Podczas robienia zakupów cieszy mnie widok osób wpatrzonych w skład produktu na opakowaniach. Nie dajemy się "nabić w butelkę" producentom. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Niepełna wiedza na temat dodatków do żywności może jednak okazać się dla naszego "podejrzanego" krzywdząca.
Dodatki do żywnością wykorzystywane są, aby zwiększyć trwałość produktu, poprawić jego konsystencję, smakowitość, barwę. Osoby, które starają się zdrowo odżywiać boją się każdego tego typu dodatku zamieszczonego w składzie na opakowaniu. W większości przypadków jest to dobre posunięcie. W prawdzie wszystkie te składniki mają wyznaczoną dawkę bezpieczną, jednak nikt nam nie zagwarantuje, że podczas spożycia kilku produktów z tym samym dodatkiem ilości tej nie przekroczymy.
Wszystkie składniki E, dzielimy na syntetyczne, syntetyczne identyczne z naturalnymi i naturalne
Lepiej wybierać produkty złożone z naturalnych składników, z jak najmniejszą ilością sztucznych dodatków. Warto jednak mieć na uwadze, że są składniki E, które nie są dla nas szkodliwe i wbrew pozorom nie muszą oznaczać dyskwalifikacji produktu z naszego zdrowego pakietu. Poniżej przykłady.
To nic innego niż witamina C. Nie trzeba nikogo przekonywać, że ma korzystny wpływ na organizm, a jej przedawkowanie wcale nie jest łatwe.
Występowanie: soki i nektary owocowe, piwo i napoje słodowe, chleb produkowany wyłącznie z: mąki pszennej, wody, drożdży lub zakwasu oraz soli; żywność przetworzona na bazie zbóż oraz żywność dla dzieci (tylko w celu regulacji kwasowości), napoje, soki i żywność dla dzieci na bazie owoców i warzyw, nieprzetworzone ryby, mięczaki i skorupiaki (w tym mrożone i głęboko mrożone), mleko w proszku i mleko zagęszczone, dżemy, galaretki, marmolady i produkty podobne, słodzony przecier z kasztanów, mrożone i głęboko mrożone nieprzetworzone owoce i warzywa, owoce i warzywa w puszkach lub słoikach, kompoty owocowe, pakowane wyroby mięsne ze świeżego mięsa mielonego, pasztet sztrasburski (foie gras), tłuszcze i oleje do gotowania lub smażenia lub przygotowywania sosów, mąka, świeży makaron
II E 160a (karotenoidy i beta-karoten)
Ma właściwości antoksydacyjne, korzystnie działa na organizm.
Zastosowanie: masło (łącznie z masłem o obniżonej zawartości tłuszczu i koncentratem masła), margaryny, odtłuszczone produkty do smarowania pieczywo, ekstrudowane, napowietrzane lub owocowo aromatyzowane śniadaniowe przetwory zbożowe, napoje mleczne, sery, lody, marmolady i inne podobne produkty owocowe łącznie z produktami niskokalorycznymi, ciasta, warzywa w occie, solance lub oleju (z wyjątkiem oliwek), kiełbasy, pasztety.
III E 160c (kapsantyna i kapsorubina)
Jest nieszkodliwa w zastosowaniu spożywczym, ma wręcz pozytywny wpływ na zdrowie.
Zastosowanie: ekstrudowane, napowietrzane lub owocowo aromatyzowane śniadaniowe przetwory zbożowe, marmolady i inne podobne produkty owocowe łącznie z produktami niskokalorycznymi, ser dojrzewający, sery topione, sery twarogowe, kiełbasy, pasztety, zapiekanki, zupy, przyprawy.
IV E 162 (czerwień buraczana i betanina)
Jest bezpieczna, całkowicie wydalana z organizmu.
Zastosowanie: kiełbasy, pasztety, warzywa w occie, solance lub oleju (z wyjątkiem oliwek), śniadaniowe przetwory zbożowe owocowo aromatyzowane, ciastka, galaretki i nadzienia owocowe, lody, jogurty, galaretki, marmolady i inne podobne produkty owocowe łącznie z produktami niskokalorycznymi, napoje.
Tak samo jak poprzednik, ma pozytywny wpływ na organizm.
Zastosowanie: produkty na bazie mleka i przetwory mleczne, tłuszcze do smarowania, półprodukty żelujące, zupy i mieszanki do zup, cukier, słodycze, napoje gazowane, batoniki odżywcze, marmolady i inne podobne produkty owocowe łącznie z produktami niskokalorycznymi, przyprawy, mieszanki przypraw korzennych, dodatki smakowe, pikle, musztarda, sosy pikantne i pieczeniowe.
Nieszkodliwa w zastosowaniu spożywczym. Lecytyny są naturalnym składnikiem żywności. Są również niezbędne dla funkcjonowania układu nerwowego.
Zastosowanie: wyroby kakaowe i czekoladowe, mleko w proszku i mleko zagęszczone, chleb, makarony, oleje i margaryny, herbatniki, sucharki
Występują naturalnie z owoców. Pozyskiwane najczęściej z pulpy jabłkowej oraz skórek pomarańczy. Mają korzystny wpływ na organizm, wykazują zdolność spowolnienia opróżniania żołądka, zwiększają odczucie sytości, zmniejszają glikemię poposiłkową.
Zastosowanie: dżemy, marmolady, soki owocowe, desery.
Pamiętaj!
Wszystko w nadmiarze szkodzi. Powyższe substancje nie powinny wprawiać nas w zakłopotanie, jeśli odnajdziemy je na opakowaniu produktu, jednak musimy mieć na uwadze, aby zachować umiar. Dla przykładu dopuszczalna, dzienna dawka likopenu, który w małych ilościach ma działanie bardzo korzystne to 0,5 mg/ kg m. c.
Komentarze
asiulix11
20 sierpnia 2014, 19:44
I tak staram się wybierać składniki bez konserwantow ;p
Magga74
17 sierpnia 2014, 22:01
I tak odczuwam dalej strach przed E
patasola
17 sierpnia 2014, 15:42
Przydatny artykul, ale wciaz uboldwam nad nowa wersja graficzna i olvrzymi literami w artykulach...
Rakietka
17 sierpnia 2014, 15:24
Dobrze, wiedzieć, ktróre E są w porządku :)
Idziulka1971
16 sierpnia 2014, 16:33
szkoda, że nie napisano wprost co jest co, nowa szata - kiepska
Wiedzmowata
16 sierpnia 2014, 08:52
Mimo wszystko wolę produkty jak najmniej przetworzone (to najprostsze), trudno zapamiętać listę "dobrych E" i "złych E". :-)
Magga74
17 sierpnia 2014, 22:02
Tych dobrych E jest zdecydowanie mniej więc łatwiej się je zapamięta
Innnna
15 sierpnia 2014, 21:46
Dziwne. Jak witamina C to dlaczego by nie napisać witamina C, a nie jakieś tam E....
Oreore
16 sierpnia 2014, 09:10
bo takie jest prawodawstwo Uni Europejskiej, na etykiecie należy podać funkcję technologiczną danego dodatku i w tym wypadku wit. C pewnie będzie przeciwutleniaczem, a następnie pełną nazwę chemiczną zgodną z nierozporządzeniem Komisji UE 1129/2011 czyli Kwas askorbinowy lub w formacie znaku czyli E300.
Magga74
17 sierpnia 2014, 22:02
Byłoby prościej dla "człowieka" :)