Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak spalić tłuszcz z brzucha?
  • Jak schudnąć z brzucha?
  • Jakie ćwiczenia na płaski brzuch?

Osiągnęłaś cel, mieścisz się w ubrania z liceum, znajomi komentują pozytywnie Twoją przemianę, jednak coś jest nie tak. Nadal krępujesz się zakładając obcisłą sukienkę lub zakrywasz brzuch siedząc w bikini na plaży. To nie tak miało być! Zakładałaś przecież, że po zakończeniu diety wszystkie kompleksy pójdą w kąt, że niczym Ajay Rochester umieścisz na Istagramie zdjęcie swojego szczupłego brzucha w zestawieniu z wcześniejszą oponką. Tak się jednak nie stało.

Tak, to właśnie tkanka tłuszczowa z brzuch spędza nam sen z powiek najczęściej. I to ona jest też źródłem zawodu po zakończeniu odchudzania, o czym często wspominacie na forum oraz pytacie w czasie rozmów.

Jak spalić tłuszcz z brzucha?

Jak trafnie określił trener Damian Jefremienko w artykule na temat spalania tkanki tłuszczowej z brzucha:

Generalnie brzuch jest specyficzną partią ciała, gdyż nie tylko bardzo chętnie ‘zbiera’ nadprogramową tkankę tłuszczową, ale również niechętnie się jej ‘pozbywa’.

Na szczęście jest kilka sposobów, które pomogą w redukcji tkanki tłuszczowej z tego rejonu. Przypominam – pomogą, a nie zadziałają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Już w odpowiedzi na pytanie użytkowniczki odnośnie wyszczuplenia twarzy pisałam, że nie ma diety, która pozwoli na redukcję tkanki tłuszczowej z wybranego rejonu.

Jakie ćwiczenia na płaski brzuch?

Podczas warsztatów z Ewą Chodakowską podeszła do mnie śliczna dziewczyna ze łzami w oczach i pytaniem, jak pozbyć się tłuszczu z brzucha. Zapewniała, że od tygodni katuje się, ćwicząc popularną Aerobiczną 6 Weidera i stara się jeść jak najmniej. Była bardzo zaskoczona, kiedy powiedziałam, że ani głodzenie, ani męczenie A6W nie są drogą do rozwiązania jej problemu. Ku jej zdziwieniu, po wprowadzeniu zasugerowanych przeze mnie regularnych, zbilansowanych posiłków i zmianie ćwiczeń na kardio, w niedługim czasie pozbyła się problemu. Więcej o popularnych mitach fitnessowych pisze trener Damian Jefremienko w osobnej publikacji. Konieczna jest więc praca nad całym organizmem, regularne ćwiczenia i dopasowana, zbilansowana dieta. Tylko po zapewnieniu tej kwestii zastosowanie poniższych trików będzie miało jakikolwiek sens.

Jak schudnąć z brzucha?

1. Jedz awokado, orzechy i oliwę z oliwek.
Co jest magicznego w tych trzech składnikach? Kwasy tłuszczowe, a dokładnie te jednonienasycone (MUFA). Badania wykazały, że są one pomocne w redukcji tkanki tłuszczowej trzewnej (tej z okolic brzucha). Zjadanie jednej porcji oliwek, oliwy, oleju (np. sezamowego, sojowego, słonecznikowego), orzechów, nasion lub awokado przyczyni się do poprawy wyglądu Twojej sylwetki. Właśnie te produkty są, bowiem najlepszym źródłem MUFA.

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone znajdziesz też w gorzkiej, prawdziwej czekoladzie.

2. Odgazuj się
Może ten punkt nie brzmi zbyt dostojnie, ale ujmuje cały sens sytuacji. Być może Twój odstający brzuch nie ma nic wspólnego z tkanką tłuszczową, ale jest wynikiem gromadzenia gazów. Efekty poczujesz zmniejszając spożycie roślin kapustnych i strączkowych, eliminując z diety słodycze i produkty wysokoprzetworzone oraz napoje gazowane i bogate w kofeinę. Dodatkowo staraj się też jeść wolno, spokojnie oraz nie mówić podczas spożywania posiłków. Jeśli problemy ze wzdęciami Cię nie opuszczą, zastanów się nad zdrowiem. Problem ten może być bowiem oznaką chorób takich jak zespól jelita drażliwego, nietolerancja pokarmowa, uchyłkowatość jelita grubego, zaburzenia trawienia oraz wchłaniania, zaburzenia wydzielania trzustkowego oraz żołądkowego, a nawet nowotworów.

3. Zwolnij tempo
Stres to nie tylko wróg odchudzania, to też idealny sprzymierzeniec 'otłuszczenia' brzucha. Udowodniono, że osoby, które żyją w stresie mają większą ochotę na słodycze i potrawy tłuste. Co gorsze, jednocześnie zwiększa się tendencja do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach talii. Dosyć, że nie możemy się pohamować w jedzeniu niezdrowych przekąsek, to jeszcze nadprogramowe kalorie umiejscowią się najtrudniejszym do odchudzenia rejonie.

4. Ćwicz cierpliwie
Wiesz, że najcześciej na początku spalamy tłuszcz z podskórnej tkanki tłuszczowej z ramion, pleców, łydek, następnie z okolic pośladków i ud, a na samym końcu – brzucha? Może właśnie zniecierpliwiona przerwałaś treningi w momencie, kiedy przyszedł czas na pozbycie się życiowej zmory. Kontynuuj więc swoje treningi, nawet jeśli nie widzisz przez jakiś czas efektów. Uwierz, że będzie to korzystne dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Pamiętaj też o dobraniu odpowiednich ćwiczeń, ułatwi Ci to z pewnością wypowiedź naszego trenera na temat spalania tkanki tłuszczowej z brzucha.


Dbanie o płaski brzuch to nie tylko kwestia estetyki i lepszej samooceny, ale też zdrowia. Nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej zwiększa prawdopodobieństwo wystawieni chorób serca, cukrzycy, nowotworów, choroby Alzheimera.

Jakie są Wasze sposoby na płaski brzuch? Dajcie znać w komentarzach!