Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka
Sposoby na golasa – co robić, gdy dziecko uwielbia się rozbierać?
W minutę po tym, jak go ubierzesz, rozbiera się „do rosołu” i dumny przychodzi ci to zademonstrować. Kiedy próbujesz zmusić go do założenia majtek, spodni i koszulki – ucieka, gdzie pieprz rośnie. To przecież takie zabawne! Jak radzić sobie z małym golaskiem?
Odpieluchowanie dziecka – 10 błędów, które często popełniamy
Pozbycie się pieluszek raz na zawsze to wielkie święto w każdej rodzinie, w której jest małe dziecko :) Aby jednak sukces przyszedł szybko i bez zbędnych nerwów, musimy pamiętać o unikaniu kilku błędów. A te mogą się zdarzyć, bo odpieluchowanie, wbrew pozorom, nie jest takie proste ;)
Wywoływanie porodu – wszystko, co powinnaś wiedzieć!
Kiedy tylko rozpoczyna się dziewiąty miesiąc ciąży, każda mama z przejęciem czeka na objawy zwiastujące rychłe przyjście dziecka na świat. Bywa i jednak tak, że mija 42 drugi tydzień, a poród w żaden sposób się nie zapowiada. Poniżej przeczytasz, jakie są metody „zachęcania” maluszka do opuszczenia brzucha, dodatkowych wskazaniach do wywołania porodu oraz opiniach, że taki poród boli bardziej.
7 metod usypiania dzieci, o których powinnaś zapomnieć (na zawsze)
Prawie każdy rodzic wie, że uśpienie niemowlaka wymaga czasem olbrzymiej cierpliwości. Nierzadko w trakcie tej czynności zadajemy sobie pytanie: „czy naprawdę nie można inaczej?!” i słuchamy porad innych, sięgamy po słynne poradniki, albo zaczynamy stosować regularnie to, co zadziałało… przypadkiem. Cóż, nie zawsze jest to dobre. Oto 7 metod usypiania dziecka, które powinniście porzucić i nigdy więcej do nich nie wracać.
Łożysko przodujące – co to oznacza? Czy stanowi zagrożenie dla ciąży?
Łożysko jest niesamowitym narządem, który dostarcza maluszkowi w brzuchu m.in. tlen i pożywienie. Kiedy więc dzieje się z nim coś nieprawidłowego, stanowi to powód do niepokoju lekarzy, a sytuacja wymaga starannej obserwacji. Jest tak na przykład wtedy, kiedy mamy do czynienia z łożyskiem przodującym, występującym w od 0,1 do 1% ciąż.
„Mamo, swędzi!” – jak radzić sobie z ukąszeniami komarów? Żele, kemy i domowe sposoby.
Nawet nam, dorosłym, trudno powstrzymać się od przynoszącego ulgę drapania miejsca po ugryzieniu komara – ostatecznie jednak potrafimy przekonać się, że takie działanie tylko pogorszy sprawę. Przekonać do tego samego dziecko jest o wiele trudniejszym wyzwaniem. Dlatego, gdy słyszymy: „mamoooo, swędzi!”, lepiej sięgnąć po pomoc – w postaci domowych specyfików albo specjalistycznych maści i kremów.
Jaką herbatę powinny pić dzieci?
Herbaty nie są wskazane dla noworodków. Możesz je wprowadzić do diety dziecka, gdy ukończy 6 miesiąc życia - są świetne na uzupełnianie płynów i jednocześnie dostarczają organizmowi witamin i składników mineralnych. Jednak trzeba pamiętać, że nie może to być każda herbata. Które z nich można dawać noworodkowi? Jaką herbatę powinny pić nieco starsze dzieci? Wyjaśniamy!
Twoje dziecko jest mistrzem wymuszania? Oto 5 przykładów dobrych reakcji!
Krzyczy, piszczy, kładzie się, uderza pięściami albo po prostu płacze wniebogłosy – techniki wymuszania, jakie stosują dzieci w wieku 2-3 lat są naprawdę przeróżne. Jak na nie reagować, aby nie tyle uciszyć smyka na chwilę, co nauczyć go, że tak się po prostu nie robi?
Dlaczego uprawianie sportu przez dzieci jest tak istotne?
Jakie korzyści daje dzieciom aktywność fizyczna? Warto pamiętać, że regularne wykonywanie ćwiczeń nauczy dzieci zdrowych nawyków na przyszłość. Pomoże w zapobieganiu otyłości i chorób, które się z nią wiążą. Głoszone od lat motto: "ruch to zdrowie" jest prawdziwym przesłaniem. Pamiętajmy, że odpowiednia dawka aktywności fizycznej faktycznie sprzyja zdrowiu. Jedną z ważniejszych zalet jest także rozładowanie napięcia u dzieci, dzięki czemu jakość ich snu staje się lepsza, a dobry sen jest niezbędnym czynnikiem w prawidłowym rozwoju wszystkich dzieci. Odpowiednie ćwiczenia uczą koncentracji, równowagi, rozwijają również cierpliwość i inne pozytywne cechy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jest to istotne nie tylko ze względu na kondycję fizyczną, ale także na kręgosłup. Niektóre ćwiczenia, na przykład na partie brzucha, powodują wsparcie prawidłowego rozwoju i postawy, a dzięki temu uniknięcie problemów z kręgosłupem.
Zadławienia u dzieci – 9 najczęstszych przyczyn
Najczęściej kończy się na chwili strachu, solidnym kaszlu i drżących z przejęcia rękach mamy. Jednak w niektórych przypadkach jego konsekwencją są nawet niedotlenienie mózgu i niepełnosprawność, albo nawet i śmierć dziecka. Zadławienie – w jakich okolicznościach najczęściej do niego dochodzi i jakimi przedmiotami zazwyczaj krztuszą się małe dzieci? A przede wszystkim – jak ratować pociechę?