« Powrót do wyników wyszukiwania

Węglany potasu (E501)

Inne nazwy: Węglan potasu, wodorowęglan potasu

Grupa Funkcja Szkodliwość
Regulator kwasowości Regulująca kwasowość, Spulchniająca, Stabilizująca, Nośnik Niekorzystny
Najczęstsze skutki stosowania lub przedawkowania
Duże dawki tych związków mogą być przyczyną krwawienia żołądkowo-jelitowego, wymiotów i biegunek, mogą też podrażnić górne drogi oddechowe. Przy bezpośrednim kontakcie ze skórą, może wystąpić reakcja alergiczna w postaci wysypki.
Zastosowanie
Żywność: wyroby cukiernicze, wyroby czekoladowe i kakaowe, mleko w proszku i zagęszczone, substytuty soli, słodziki stołowe w tabletkach, przetworzona żywność na bazie zbóż oraz żywność dla niemowląt i dzieci, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt i specjalne preparaty dla niemowląt.

Kosmetyki: szampony, płyny do trwałej ondulacji.
Pochodzenie substancji
Związki syntetyczne. Węglan potasu otrzymywany jest poprzez przepuszczenie dwutlenku węgla przez wodny roztwór wodorotlenku potasu lub przez roztwór chlorku potasu z zawiesiną węglanu magnezu.
Poza żywnością stosowany również
Przemysł szklarski i ceramiczny. Produkcja środków piorących, pozyskiwanie innych związków potasu. Przemysł fotograficzny.
Metabolizm
Węglany i wodorowęglany mogą być metabolizowane do dwutlenku węgla i usuwane z wydychanym powietrzem, mogą być również wydalane z moczem i kałem.
Dopuszczalna dzienna dawka
Nie wymaga limitowania
Źródła
Rozporządzenie Komisji (UE) nr1129/2011 z dnia 11 listopada 2011r. http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/40abcj01.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99glan_potasu
Podobne z tej grupy
Adypininian potasu E357
Kwas adypinowy E355
Kwas L(+)-winowy E334
Siarczan potasowo-glinowy E522
Siarczany potasu E515
Siarczany sodu E514
Węglany magnezu E504
Winian sodowo-potasowy E337
Wodorotlenek sodu E524
Wodorotlenek wapnia E526