Co jeść w czasie detoxu?

Zaczniemy od przyjrzenia się jak wyglądają popularne diety oczyszczające. Czas trwania diety detoksykującej jest zależny od wyboru metody jej przeprowadzenia. W przypadku głodówek są to 1-2 dni. Przy wyborze diety sokowej czas jej trwania to nawet do 2 tygodni. 

W czasie głodówki całkowicie rezygnuje się ze spożywanie wszelkich pokarmów. Zaleca się, aby w tym czasie wypijać dużą ilość wody. 

Inną metodą przeprowadzenia detoksu jest stosowanie monodiety, która opiera się na spożywaniu posiłków składających się wyłącznie z jednego produktu. Najczęściej są to produkty takie jak: kapusta, jabłka, kasza jaglana, banany, grejpfruty, czy jajka. Mniej rygorystyczne monodiety pozwalają, aby wybrany produkt stanowił jedynie dodatek do każdego posiłku. 

Najpopularniejszym jednak sposobem “oczyszczania” organizmu jest stosowanie diety sokowej, która polega na wypijaniu w ciągu dnia wyłącznie soków owocowych, owocowo-warzywnych lub wyłącznie warzywnych. Soki można przygotować samodzielnie poprzez wyciskanie świeżych owoców lub skorzystać z gotowych zestawów soków na każdy dzień, które obecnie oferuje wiele firm na rynku. Istnieją także detoksy, które polegają na spożywaniu wyłącznie warzyw i owoców, ale nie tylko w formie soków, lecz także zup, sałatek, czy surówek. 

Na rynku można znaleźć także liczne suplementy diety, które oferują produkty o właściwościach „oczyszczających z toksyn”. Szczególnie popularne jest korzystanie z chlorelli oraz młodego jęczmienia. Dodatkowo zwolennicy detoksu zachęcają, aby w czasie stosowania diety oczyszczającej korzystać z ziół i przypraw, m.in. pokrzywy, skrzypu, ostropestu, czystka, kurkumy.

Co usuwa toksyny z organizmu - jak oczyścić organizm?

Zanim sięgniemy po dietę oczyszczającą, warto zrozumieć jak działa nasz organizm i 

czy faktycznie jakieś związki z pożywienia, czy stosowanie głodówek mogą wpłynąć na proces detoksykacji w ciele. W naszym organizmie zachodzi wiele procesów, które zajmują się usuwaniem zbędnych i potencjalnie szkodliwych substancji. Odpowiedzialne są za to przede wszystkim nerki, wątroba, płuca, przewód pokarmowy oraz skóra.

  • Wątroba jest głównym organem, który neutralizuje szkodliwe substancje w związki, które mogą zostać wydalone. M.in. przekształca amoniak w mocznik, metabolizuje leki, alkohol.
  • Nerki filtrują krew i usuwają zbędne produkty przemiany materii wraz z moczem.
  • Przewód pokarmowy ma za zadanie związać niepotrzebne substancje w kale i wydalić je z organizmu.
  • Skóra poprzez wydzielanie potu również pozbywa się pewnych związków, choć w mniejszym stopniu.
  • Płuca usuwają dwutlenek węgla z organizmu.

Zdrowy organizm nie potrzebuje specjalnej kuracji oczyszczającej. Robi to nieustannie, każdego dnia wydalając lub przekształcając substancje w te neutralne dla organizmu. Warto zaznaczyć, że producenci preparatów “oszczyczających” nie wskazują dokładnie co nazywają toksynami i jakie miałyby być rzekomo usuwane dzięki ich produktom. Słowo “toksyny” w takim kontekście to niestety chwyt marketingowy, który ma za zadanie wzbudzać strach i dawać uczucie potrzeby oczyszczenia.

Zwolennicy kuracji oczyszczającej wskazują, że taka dieta prowadzi do lepszego samopoczucia i odciążenia układu pokarmowego. Warto jednak zaznaczyć, że po pierwsze nasz układ pokarmowy nie potrzebuje przerwy i oczyszczenia. Wręcz przeciwnie, stosowanie postów i niskokalorycznych diet może zaburzyć funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Po drugie, lepsze samopoczucie może wynikać z po prostu odstawienia alkoholu, przetworzonej żywności, nadmiaru cukrów prostych. Efektem detoksu jest również szybka utrata kilogramów. Jest to związane ze stosowaniem bardzo niskiej kaloryczności diety, przeważnie 500-1000 kcal/dzień. W takim przypadku redukcja masy ciała będzie związana głównie z utratą wody i glikogenu. Przy dłuższym stosowaniu diety pojawi się także ubytek masy mięśniowej. Natomiast w odchudzaniu zależy nam najbardziej na redukcji tkanki tłuszczowej. W celu uzyskania takiego efektu, konieczne jest wprowadzenie racjonalnej, zbilansowanej diety, która zapewni optymalny deficyt energetyczny. Należy też wspomnieć, że jeśli po zakończonym detoksie, powróci się do starych, błędnych nawyków żywieniowych - pojawi się efekt jojo.

Czy stosowanie diet oczyszczających może być niezdrowe?

Tak, może być niezdrowe i prowadzić np. do:

  • osłabienia organizmu i układu odpornościowego, częstszych infekcji,
  • uczucia zmęczenia, spadku koncentracji,
  • niedoborów białka, witamin i składników mineralnych, a więc może to skutkować niedokrwistością, pogorszeniem stanu cery, włosów, paznokci, osłabieniem gęstości mineralnej kości przy dłuższym niedoborze wapnia, zwiększonym ryzyku osteoporozy,
  • zaburzeń miesiączkowania,
  • utraty tkanki mięśniowej, nie tłuszczowej,
  • pojawienia się efektu jo-jo.

Także warto wspomnieć o zaburzeniu relacji z jedzeniem. Skrajne podejście do odżywiania, dzielenie produktów na zdrowe i niezdrowe (“grzeszne”), stosowanie głodówek i monodiet sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania, a więc anoreksji, bulimii, ortoreksji, kompulsywnego jedzenia. Często osoby stosujące takie diety wpadają w błędne koło, w którym po okresie restrykcyjnej diety pojawia się ochota na nieodżywcze produkty, co kończy się przejadaniem, poczuciem winy, wstydu i następnie ponowna próba “oczyszczenia”.

Zamiast kuracji oczyszczającej warto postawić na racjonalną, zbilansowaną dietę. Zadbać o prawidłowe nawodnienie i starać się ograniczać przetworzone produkty. Takie żywienie pozwoli dostarczyć wszystkich właściwych składników odżywczych, prawidłową ilość energii i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto taki styl odżywiania jest możliwy do utrzymania na co dzień, a nie tylko na chwilę.