Rodzice zazwyczaj wiedzą doskonale, że czytanie dzieciom jest bardzo korzystne dla ich rozwoju. Czytać można już rocznym czy dwuletnim szkrabom. Jakie korzyści odniesie z tego zarówno maluszek, jak i ty – rodzic? I które książki dla małych dzieci są szczególnie godne polecenia?
Poleca
Korzyści z czytania książek małym dzieciom
Czytanie to sposób na chwilę bliskości
Roczne czy dwuletnie dziecko spędza dużo czasu ze swoimi rodzicami, dzieje się to „przy okazji” wypełniania codziennych obowiązków. Czytanie książeczek to coś innego, to chwila bliskości, w której możesz skupić się tylko i wyłącznie na dziecku. Czytając dziecku książeczki, nadajesz wieczornym chwilom magii – te momenty na zawsze zapadną w pamięci dziecka.
Podczas czytania książeczek dziecko może się skupić
Nie jest tajemnicą, że roczne, dwuletnie czy trzyletnie dziecko nie ma dużej umiejętności skupiania uwagi. Jeśli jednak co wieczór będziesz zajmować go niesamowitymi opowieściami, z czasem nauczy się, że warto przez chwilę posłuchać.
Czytanie książek dla dzieci uspokaja dziecko i pozwala mu się wyciszyć
Nawet jeżeli twoja pociecha niewiele jeszcze rozumie, to wyczuwa wyjątkową atmosferę, która powstaje, kiedy rodzic czyta książeczkę. Dziecko stopniowo uspokaja się i wycisza. Dlatego to właśnie czytanie książek dziecku stanowi wspaniałą część wieczornych rytuałów. Bardzo często zdarza się, że małe dzieci zasypiają w trakcie lektury – uspokaja je kojący głos rodzica.
Czytania książeczek dla dzieci rozwija kompetencje komunikacyjne
Niezależnie od tego, czy twoja pociecha świetnie radzi sobie już z mówieniem, czy może dopiero zaczyna łączyć słowa w pierwsze zdania, warto jej czytać. Lektura bajek to wspaniała lekcja nowego słownictwa. Dzięki tej prostej czynności dziecko będzie się z tobą coraz lepiej komunikowało, a i zasób jego słów znacząco się zwiększy.
Czytanie książek dziecku zachęca do… czytania książek
Jeśli będziesz czytać już maleńkiemu dziecku, to zaszczepisz w nim przekonanie, że czytanie jest ważnym i nieodłącznym elementem życia. Smyki, którym rodzice czytają już od wczesnych lat, szybciej zaczynają czytać samodzielnie i o wiele częściej są „pożeraczami” książek.
Książeczki dla małych dzieci – po jakie zdecydowanie warto sięgnąć?
Rynek wydawniczy proponuje obecnie setki książeczek dla najmłodszych dzieci – zdecydowanie jest w czym wybierać. Oto najbardziej popularne książeczki:
"Co robi Pucio?", M. Galewska-Kustra, K. Kłos
Fantastyczne ilustracje i słowa, które przydadzą się dziecku podczas nauki mowy. W trakcie lektury książeczki dla dzieci o puciu warto zachęcać maluszka do powtarzania poszczególnych wyrazów.
„Kicia Kocia gra w piłkę”, Anita Głowińska
Cudowna książeczka dla najmłodszych, która uczy nie tylko wrażliwości, ale też nowych słów. Bardzo polecana dwulatkom ciekawym świata. Przygody „Kici Koci” obejmują cały cykl książeczek – każda z nich porusza inny, ważny dla dzieci temat.
„Kształty i kolory”, Zbigniew Dmitroca
Świetna pozycja dla najmłodszych czytelników. Twarde strony są odporne na działanie małych rączek, a bardzo intensywne barwy przyciągają uwagę dziecka i zachęcają do przyswojenia nowej porcji wiedzy.
„Przesuń paluszkiem na nocnym niebie”, Gabriele Clima
Dzieci uwielbiają książeczki z dodatkowymi atrakcjami – dokładnie takimi jak przesuwane karty w pozycji Gabriele Clima. Piękne ilustracje, które można dowolnie zmieniać, z pewnością sprawią, że dziecko z chęcią poświęci jej całą uwagę.
„Ufo kuku”, Herve Tullet
Ta książka kusi schodkową formą, która natychmiast zainteresuje twoje roczne czy dwuletnie dziecko. Zachęcenie maluszka do powtarzania dźwięków będzie dzięki tej pozycji szalenie proste – to przyjemność i mały trening logopedyczny.
„Zaśnij ze mną”, Ramadier & Bourgeau
To coś zupełnie nowatorskiego – zadaniem dziecka będzie bowiem dopilnowanie, żeby książka… poszła spać, przy czym musi najpierw np. umyć zęby. Książeczka, która pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala rozwijać empatię.