odżywczych. Borówki bogate są w makroelementy - potas, wapń, fosfor i magnez.
Zawierają znaczne ilości sodu i żelaza, tiaminy, ryboflawiny, niacyny oraz witaminy A. 250 g świeżych owoców to pełna dzienna dawka witaminy C dla dorosłego człowieka.
Borówka ma działanie przeciwcukrzycowe, ściągające -łagodzące obrzęki, odkażające i moczopędne.
Poprawia trawienie i pracę jelit.
Owoce borówki działają porażająco na pasożyty jelitowe a także hamują rozwój szeregu drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak np., bakterie czerwonki (krwawej biegunki) i duru brzusznego, a przy tym obniżają przepuszczalność błony śluzowej jelit, dlatego są wyjątkowo skuteczne w chorobach przewodu pokarmowego.
Badania naukowe prowadzone od 1996 roku w USA wykazały obecność znacznych ilości przeciwutleniaczy oraz wielu substancji biologicznie czynnych, związków antyoksydacyjnych i enzymów obniżających poziom cholesterolu. Przeciwutleniacze zmniejszają niebezpieczeństwo arteriosklerozy, chorób serca, zmniejszają we krwi poziom tzw. "złego" cholesterolu LDL, a zwiększają zawartość "dobrego" HDL. Wspomniane właściwości owoców chronią przed wieloma chorobami, w tym również przed chorobami nowotworowymi.
Równie godne podkreślenia są inne właściwości borówki, związane z zawartością tzw. antocyjanozydów, które zwiększają elastyczność drobnych naczyń krwionośnych (włosowatych), ułatwiając w ten sposób przepływ krwi i poprawiając dopływ substancji odżywczych i tlenu do tkanek i narządów. Szczególnie uderzający jest wpływ tych substancji na narząd wzroku. Spożywanie owoców borówki i picie soku borówkowego poleca się szczególnie kierowcom samochodów oraz osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem.
Jest bardzo smaczna i można z niej robić wiele przetworów, jak soki, dżemy, wina i nalewki, a także ciastka i pierogi; warto podkreślić, że przetwory te na ogół zachowują właściwości lecznicze.