« Powrót do wyników wyszukiwania

Mannitol (E421)

Grupa Funkcja Szkodliwość
Słodzik Utrzymująca wilgotność, Nośnik, Wypełniająca, Słodząca Niekorzystny
Najczęstsze skutki stosowania lub przedawkowania
Szczególnie powinny go unikać osoby z cukrzycą oraz dzieci, kobiety ciężarne i karmiące. Może podrażniać żołądek, być przyczyną anafilaksji i pogarszać pracę nerek. Spożyty w nadmiarze powoduje także mdłości, wymioty i biegunki.
Zastosowanie
Żywność: produkty niskokaloryczne, wyroby cukiernicze, czekolady, lizaki, gumy do żucia, suszone owoce, desery o obniżonej zawartości cukru, produkty do smarowania pieczywa, sosy, musztardy, likiery, mrożone ryby, skorupiaki i mięczaki.

Kosmetyki: do układania włosów, kremy do rąk.
Pochodzenie substancji
Związek syntetyczny. Otrzymywany poprzez uwodornienie fruktozy uzyskiwanej ze skrobi lub sacharozy (cukru stołowego). Może być także wytwarzany na drodze fermantacji bakteryjnej fruktozy.
Poza żywnością stosowany również
Medycyna: środek moczopędny dożylnie stosowany w przypadku oligurii (skąpomoczu), zatrucia lub w celu zmierzenia wydolności nerek. Mikrobiologia: podłoża do hodowli bakterii.
Metabolizm
Bardzo powoli i w niewielkim stopniu ulega wchłonięciu w jelitach, wykazuje właściwości przeczyszczające. Mannitol jest przekształcany do fruktozy, a następnie metabolizowany w szlaku glikolitycznym.
Dopuszczalna dzienna dawka
Nie ustalono
Ciekawostki
D-mannitol jest bardzo rozpowszechniony w przyrodzie: występuje w wielu gatunkach roślin, alg, grzybów i niektórych bakteriach. L-mannitol nie występuje naturalnie. W Japoni bardziej popularna jest metoda naturalnego pozyskiwania mannitolu poprzez ekstrakcję wodorostów oraz roślin, np. platanu.
Źródła
Rozporządzenie Komisji (UE) nr1129/2011 z dnia 11 listopada 2011r. http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v21je10.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Mannitol
Podobne z tej grupy
Aspartam E951
Izomalt E953
Ksylitol E967
Laktitol E966
Maltitol E965
Neohesperydyna DC E959
Sorbitol E420
Sóll aspartaamu-acesulfamu E962
Sukraloza E955
Taumatyna E957