Słodycze i tłuszcz?

Słodycze przede wszystkim kojarzą się nam z cukrem. Jednak analizując pozostałe elementy składu zauważyć można, że również ilość tłuszczów pozostawia wiele do życzenia. Problem polega na tym, że nie są to zdrowe tłuszcze i spożyte w dużej ilości mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Dla zobrazowania zawartej w słodyczach ilości tłuszczów, zestawiłam kilka wybranych, popularnych wśród dzieci smakołyków z odpowiadającą im ilością masła ( 1 kostka = 2g ).


Mars, baton – 6 kostek masła / batonik (69g)

Areo, baton – 6 kostek masła / batonik (35 g)


WW, baton – 7 kostek masła / batonik (47g)


Pepitki, ciasteczka – 10 kostek masła / paczka (111g)

Jeżyki, ciasteczka – 18 kostek masła / paczka (140g)

Jakie tłuszcze możemy znaleźć w słodyczach?


Dobrej jakości czekolada zawiera tłuszcz kakaowy, który wraz z miazgą kakaową dostarcza nam cennych składników mineralnych, jak magnez, potas, fosfor. Niestety ze względu na cenę, producenci sięgają po tańszy odpowiednik. Do produkcji większości słodyczy stosuje się tłuszcze roślinne, które w celu przedłużenia przydatności do spożycia produktów zostają wcześniej utwardzone. Proces utwardzania polega na zmianie struktury tłuszczów na skutek, którego powstają niezdrowe tłuszcze „trans”. Zostają pozbawione cennych składników, a spożyte w dużej ilości mogą przyczynić się do wzrostu stężenia „złego” cholesterolu LDL oraz wystąpienia choroby wieńcowej.


Przykładem może być często stosowany olej palmowy. Na etykiecie spotkać się możemy z określeniem „olej roślinny” lub „tłuszcz roślinny utwardzony”. To całkiem sprytna taktyka producenta, gdyż wówczas nazwa kojarzy się konsumentowi z czymś naturalnym, jednak jest to nic innego jak źródło nasyconych kwasów tłuszczowych typu „trans”.

Cukier, tłuszcz, wzmacniacze smaku, dodatki, aromaty, wszystko to można znaleźć w słodyczach, które tak bardzo lubią nasze dzieci. Oczywiście od czasu do czasu, gdy pozwolimy im na coś niezdrowego, to nic poważnego nie powinno się stać. Warto jednak pomyśleć o zdrowszych zamiennikach, które możemy przygotować samodzielnie, jak pełnoziarniste batony, czy chipsy zrobione z warzyw. 

Baton domowej roboty


 Składniki:
•    300 g płatków owsianych górskich
•    150 g otrębów żytnich
•    garść suszonej żurawiny
•    kilka suszonych moreli
•    garść nasion słonecznika
•    garść nasion dyni
•    garść orzechów arachidowych
•    6 łyżek miodu
•    1 jajko
•    3 białka jaj

Sposób wykonania

Wszystkie suche składniki wsyp do miski. Dodaj płynny miód. Wbij całe jajko i 3 białka. Jeśli masa będzie zbyt sypka możesz dodać jeszcze białko lub więcej miodu, ewentualnie odrobinę mleka. Wymieszaj wszystkie składniki, wyłóż na blachę. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni ok. 20 minut. Pilnuj żeby się za mocno nie zrumieniły. Pozostaw do wystygnięcia i pokrój na porcje. Smacznego!

Autorem artykułu jest dietetyk Martyna Przybyłko.