Kawka i salatka to dzisiejszy obiadek, ktory mimo ze wyglada jak lunchbox jest pyszny i ten rozowy pojemnik na zywnosc jest swietnym pozytywnym akcentem :D.
Chcialam wspomniec o szpinaku, lisciach ktorych kiedys nie znosilam, teraz uwielbiam. W kazdej postaci, koktaili, gotowanych, czy tez do salatki na swierzo.
Szpinak to wyjątkowo cenne warzywo liściaste - bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawiera potas, foliany, żelazo, a także witaminy C, E, K, betakaroten i witaminy z grupy B. Zasobny jest w antyoksydanty - luteinę, neoksantynę oraz kwercetynę. Ze względu na duże ilości potasu, śmiało można polecić go osobom z nadcisnieniem. Szpinak jest również doskonały dla osób zmagających się z anemią, ponieważ zawiera żelazo, niezastąpione w produkcji czerwonych krwinek. Cenny jest również dla kobiet ciężarnych ze względu na zawarty w nim kwas foliowy, niezbędny w zapobieganiu wadom układu nerwowego płodu. Dodatkowo betakaroten i inne przeciwutleniacze biorą czynny udział w profilaktyce przeciwnowotworowej oraz przeciwmiażdżycowej, natomiast witaminy z grupy B, w które szpinak jest bogaty, skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi. Spożycie szpinaku powinny ograniczać osoby z artretyzmem, reumatyzmem, chorobami nerek, wątroby czy trzustki.
Pora na tunczyk, ktory takze bardzo lubie, glownie w salatkach, moze dlatego ze jeszcze nie znalazlam dla niego innego zastosowania :D.
Z ciekawosci sprawdzilam co jem, i lubie to co widze :D :
85-gramowa porcja tuńczyka w sosie własnym w kawałkach zawiera 98 kalorii, 21 gramów białka i 0,8 grama tłuszczu, co sprawia, że jest on doskonałym wyborem dla osób, które poszukują żywności bogatej w białko, a ubogiej w tłuszcz. Taka porcja dostarcza ponadto: 11,4 miligramów niacyny; 2,4 mikrograma witaminy B12; 155 jednostek międzynarodowych witaminy D; 0,4 miligrama witaminy B6 oraz 140 miligramów fosforu.Tuńczyk, podobnie jak wiele innych ryb, zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3. Porcja tuńczyka w sosie własnym dostarcza ich 235 miligramów. Z kolei świeży tuńczyk błękitnopłetwy zawiera wiele różnych typów owych kwasów, w ilości aż 1280 miligramów na porcję.
Kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają ryzyko chorób układu krążenia. Kwasy omega-3 mogą ponadto redukować zakrzepy i pomagają zapobiegać udarom oraz zawałom.Świeży tuńczyk jest naturalnie bogaty w potas – 449 miligramów, a ubogi w sód – 45 miligramów na 85-gramową porcję. Podobne proporcje owych pierwiastków w diecie pomagają kontrolować ciśnienie krwi. Eksperci sugerują, że dorosły człowiek powinien przyjmować co najmniej 4600 miligramów potasu i nie więcej niż 2200 miligramów sodu dziennie.
Tuńczyk może być skażony rtęcią – pierwiastkiem niebezpiecznym dla niemowląt i rozwijającego się płodu. Jako że puszkowany tuńczyk w kawałkach zawiera minimalne ilości rtęci, całkowicie bezpieczne jest spożywanie do 280 gramów tej ryby tygodniowo. Zawartość owego pierwiastka w świeżym tuńczyku jest wyższa, dlatego też powinno się go jeść wyłącznie okazjonalnie. Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie spożywać 140 gramów puszkowanego tuńczyka długopłetwego na tydzień. Jeśli dysponujesz świeżą rybą, najlepiej ją upiecz, gdyż smażenie raczej zwiększa ryzyko kłopotów z sercem zamiast je zmniejszać.
Smaczka ! :D