« Powrót do wyników wyszukiwania

Cytryniany sodu (E331)

Inne nazwy: Sole sodowe kwasu cytrynowego - cytrynian monosodowy, cytrynian disodowy, cytrynian trisodowy

Grupa Funkcja Szkodliwość
Konserwant Przeciwutleniająca, Regulująca kwasowość, Emulgująca Bezpieczny
Najczęstsze skutki stosowania lub przedawkowania
Uważany za nieszkodliwy w zastosowaniach spożywczych. Mogą zmieniać wydalanie z moczem niektórych leków - zmniejszając lub zwiększając ich działanie. Nie powinien być spożywany przez osoby wrażliwe na glutaminian sodu.
Zastosowanie
Żywność: mleko kozie UHT, wyroby cukiernicze, koncentraty ciast i deserów, koncentraty napojów, koncentraty lukru do ciast, wyroby ciastkarskie, ciasta, chrupki, wyroby typu sneksy i chipsy, koncentraty obiadowe i koncentraty dodatków do potraw, polewy do deserów, lody i ich koncentraty, margaryny, napoje bezalkoholowe, przyprawy do potraw, wyroby garmażeryjne, mleko zagęszczone słodzone i niesłodzone, konserwy warzywno-mięsne, musztarda, majonezy, sosy sałatkowe, serki twarogowe termizowane, napoje mleczne fermentowane, desery mleczne, sery topione, ser mozzarella, przetwory rybne, oliwki w zalewie, napoje spirytusowe, dżemy, marmolady Kosmetyki, np. błyszczyki do ust.
Pochodzenie substancji
Związek syntetyczny. Otrzymywany w reakcji kwasu cytrynowego z wodorotlenkiem, węglanem lub wodorowęglanem sodu.
Poza żywnością stosowany również
Medycyna: konserwacja krwi przeznaczonej do przetaczania, zniesienie krzepliwości krwi pobranej do celów laboratoryjnych, doustnie stosowany jako środek alkalizujący mocz. Farmacja: środek pomocniczy do przygotowywania leków recepturowych.
Metabolizm
Jest naturalnym metabolitem występującym w ludzkim organizmie. Utleniany jest do wodorowęglanu sodowego i w tej postaci wydalany z moczem.
Dopuszczalna dzienna dawka
Nie wymaga limitowania
Źródła
Rozporządzenie Komisji (UE) nr1129/2011 z dnia 11 listopada 2011r. http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v05je24.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/Cytrynian_sodu
Podobne z tej grupy
Delta-tokoferol E309
Dwuwęglan dimetylu E242
Ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego E214
Galusan oktylu E311
Kwas fumarowy E297
Kwas propionowy E280
Kwas sorbowy E200
Octan potasu E261
Sól wapniowo-disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego E385
Wodorosiarczyn potasu E228