Krzesełko do karmienia to niezbędny sprzęt nie tylko na co dzień, ale i na wyjazdach. Przeczytaj, na co szczególnie warto zwracać uwagę przy wyborze krzesełka do karmienia dziecka.
Poleca
Niektórzy rodzice twierdzą, że krzesełko do karmienia jest zbędnym, kosztownym gadżetem, a dziecko bez trudu można nakarmić na kolanach. To zdanie pojawia się jednak bardzo rzadko – zdecydowana większość rodziców uważa fotelik do karmienia za niezbędny sprzęt nie tylko na co dzień, ale i na wyjazdach. Pytanie tylko – jaki fotelik wybrać?
Udając się do sklepu bez odpowiedniego przygotowania, dostajemy prawdziwego oczopląsu przeczytaj, na co szczególnie warto zwracać uwagę przy wyborze krzesełka do karmienia dziecka.
Krzesełka do karmienia – rodzaje
Krzesełko do karmienia stacjonarne
To krzesełka, które kojarzy niemal każdy z nas. Są proste, najczęściej te krzesełka do karmienia wykonane z drewna albo plastiku, mają proste zabezpieczenia (np. paski wokół bioder i między nogami dziecka) i wysokość odpowiednią, by swobodnie nakarmić brzdąca.
Wielofunkcyjne foteliki do karmienia stacjonarne
W większości wypadków są większe od krzesełek i mają wiele ciekawych funkcji. Nazywane są fotelikami z uwagi na miękkie obicie oraz możliwość regulacji – w niektórych dziecko może nawet leżeć.
Siedziska montowane na zwykłe krzesła
To właściwie jest nie tyle krzesełko/fotelik, co właśnie nakładka, którą mocujemy do krzesła. Świetne w mieszkaniach, w których brakuje miejsca na dodatkowe krzesełko. Sposób montażu sprawia, że dziecko siedzi z całą rodziną przy wspólnym stole. Takie krzesełko do karmienia możemy też zabrać ze sobą gdy jedziemy z wizytą.
Ten typ fotelika do karmienia to mój faworyt, lubię je właśnie za to że dziecko bez problemu siedzi razem z nami przy stole.
Nakładki na krzesło
Nakładki z mocnej tkaniny, które nakłada się na oparcie krzesła. W specjalnie wyprofilowane otwory wkłada się maluszka i zabezpiecza przed wypadnięciem. Całość nieco przypomina nosidło.
Krzesełko do karmienia mocowane do blatu
To także nowość, w dodatku taka, do której rodzice nie mają zaufania – wszystko z powodu sposobu mocowania. Krzesełko przymocowujemy bowiem do blatu stołu. Jeśli postępujemy zgodnie z instrukcją, ta metoda jest całkiem bezpieczna.
Krzesełko do karmienia - jak dokonać wyboru?
Ok – wiemy już, że istnieje pięć rodzajów fotelików do karmienia plus jakieś trzy miliony modeli każdego ;-). Wybierając krzesełko do karmienia szczególnie pod uwagę należy wziąć:
- ilość miejsca w kuchni
Jeśli masz do dyspozycji wielką kuchnię, to właściwie możesz pominąć ten punkt. Ale gdy kuchnia jest mała – duże stacjonarne krzesełka do karmienia z szerokim rozstawem nóg mogą być bardzo niepraktyczne. Nawet, jeśli wasza jadalnia nie znajduje się w kuchni, to zwróć uwagę na to, że malec często będzie przebywał z tobą, gdy będziesz gotować. I najłatwiej będzie ci umieścić go w fotelu do karmienia. Jeśli całe mieszkanie jest niewielkie, warto skusić się na samo siedzisko albo fotelik przykręcany do blatu – można je bez trudu odłożyć w pokoju dziecięcym albo do szafy. Ewentualnie rozwiązaniem będzie składane krzesełko do karmienia.
- możliwość regulacji
Im więcej regulacji ma fotelik do karmienia, tym dłużej służy (wiele mocno regulowanych modeli ma za zadanie służyć nawet do 5 roku życia dziecka). Jeżeli zależy ci na tym, aby w foteliku umieszczać np. już 4 miesięczne niemowlę, to odpada tradycyjne, klasyczne krzesełko bez regulacji, a także oddzielne siedzisko. Umieszczone w nich dziecko musi już sztywno trzymać głowę i samodzielnie, pewnie siedzieć.
- bezpieczeństwo
Najprostsze krzesełka do karmienia mają zwykle trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, za co nie można przyznać im maksimum „gwiazdek bezpieczeństwa”. Jeśli zależy ci na dużym bezpieczeństwie maluszka, musisz wybrać fotelik z pięcioma paskami (czyli także tymi zakładanymi na ramiona).
Dodatkowo, ważna jest stabilność. Pod tym kątem bardzo dobrze wypadają krzesełka z okrągłym stelażem (koło na podłodze). Ponadto – im szerzej rozłożone nogi krzesełka, tym lepiej. Tutaj więcej punktów otrzymują foteliki, niż tradycyjne krzesełka do karmienia.
- komfort
Jeśli dziecku nie będzie wygodnie, prędzej zrobi fikołka w naszych ramionach, niż da się włożyć do krzesełka. Dlatego wygoda jest bardzo ważna. Proste krzesełka, drewniane albo plastikowe, nie są zbyt wygodne, ale specjalnymi nakładkami z tkaniny szybko można to zmienić. Wygody nie można z kolei odmówić miękko tapicerowanym fotelikom do karmienia z regulacją oparcia.
- możliwość umycia
To bardzo ważne kryterium, w którym zdecydowanie wygrywają najprostsze krzesełka do karmienia – plastikowe albo drewniane. Im mniej małych „zakątków”, zagłębień i pokręteł, tym łatwiej umyć krzesełko. Ponadto, ważna jest możliwość zdejmowania tacy - znacznie łatwiej jest ją po prostu zdjąć i włożyć pod gorącą wodę.
- styl życia
Czy często wyjeżdżacie, czy raczej jesteście domatorami? W tym pierwszym wypadku warto zdecydować się na nakładkę na krzesło albo przenośne krzesełko z tkaniny. Można także zdecydować się na krzesełko do karmienia w domu – duże, stabilne i z wieloma funkcjami i najprostsze, składane – na wyjazdy.
Krzesełko do karmienia - cena
Krzesełko do karmienia posłuży wam przez kilka lat. Z tego powodu warto podjąć decyzję rozsądnie, dokładnie ją rozważyć pod kątem wszystkich „za” i „przeciw”. Dzięki temu będą to na pewno dobrze wydane pieniądze.
Ceny krzesełek do karmienia zaczynają się od ok 150 zł w zależności od rodzaju, funkcji i producenta.