« Powrót do wyników wyszukiwania

Karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d)

Grupa Funkcja Szkodliwość
Barwnik Barwi na brązowo Zalecana ostrożność
Najczęstsze skutki stosowania lub przedawkowania
Wywołuje nadpobudliwość, rozwolnienie, zwiększa ruch robaczkowy jelit. Może zawierać toksyczne związki, które w dużych dawkach powodują u zwierząt doświadczalnych zmiany w obrazie krwi, skurcze mięśni, zaburzenia w metabolizmie witaminy B6. Odradza się częste spożywanie żywności, w której skład wchodzi ten barwnik.
Zastosowanie
Żywność: chleb słodowy (chleb z dodatkiem minimum 7% ekstraktu słodowego w przeliczeniu na masę mąki), kiełbasy, pasztety, burger meat, mięso do hamburgerów z dodatkiem warzyw lub przetworów zbożowych w ilości nie mniej niż 4%, brązowe sosy do mięs, marmolady i inne podobne produkty owocowe łącznie z produktami niskokalorycznymi, napoje typu coca cola, czekolada, wyroby cukiernicze, ocet, warzywa w occie, solance lub oleju (z wyjątkiem oliwek), porter (piwo), Cidre bouché, whisky, napój spirytusowy zbożowy [inny niż Korn, Kornbrand albo okowita (wódka naturalna) żytnia Marque narodowa luksemburska], okowita (wódka naturalna) z wina gronowego, rum, brandy, Weinbrand, okowita (wódka naturalna) z wytłoków winogron [inne niż Tsikoudia i Tsipouro i okowita (wódka naturalna) z wytłoków Marque narodowa luksemburska], Grappa invecchiata, Bagaceira velha, Krupnik, arak, winiak, starka, koniak, aromatyzowane napoje winopochodne gronowe (z wyjątkiem bitter soda), aromatyzowane wina gronowe, Americano, wina likierowe i gatunkowe wina likierowe produkowane w specyficznych regionach.
Pochodzenie substancji
Barwnik naturalny, modyfikowany chemicznie. Otrzymywany w wyniku podgrzewania cukrów (glukozy, fruktozy, sacharozy, dekstrozy) w obecności kwasu siarkowego oraz związków amoniaku.
Metabolizm
Brak dostatecznych danych na temat metabolizmu u ludzi.
Dopuszczalna dzienna dawka
200 mg/kg m.c. dziennie
Ciekawostki
Karmel często używany jest do barwienia pieczywa, aby uzyskać efekt chleba z pełnego ziarna. Prawdziwy razowiec nie zawiera dodatku barwników, jest dość ciężki, a podczas krojenia powinien się lepić. Termin karmel odnosi się do produktów o barwie brązowej o różnej intensywności, przeznaczonych do barwienia. Nie odnosi się do słodkiego aromatycznego produktu uzyskiwanego po podgrzaniu cukrów i stosowanego do aromatyzowania żywności (np.wyrobów cukierniczych, pieczywa słodkiego, napojów alkoholowych).
Źródła
http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/2004.pdf http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/3030.pdf
Podobne z tej grupy
Błękit brylantowy FCF E133
Czerń brylantowa BN E151
Czerwień koszenilowa A E124
Czerwień litolowa BK E180
Karmel E150a
Karmel amoniakalny E150c
Karoteny E160a
Tartrazyna E102
Węgiel roślinny E153
Żółcień pomarańczowa FCF E110