Redakcja: Jak zaczęła się Twoja przygoda z dietetyką? Czy już w czasach szkolnych interesowałaś się tym, co jesz i jaki ma to wpływ na Twoje zdrowie?

Jagoda: Moja przygoda z dietetyką nieśmiało rozpoczęła się w liceum. Po prostu w tamtym okresie zaczęłam zastanawiać się nad wpływem pożywienia na nasze zdrowie i zaczęłam podejmować lepsze, bardziej przemyślane decyzje żywieniowe. Natomiast decyzję o studiach na kierunku "Dietetyka" podjęłam krótko przed maturą.

Czy bycie dietetykiem nie utrudnia czasami życia? Na przykład masz ochotę na coś niekoniecznie zdrowego, ale wiesz, że produkt ma fatalny skład?

Na pewno bycie dietetykiem może w ten sposób “utrudniać” życie, czy zabierać trochę takiego codziennego luzu, ale ja wypracowałam sobie balans, który pozwala mi nie zwariować. Na co dzień odżywiam się zdrowo, ale od czasu do czasu pozwalam sobie np. na słodycze czy latem na lody, które uwielbiam.

Wiem, że skład tych produktów nie jest dobry, ale nie zadręczam się tym, tylko staram się, aby podstawą mojej diety były jednak nieprzetworzone, zdrowe produkty. Okazjonalne sięganie po produkty o gorszym składzie nie przewróci przecież naszej całej diety do góry nogami. Uważam, że znalezienie takiej równowagi jest niezwykle ważne w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem.

Jesteś także psychodietetykiem, o co w tym chodzi? Czym psychodietetyka się różni od zwykłej dietetyki?

“Zwykła” dietetyka to przede wszystkim nauka o zasadach żywienia oraz o żywieniu osób zarówno zdrowych, jak i chorych. Opiera się głównie na wiedzy medycznej i technologicznej, ale w niewielkim stopniu na psychologicznej.

Dlatego też zdecydowałam się na studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka. Jest to dziedzina, która łączy wiedzę medyczną i dietetyczną z wiedzą psychologiczną. Psychodietetyk m.in. pomaga pacjentom wdrażać zmiany żywieniowe oraz trwale zmieniać nawyki, a także tworzyć zdrową relację z jedzeniem.

Dlaczego Vitalia? Jak zaczęła się Twoja przygoda z nami i czym zajmujesz się dzisiaj? Lubisz swoją pracę? 😉

Portal Vitalia znałam już na studiach i czytałam na nim artykuły i informacje żywieniowe, jednak nie miałam pojęcia, że firma ma siedzibę w Poznaniu. Korzystałam także z aplikacji Fitatu, również nie mając pojęcia, że za tym projektem stoi ta sama ekipa. Na początku 2018 r. wzięłam udział w rekrutacji na stanowisko dietetyka w Vitalii i udało się 🙂

W Vitalii zajmuję się poradnictwem dietetycznym i psychodietetycznym, obsługą klienta, a także rozbudowywaniem naszej bazy przepisów i tworzeniem treści na stronę. Oczywiście bardzo lubię swoją pracę i bardzo doceniam to, że pozwala mi się rozwijać na wielu płaszczyznach.

A jak Twoim zdaniem nasze usługi są odbierane przez innych dietetyków? W końcu, jako Vitalia.pl, jesteśmy dla nich znacznie tańszą alternatywą.

Rzeczywiście proponujemy diety odchudzające w bardzo atrakcyjnych cenach, co sprawia, że na pewno jesteśmy dla innych dietetyków dużą konkurencją. Jednak dietetyka jest bardzo szeroką dziedziną nauki i możemy mówić o wielu specjalizacjach, np. o dietetyce klinicznej, sportowej czy wspomnianej psychodietetyce. Dlatego uważam, że potrzebnych jest wielu specjalistów i każdy dobry dietetyk będzie miał wielu pacjentów.

Wróćmy jeszcze na chwilę na sam początek. Powiedzmy, że chciałbym teraz, w wieku 28 lat, zostać dietetykiem. Czy nie jest dla mnie za późno?

Ja wierzę w to, że można zostać dietetykiem w każdym wieku. Jednak zawsze będę powtarzać, że powinno się podejść do tego porządnie, rzetelnie, czyli podstawą jest ukończenie studiów, chociażby samego licencjatu, na kierunku Dietetyka. Oczywiście na tym nauka się nie kończy i niezbędne jest ciągłe dokształcanie, poszerzanie swojej wiedzy.

Okej, a na co powinni zwrócić uwagę licealiści, czy nawet młodsi uczniowie, którzy myślą o pracy jako dietetycy lub psychodietetycy? Wystarczy uważać na biologii i chemii?

Idealnie byłoby, gdyby wiedza żywieniowa była przekazywana dzieciom i młodzieży już na etapie szkoły i mam nadzieję, że teraz wygląda to lepiej niż w czasach, gdy ja byłam uczennicą. Natomiast dla osób myślących o studiach dietetycznych polecałabym wybranie w liceum nauki na profilu biologiczno-chemicznym.

