Witaj w bazie wiedzy Vitalii!

Na tej stronie wyjaśniamy pojęcia pojawiające się w naszym serwisie.

Wyniki wyszukiwania:

Indeks:

P

Pasteryzacja

Metoda utrwalania żywności, polegająca na podgrzewaniu produktów w temperaturze nieprzekraczającej 100ᴼC (zazwyczaj 65-85ᴼC) w celu zabicia bakterii chorobotwórczych i opóźniania rozwoju innych bakterii.

Pepsyna

To enzym znajdujący się w soku żołądkowym, rozkłada białko do polipepdytów i oligopeptydów. Jako produkt medyczny wykorzystywana jest w leczniu np. nieżytu żołądka.

Peptydy

Są to organiczne związki, zbudowane z aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniem peptydowy. Peptydy to poliaminokwasy o masie cząsteczkowej mniejszej od 5-10 tys. Daltonów. Powyżej tej granicy związki takie zaliczane są do białek. Wśród peptydów wyróżniamy oligopeptydy (zbudowane z dwóch do kilkunastu reszt aminokwasowych) i polipeptydy.

PICA

Zaburzenie odżywiania polegające na jedzeniu produktów niejadalnych, np. krochmalu, kredy, ziemi. Obserwuje się je u wszystkich grup wiekowych, ale najczęściej u kobiet w ciąży i u małych dzieci, zwłaszcza opóźnionych w rozwoju.

Piramida żywieniowa

Graficzna forma prezentowania zaleceń żywieniowych. U dołu piramidy znajdują się produkty, które należy spożywać najczęściej, a u jej szczytu produkty, które należy spożwyać rzadziej. Od 2016 r podstawę piramidy tworzą różne formy aktywnści fizycznej.

Podstawowa przemiana materii (PPM)

Niezbędna ilość energii wykorzystywana przez organizm do utrzymania podstawowych funkcji narządów wewnętrznych, w tym stałej temperatury ciała, budowy komórek, oddychania. U zdrowych i prawidłowo odżywionych dorosłych stanowi od 45-75% całkowitego zapotrzebowania energetycznego.

Poliole

To inaczej alkohole wielowodorotlenowe, alkohole cukrowe. Mają słodki smak i mogą być wykorzystywane w produktach spożywczych podobnie jak cukier. Większość polioli wytwarzana jest z cukrów prostych, występują także w warunkach naturalnych. Najpowszechniej stosowanym poliolem jest sorbitol stosowany do słodzenia napojów owocowych oraz ksylitol, często dodawany do gum do żucia. Nadmierne spożycie powoduje biegunki i wzdęcia. Poliole są częściowo trawione w przewodzie pokarmowym. Jeden gram polioli dostarcza 2 kcal.

Polisacharydy

Inaczej wielocukry, są polimerami co najmniej 10 cząsteczek cukrów prostych. Wielocukry mogą być zbudowane z jednego rodzaju cukru prostego, nazywane są wtedy homoglikanami np.: celuloza, skrobia , glikogen, dekstryny, inulina, lub składać się z wielu cukrów prostych albo ich pochodnych – heteroglikany np. mukopolisacharydy, bądź też polisacharydy.

Potas

Składnik mineralny, odpowiada za zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej oraz prawidłowego ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych. Występuje w wielu produktach spożywczych, np. suszonych owocach, ziemniakach, bananach, pomidorach, orzechach, nasionach roślin strączkowych.

Poziom zalecanego spożycia

Wartość określająca ilość składnika odżywczego, która wystarcza aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik u większości osób. Informacja o poziomie zalecanego spożycia (RDA - Recomended Dietary Allowances) umieszczana jest na etykietach produktów spożwczych.

Prebiotyki

Składniki pożywienia oporne na trawienie przez enzymy w przewodzie pokarmowym. Stanowią pożywkę dla probiotyków, pobudzając ich rozwój i aktywność.

Probiotyki

Żywe mikroorganizmy, które po spożyciu wywierają korzystny wpływa na organizm głównie przez poprawę równowagi mikroflory jelitowej. Właściwości probiotyczne wykazuje kilkanaście szczepów bakterii kwasowych, należących do rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, oraz drożdże Saccharomyces boulardii.

Przeciwutleniacze

Substancje przedłużające okres przydatności środków spożywczych do spożycia poprzez ochronę przed zepsuciem na skutek utleniania, takim jak jełczenie tłuszczu czy zmiana barwy.

Darmowa Diagnoza Dietetyczna

Sprawdź za darmo kiedy schudniesz

kg

kg

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.