Nauka samodzielnego jedzenia

Opanowanie przez dziecko sztuki samodzielnego jedzenia bywa czasem trudne i wymaga od opiekunów cierpliwości i życzliwego nastawienia.

nauka samodzielnego jedzenia

W 7-8 miesiącu dziecko zaczyna interesować się tym, co jest w miseczce, wkłada do niej rączki, próbuje złapać łyżeczkę, którą jest karmiony. W ten sposób maluch sygnalizuje chęć nauki samodzielnego jedzenia. To ważny moment w rozwoju dziecka nie przegapcie go, zachęcajcie i pozwólcie dziecku na podejmowanie prób osiągnięcia tej ważnej umiejętności. Wyjście naprzeciw potrzebom dziecka stymuluje jego rozwój.

Opanowanie przez dziecko sztuki samodzielnego jedzenia bywa czasem trudne i wymaga od opiekunów cierpliwości i życzliwego nastawienia. Uciekanie się do krzyków czy przekupstwa w niczym nie pomoże, a może jedynie zaszkodzić. Mam nadzieję, że tych kilka rad ułatwi Wam wspólne osiągnięcie tej ważnej umiejętności.

Miła atmosfera

Zapewnij dziecku miłą atmosferę przy jedzeniu. Posiłki mają się dziecku kojarzyć z przyjemnością. I co bardzo ważne, kiedy tylko to możliwe zasiadajcie do posiłku całą rodziną. Te wspólne chwile przy stole są nieocenione.

Nuda to wróg

Półroczny maluch nie lubi się nudzić. Nawet podczas posiłku musi mieć zajęte czymś ręce. Nie zabieraj dziecku zabawki, gdy nadchodzi pora karmienia. Może to odebrać jako karę i skojarzyć z jedzeniem. Rocznego malca nie zmuszaj by siedział długo przy stole, to ponad jego siły. Tyle ciekawych rzeczy dokoła. Pozwól jeść na „chodzonego". Pamiętaj jednak o wyznaczeniu „terenu" - jemy tylko w kuchni - nie pozwól chodzić dziecku z jedzeniem po całym domu.

Kup proste sztućce

Jeśli chcesz by dziecko nauczyło się prawidłowo posługiwać łyżeczką powinna być ona podobna do „dorosłych łyżeczek" tylko oczywiście mniejsza. Pierwsze łyżeczki powinny być wykonane z miękkiego plastiku. Nie kupuj łyżeczki o udziwnionym kształcie, czy z trzonkiem ustawionym pod kątem. Może i ułatwiają karmienie, ale nie przyczyniają się do prawidłowego rozwoju żuchwy i mięśni ust.

Pokarmy stałe tylko łyżeczką

Zupkę, kaszkę czy deserek podawaj łyżeczką. Odruch gryzienia i połykania jedzenia rozwija się około 6 miesiąca życia. Nie wykorzystanie tego momentu wiąże się z opóźnieniem wprowadzenia posiłków stałych.
Karmienie butelką jest wygodne, jednak nie ulegaj pokusie, by półrocznemu dziecku podawać inne jedzenie niż mleko przez smoczek. Karmienie łyżeczką uczy zgarniać ustami pokarm z łyżeczki i przyczynia się od szybszego opanowania prawidłowych ruchów żuchwy, które są niezbędne do samodzielnego spożywania posiłków.
Łyżeczkę wkładaj dziecku do buzi poziomo i tak samo ją wyjmuj. Ten sposób karmienia wymusza zamykanie ust w celu zgarnięcia jedzenia, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust, zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi przyczynia się również do prawidłowego rozwoju mowy. Jest niezbędna przy wymawianiu głosek „m", „p", „b". 

Na dwie ręce

Daj dziecku do rączki łyżeczkę. Nakładaj jedzenie do dwóch miseczek: z jednej maluch będzie jadł sam, z drugiej Ty będziesz go karmić. Możesz też prosić by próbował nakarmić Ciebie. Gdy dziecko nie umie jeszcze nabrać jedzenia, podawaj mu do rączki napełnioną łyżeczkę. Chwal każda udaną próbę, niepowodzenia przemilczaj.

Bez zmuszania i przekarmiania

Nie wpychaj na siłę łyżeczki do ust dziecka. Jeśli pierwsza próba podania nowego jedzenia nie powiodła się odczekaj parę dni, potem spróbuj ponownie. Pamiętaj, jeśli dziecko za każdym razem odmawia jakiegoś pokarmu być może instynktownie wie, że mu szkodzi lub po prostu mu nie smakuje - Ty przecież tez nie lubisz wszystkiego.
Nie zmuszaj dziecka, by jadło więcej niż może i chce, nie walcz o każdy kęs. Nie narzucaj mu, by zjadło tyle ile Ty chcesz, bo tyle mu naszykowałaś. Zdrowe dziecko wie, kiedy jest głodne i spragnione. Zmuszanie do jedzenia to pierwszy krok by dziecko stało się niejadkiem.
Kiedy niemowlę karmione jest piersią pozwalamy mu jeść tyle ile chce, tą samą zasadę stosujmy przy wprowadzaniu do diety niemowlęcia nowych pokarmów i później przy karmieniu małego dziecka.

Dziecko musi się wybrudzić

Nie zabraniaj bawienia się jedzeniem. Poznawanie świata odbywa się przez różne doznania.
Około ósmego-dziewiątego miesiąca malec zwykle chce sam rączką wkładać sobie jedzenie do buzi. Pozwól dziecku na to. Twoje dziecko nie chce założyć śliniaka, ubieraj je na czas jedzenia w gorsze ubranko.
Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Nie krzycz nie obrażaj. To, co że wybrudziło się całe ubranko, stół i podłoga - wszystko się upierze, wytrze i umyje.

Niekapek górą

Już w siódmym miesiącu możesz rozpocząć naukę picia z kubka niekapka. Jeśli karmisz piersią, nie podawaj picia w butelce ze smoczkiem, ale od razu z niekapka. Powoli ucz dziecko picia ze zwykłego kubeczka, pokazuj jak to się robi.
nauka samodzielnego jedzenia


 
Rozszerzanie diety i nauka samodzielnego jedzenia
są tak samo ważne, jak rozwój psychoruchowy dziecka. 
Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia