Cielęcina należy do mięs czerwonych. Ma jasnoróżowy lub różowy, połyskujący kolor i charakterystyczny, lekko kwaśny zapach.
Cielęcina należy do mięs czerwonych. Ma jasnoróżowy lub różowy, połyskujący kolor i charakterystyczny, lekko kwaśny zapach. Delikatne, luźne mięso jest silnie poprzerastane równie delikatną tkanką łączną i prawie nie zawiera tkanki tłuszczowej.
Cielęcina to mięso cieląt w wieku od 2 tygodni do 6 miesięcy, żywionych najpierw wyłącznie, a potem częściowo mlekiem. Najlepsze mięso pochodzi ze zwierząt 4-8 tygodniowych, karmionych głównie mlekiem.
Kości cielęce zawierają dużo kolagenu.
Mięso zbyt młodych cieląt jest bladoróżowe, prawie białe, bardzo miękkie, wiotkie, niedostatecznie spoiste.
Przechowywanie
- Świeże mięso może leżeć w lodówce 2-3 dni w lecie i nie dłużej niż 5 dni w ziemie. Mięsa z kością nie należy trzymać ponad 24 godziny.
Przygotowanie
- Aby straty składników odżywczych podczas gotowania były jak najmniejsze, cielęcinę płucze się w dużych kawałkach pod bieżącą wodą, wkłada do wrzątku i gotuje pod przykryciem na wolnym ogniu; pod koniec gotowania dodaje się włoszczyznę.
- Mięso na potrawkę gotuje się w dużym kawałku i po ugotowaniu dzieli na porcje.
- Do smażenia przeznacza się mięso o tkance drobno-włóknistej, z niewielką ilością delikatnych błon. Mięso zawierające sporo tkanki łącznej, np. nóżki i mostek, można smażyć po ugotowaniu. Do smażenia należy używać tłuszczów o wysokiej temperaturze dymienia, najlepiej oliwy i oleju rzepakowego niskoerukowego. Nie należy smażyć na maśle ani margarynie. Można natomiast dodać surowego masła do usmażonego mięsa, gdyż masło podnosi smak potrawy.
- Najzdrowsze jest mięso smażone na grillu albo w folii bez tłuszczu.
- Mięsa smażone saute soli się i zanurza w mące bezpośrednio przed smażeniem, ponieważ pod wpływem soli wydziela się z mięsa sok, a wraz z sokiem składniki odżywcze. Poza tym nasiąknięta mąka podczas smażenia zbija się w twardą masę, która łatwo się przypala.
- Nóżki cielęce (uprzednio obgotowane) często panieruje się w cieście z mąki, jajek, oleju i soli, zwanym klarem. Ciasto powinno być bardziej gęste od naleśnikowego, żeby lepiej trzymało się mięsa.
- Mieloną cielęcinę dobrze jest łączyć z mięsem bardziej tłustym, np. wieprzowiną, w proporcjach 2:1. Masa sporządzona z samej cielęciny jest sucha i bardzo zbita.
- Cielęcina szybko wysycha, dlatego przed smażeniem lub pieczeniem należy posmarować ją olejem lub tłuszczem wieprzowym.
- Cielęciny nie przyprawia się mocno, pozostawiając charakterystyczny, raczej mdławy smak.
- Przyprawy do cielęciny to: bazylia, estragon, cząber, lubczyk, majeranek, pieprz, kolendra, ziele angielskie, liść laurowy, a także cebula i czosnek. Gotowe potrawy mogą być przyprawione zieloną pietruszką lub szczypiorkiem.
- Cielęcinę podaje się z łagodnymi dodatkami: marchewką oprószoną, groszkiem, kalafiorem z wody, szpinakiem, fasolką szparagową.