« Powrót do wyników wyszukiwania

Żółcień pomarańczowa FCF (E110)

Inne nazwy: Żółcień pomarańczowa S, żółcień spożywcza 3

Grupa Funkcja Szkodliwość
Barwnik Barwi na pomarańczowo Niebezpieczny
Najczęstsze skutki stosowania lub przedawkowania
Może wywołać różne reakcje alergiczne np. pokrzywkę, zapalenia błony śluzowej nosa (katar), zatory nosa. Ma wpływ na wystąpienie nadpobudliwości, bólów brzucha, nudności i wymiotów, niestrawności, niechęci do żywności. Zwiększa częstość występowania nowotworów u zwierząt. Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę. Ma działanie kancerogenne.
Zastosowanie
Żywność: napoje bezalkoholowe, aromatyzowany napój winopochodny gronowy uzyskany z gorzkiego wina (bitter soda), aromatyzowane gorzkie wino gronowe (bitter vino), lody, desery, wyroby piekarnicze i cukiernicze, marmolady i inne podobne produkty owocowe łącznie z produktami niskokalorycznymi, płatki zbożowe, kasze, pasty rybne i pasty ze skorupiaków, wstępnie obgotowane skorupiaki, ryby wędzone, Sobrasada.

Kosmetyki: kosmetyki kolorowe, płukanki do włosów.
Pochodzenie substancji
Barwnik syntetyczny.
Kraje w których substancja jest zakazana
Usa, Wielka brytania
Poza żywnością stosowany również
Występuje w preparatach dla sportowców, np. Carnotrix.
Metabolizm
W niewielkiej ilości wchłaniana z przewodu pokarmowego. Wydalana głównie z kałem (94,5%). W jelitach ulega redukcji do amin aromatycznych znanych z genotoksyczności, jednak nie odnotowano jednak ich mutagennego wpływu na organizm.
Dopuszczalna dzienna dawka
1 mg/kg m.c. dziennie
Ciekawostki
Na opakowaniu produktu zawierającego żółcień pomarańczową FCF (E 110) powinna widnieć informacja składająca się z nazwy barwnika lub jego numeru E oraz ostrzeżenia, że może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.
Źródła
Rozporządzenie PE i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008r. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 231/2012 z dnia 9 marca 2012r. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 232/2012 z dnia 16 marca 2012r. http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/1330.pdf http://food.gov.uk/multimedia/pdfs/board/info120101.pdf
Podobne z tej grupy
Azorubina E122
Chlorofile E140
Glin E173
Kapsorubina E160c
Karoteny E160a
Kurkumina E100
Kwas karminowy E120
Ryboflawina E101
Węglan wapnia E170
Żółcień chinolinowa E104