« Powrót do wyników wyszukiwania

Octany sodu (E262)

Inne nazwy: Octan sodu, dioctan sodu, wodorodioctan sodu

Grupa Funkcja Szkodliwość
Konserwant Regulująca kwasowość, Konserwująca, Stabilizacyjna, Sekwestrant Bezpieczny
Najczęstsze skutki stosowania lub przedawkowania
Powinny unikać go osoby cierpiące na bardzo rzadką przypadłość - nietolerancję octu. Może wywołać podrażnienia oczu i skóry. Jest umiarkowanie toksyczny przy połknięciu.
Zastosowanie
Żywność: owoce i warzywa w puszkach lub w opakowaniach szklanych, słodycze,dżemy, galaretki, przekąski, płatki, kasze, zupy w proszku, chleb produkowany wyłącznie z: mąki pszennej, wody, drożdży lub zakwasu oraz soli, żywność przetworzona na bazie zbóż oraz żywność dla dzieci (tylko w celu regulacji kwasowości), pakowane wyroby mięsne ze świeżego mięsa mielonego. Kosmetyki, np. szminki, cienie.
Pochodzenie substancji
Związek syntetyczny. Otrzymywany poprzez reakcję kwasu octowego i wodorotlenku sodu.
Poza żywnością stosowany również
Medycyna: syropy witaminowe dla dzieci. Fizjoterapia: ogrzewacz termiczny, kompresy.
Metabolizm
Kwas octowy i jego sole są wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Wchodzą w reakcje metaboliczne naturalnie zachodzące w ludzkim organizmie i na tej drodze są całkowicie utylizowane (np. synteza glikogenu, cholesterolu, metabolizm węglowodanów i kwasów tłuszczowych).
Dopuszczalna dzienna dawka
Nie wymaga limitowania
Ciekawostki
Octan sodu należy do nielicznej grupy środków konserwujących występujących naturalnie w pożywieniu. Jako sekwestrant posiada zdolność absorbowania jonów, dzięki czemu zapobiega zmianom smaku, zapachu i barwy żywności. Poza tym octan sodu jest wykorzystywany w ogrzewaczach do rąk i stóp: związek ten znajduje się w odpowiednim pojemniku; w momencie gdy zostanie pobudzony bodźcem mechanicznym, krystalizuje, wydzielając ciepło.
Źródła
Rozporządzenie Komisji (UE) nr1129/2011 z dnia 11 listopada 2011r.
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 231/2012 z dnia 9 marca 2012r. http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal4_dod_06122010.pdf http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v05je05.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/Octan_sodu
Podobne z tej grupy
Benzoesan potasu E212
Butylohydroksytoluen (BHT) E321
Disiarczan potasu E224
Dwuwęglan dimetylu E242
Kwas izoaskorbinowy E315
Natamycyna E235
Octan wapnia E263
Sól wapniowo-disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego E385
Tetraboran sodu E285
Wodorosiarczyn sodu E222