Czy są jakieś cechy charakteru lub osobowości, które pomagają w wykonywaniu Twojego zawodu?

Na pewno umiejętność słuchania i szczera chęć pomocy.

Czy możesz polecić jakiś serial, książkę albo kursy, w których można zdobyć nawet podstawową wiedzę z zakresu odżywiania?

Polecam kursy ze strony warsztatnauki.pl, które prowadzone są przez naprawdę świetnych dietetyków. Moją ulubioną książką jest natomiast “Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu” Jana Gawęckiego. Dostarcza ona dużo podstawowej i łatwo przyswajalnej wiedzy o żywieniu.

A jakie jest Twoje zdanie na temat domorosłych dietetyków? W ostatnim czasie mamy całkiem spory wysyp influencerów i celebrytów, bez specjalistycznego wykształcenia, którzy, mówiąc kolokwialnie, biorą się za układanie własnych diet i poradników. Czy Klienci powinni obawiać się o własne zdrowie?

Takiej obawy nie powinniśmy mieć w przypadku największych celebrytów i influencerów, którzy od wielu lat budują swoją markę, dokształcali się w pewnym stopniu w zakresie dietetyki, a ich usługi od strony merytorycznej są obsługiwane przez specjalistów, dietetyków. Oczywiście wybierając dietę od znanej osoby postarajmy się zrobić staranne rozeznanie, przez kogo będziemy obsługiwani, czy nad naszym zdrowiem czuwają wspomniani specjaliści. Na pewno warto sprawdzić także opinie Klientów oraz czy jadłospis jest oparty na piramidzie żywieniowej.

Niestety zawód dietetyka nie jest jak dotąd uregulowany prawnie, więc aby nazwać się dietetykiem, wystarczy ukończyć szkolenie czy kurs. Wielu osób sama przyzwoitość przed tym nie powstrzymuje i rozpoczynają taką działalność, nie posiadając odpowiedniego wykształcenia i wiedzy. Może to być niebezpieczne dla ich Klientów czy dla fanów, którzy obserwują ulubionych celebrytów i czerpią “wiedzę” żywieniową z ich wpisów w mediach społecznościowych. 

Wierzę, że wkrótce zawód dietetyka zostanie uregulowany prawnie i po wprowadzeniu ustawy o zawodzie dietetyka kursy i szkolenia (bez ukończenia studiów) będą na szczęście bezwartościowe.

No dobrze, dzięki za cierpliwość, na sam koniec przejdźmy do trochę luźniejszych tematów 😊 Dieta, której nigdy w życiu byś nie poleciła to…

Nie poleciłabym wszystkich “modnych” diet cud, które pojawiają się tak naprawdę co sezon. Przykładem może być niestety bardzo popularna dieta 1000 kcal.

Nieoczywisty superfood, który koniecznie powinien znaleźć się w każdym jadłospisie to…

Z określeniem superfoods często kojarzą się egzotyczne i trudno dostępne produkty, podczas gdy w Polsce mamy wiele lokalnych superfoods. Należą do nich chociażby orzechy, np. włoskie, które powinny się znaleźć w każdym jadłospisie z uwagi na zawartość kwasów omega-3. Orzechy są ponadto źródłem białka, a także dostarczają magnezu, witaminy E, kwasu foliowego i substancji przeciwutleniających.

Korespondujesz z dziesiątkami Użytkowników tygodniowo. Jaka jest najbardziej satysfakcjonująca wiadomość, którą kiedykolwiek otrzymałaś od Vitalijki?

W najbardziej satysfakcjonującej wiadomości, jaką otrzymałam, Vitalijka pisała o tym, że pomogliśmy jej schudnąć, co pozytywnie wpłynęło na jej zdrowie, a także na samopoczucie, pewność siebie i relacje z innymi. To świetne i bardzo satysfakcjonujące uczucie, gdy widzimy, że realnie wpływamy na całe życie naszych Użytkowników.

I ostatnie pytanie - słodycze czy fast foody, co gorsze?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ obie grupy produktów charakteryzują się złym składem i spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do otyłości i chorób towarzyszących. Jednak możemy samodzielnie przygotowywać zdrowe słodycze, o bardzo dobrym składzie, które są świetnym zamiennikiem tradycyjnych słodyczy, czyli produktów wysoko przetworzonych, o dużej zawartości cukru. Dlatego powiedziałabym, że jednak gorsze są fast foody.


Z całą sylwetką Jagody możecie zapoznać się w tym miejscu: https://vitalia.pl/Jagoda, jeżeli macie jakiekolwiek pytania to również pod tym linkiem możecie się z Nią skontaktować. Koniecznie dajcie znać, czy taka formuła przypadła Wam do gustu i czy powinniśmy w przyszłości poruszyć nowe tematy z innymi specjalistami!