« Powrót do wyników wyszukiwania

Kwas fosforowy (E338)

Grupa Funkcja Szkodliwość
Regulator kwasowości Przeciwutleniająca, Regulująca kwasowość, Chelatująca, Transportująca Niekorzystny
Najczęstsze skutki stosowania lub przedawkowania
Ponieważ kwas fosforowy tworzy związki chemiczne z wapniem, jego nadmiar może niszczyć zęby i być przyczyną utraty wapnia z kości. Z tego względu powinny się go wystrzegać osoby cierpiące na osteoporozę oraz kobiety w wieku menopauzalnym.
Zastosowanie
Żywność: słodycze, bezalkoholowe napoje gazowane (głównie cola), galaretki, sery i produkty mięsne, wino owocowe, napoje dla sportowców, miód pitny, napoje spirytusowe z wyjątkiem whisky, aromatyzowane koktajle na bazie wina, przekąski na bazie ziemniaków, zbóż, mąki, przetworzone orzechy, mieszanki deserowe w proszku.
Pochodzenie substancji
Związek syntetyczny. Otrzymywany poprzez działanie kwasem siarkowym na fosforan wapnia, którego źródłem są minerały kopalniane: apatyt i fosforyt.
Poza żywnością stosowany również
Ciepłownictwo: odkamianianie aparatury. Przemysł: fosforanowe powłoki ochronne na metalach, składnik fosolu - odrdzewiacza do stali. Stomatologia: wyrób kitów porcelanowych. Rolnictwo: nawozy sztuczne.
Metabolizm
Kwas fosforowy jest związkiem naturalnie występującycm w organizmie - składnikiem kości, zębów, enzymów, uczestniczy w metabolizie węglowodanów, tłuszczów i białek. Wchłanianie w jelitach zależy od zapotrzebowania organizmu na ten związek i w ten sposób jest regulowane. W utrzymaniu stałego poziomu we krwi uczestniczy również parathormon. Kwas fosforowy wydalany jest głównie z kałem w postaci fosforanu wapnia, dlatego też nadmierne spożycie tego kwasu oraz jego soli sodowej może powodować utratę wapnia z organizmu.
Dopuszczalna dzienna dawka
70 mg/kg m.c. dziennie
Źródła
Rozporządzenie Komisji (UE) nr1129/2011 z dnia 11 listopada 2011r. http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v48aje11.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_fosforowy
Podobne z tej grupy
Adypininian potasu E357
Chlorek wapnia E509
Cytryniany amonowe E380
Fosforany magnezu E343
Kwas siarkowy E513
Węglany amonu E503
Węglany sodu E500
Wodorotlenek amonu E527
Wodorotlenek sodu E524
Wodorotlenek wapnia E526