« Powrót do wyników wyszukiwania

Czerwień Allura AC (E129)

Inne nazwy: Czerwień spożywcza 17

Grupa Funkcja Szkodliwość
Barwnik Barwi na pomarańczowo-czerwono Należy unikać
Najczęstsze skutki stosowania lub przedawkowania
Jest barwnikiem azotowym, zatem może wywołać reakcje u osób z nietolerancją na salicylany. Dodatkowo uwalnia histaminę i może wzmóc objawy u astmatyków. W połączeniu z benzoesanami może powodować nadpobudliwość u dzieci. Dotychczasowe badania nie potwierdziły genotoksyczności oraz kancerogenności.
Zastosowanie
Żywność: aromatyzowane napoje bezalkoholowe, aromatyzowany napój winopochodny gronowy uzyskany z gorzkiego wina (bitter soda), aromatyzowane gorzkie wino gronowe (bitter vino), kandyzowane owoce i warzywa, konserwy z czerwonych owoców, wyroby cukiernicze, dekoracje i powłoki, pieczywo cukiernicze, wyroby ciastkarskie (np. herbatniki, ciasteczka i wafle), lody spożywcze, aromatyzowane sery topione, desery, sosy, przyprawy (np.

curry sproszkowane), marynaty, ostry sos korzenny i korniszony z jarzynami w occie, Luncheon meat, breakfast sausages: kiełbaski śniadaniowe o zawartości przetworów zbożowych nie mniej niż 6%, musztarda, przetwory z ryb i skorupiaków.

Kosmetyki: szminki.
Pochodzenie substancji
Barwnik syntetyczny (azowy)
Kraje w których substancja jest zakazana
Wielka brytania
Poza żywnością stosowany również
Preparaty dla sportowców, np. Carnotrix.
Metabolizm
Wchłaniana w niewielkim stopniu, wydalana głównie z kałem. Powstaje z niej kilka metabolitów, niektóre z nich dotąd są niezidentyfikowane.
Dopuszczalna dzienna dawka
7 mg/kg masy ciała
Ciekawostki
Na opakowaniu produktu zawierającego czerwień allura (E 129) powinna widnieć informacja składająca się z nazwy barwnika lub jego numeru E oraz ostrzeżenia, że może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.
Źródła
Rozporządzenie PE i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008r. http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/1327.pdf http://www.brpd.gov.pl/wystapienia/wyst_2011_12_14_mz.pdf http://food.gov.uk/multimedia/pdfs/board/info120101.pdf
Podobne z tej grupy
Błękit patentowy V E131
Brąz HT E155
Ester etylowy kwasu beta-apo-8'-karotenowego (C30) E160f
Glin E173
Kantaksantyna E161g
Karmel E150a
Karmel amoniakalny E150c
Luteina E161b
Tlenki i wodorotlenki żelaza E172
Żółcień chinolinowa E104