W całym układzie pokarmowym człowieka znajdują się bakterie. W każdym odcinku są one inne i przystosowane do pełnienia zróżnicowanych funkcji. Dostają się one do organizmu już z pokarmem. Dalej pokarm dostaje się przez gardło przewodem pokarmowym, a wraz z nim zabiera ze sobą część dotychczas napotkanych mikroorganizmów. W żołądku natrafia na bardzo kwaśne środowisko. Tam spora ilość bakterii zostaje zniszczona i nie przechodzi do dalszych odcinków układu pokarmowego.
Część bakterii jest jednak oporna na kwaśne środowisko żołądka. Należą do nich bakterie z rodzajów:Lactobacillus, Enterococcus, Staphylococcus oraz chorobotwórcze bakterieHelicobacter pylori (te mogą się znaleźć w żołądku i sprzyjać powstawaniu wrzodów). Kwaśne środowisko w żołądku nie przeszkadza ich działaniu.
W dalszych odcinkach przewodu pokarmowego rodzaj bakterii praktycznie nie ulega zmianie. Dzieje się to dopiero w jelicie krętym..Pojawiają się kolejne rodzaje bakterii: Eschericha coli, Clostridium, Bacteroides, Fusobacterium, Bifidobacterium.
Najwięcej bakterii znajduje się jednak w ostatnich odcinkach przewodu pokarmowego, głównie w jelicie grubym. Należą do nich m.in.:
- dominujące:Eubacterium, Bacteroides, Bifidobacterium
- pozostałe: Enterococcus, Escherichia, Lactobacillus, Clostridium
Uszczelniacze jelit
Bakterie w jelicie przylegają do nabłonka jelitowego lub występują w treści jelitowej. Flora bakteryjna jelita grubego nie jest jeszcze w pełni poznana. Bardzo trudno wyprodukować niektóre mikroorganizmy w warunkach laboratoryjnych. Najwięcej wiemy o mikroflorze dominującej i tylko u ludzi zdrowych. Ciągle mało wiemy o mikroflorze ludzi chorych.
W zdrowym organizmie mamy florę bakteryjną, która zawsze jest i która nasz chroni przed zewnętrznymi intruzami. Ale jest też taka flora, która dostarczana jest pokarmem. Może być ona korzystna, ale może być też niekorzystna dla organizmu człowieka lub pełnić obie funkcje jednocześnie. W jelitach odbywają się walki o terytorium. Kiedy wygrywają „dobre bakterie” dobrze się czujemy. Kiedy wygrywają „złe” mogą pojawiać się różnego typu schorzenia, np.: zatrucia pokarmowe lub inne często poważniejsze.
Wpływ bakterii na organizm
Bakterie biorą udział w procesach fermentacji i rozkładu niestrawionych resztek pokarmowych. Ich działanie np. możemy odczuwać w trakcie rozkładu cukrów znajdujących się w roślinach strączkowych. Po ich spożyciu dochodzi do tworzenia się w organizmie gazów. Jest to efekt działania bakterii.
Mogą magazynować one energię w postaci krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Kwasy te pomagają obniżyć pH jelita, ale i biorą udział we wchłanianiu z jelita składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez czy żelazo. Produkują witaminy głównie z grupy B, witaminę K.
Szczelność jelit a odchudzanie
Uszczelniają jelita, co wpływa korzystnie na układ odpornościowy, ale i proces chudnięcia. Coraz więcej badań z udziałem osób otyłych pokazuje, że ich flora jelitowa jest odmienna względem tej u osób szczupłych. Skład mikroflory jelitowej może być jednym z czynników ryzyka otyłości czy zespołu metabolicznego.
Przeszczepienie flory bakteryjnej od otyłych myszy myszom szczupłym spowodowało, że pojawiły się cechy zespołu metabolicznego u myszy szczupłych. A wszczepienie bakterii od myszy szczupłych myszom otyłym dawało efekty chudnięcia u tych z nadmierną masą ciała. Bakterie probiotyczne osadzają się na ścianach jelita uszczelniając je i tworząc mniej przepuszczalną warstewkę. Dzięki temu prawdopodobnie ograniczają one wchłanianie z diety tłuszczów i węglowodanów. To natomiast sprzyja wchłanianiu mniejszej ilości energii. Zmniejsza więc ilość odkładającej się tkanki tłuszczowej.
Naukowcy dają sporo nadziei osobom otyłym. Jednak przeszczepienie wybranych szczepów bakterii może być nieskuteczne. Niektóre z nich są bardzo odporne na takie działania. Prace nad najlepszymi na odchudzanie szczepami bakterii trwają. Niektórzy specjaliści w dziedzinie żywienia już zalecają swoim pacjentom zwiększanie spożycia probiotyków w diecie, co po pewnym czasie daje zaskakujące efekty i regularne spadki masy ciała.
Jakość diety a efekt chudnięcia
Co już możemy w tej kwestii zrobić sami? Zadbać o swoją dietę, aby bakterii probiotycznych było jej nie brakowało. To na pewno pomoże w walce z kilogramami. Jedzmy zatem sporo produktów fermentowanych: kiszone ogórki, kiszoną kapustę, mleczne napoje fermentowane takie jak jogurt czy kefir, zsiadłe mleko, aby dbać o florę swojego jelita.
Dobre i złe bakterie
Najważniejszymi bakteriami dla człowieka są te z rodzaju: Lactobacillus i Bifidobacterium, czyli bakterie fermentacji mlekowej. Kiedy jest ich za mało w organizmie mogą występować niepożądane objawy takie jak: wzdęcia, problemy z trawieniem czy inne kłopoty z przewodem pokarmowym.
Te, które są najgroźniejsze to: Escherichia coli, Bacteroides czy beztlenowe streptokoki. One produkują enzymy fekalne. To one pracują na to, aby w organizmie powstawały substancje nowotworowe.
Jaka dieta dla rozwoju dobrych bakterii?
Dieta bogata w pokarmy roślinne sprzyja namnażaniu się bakterii mlekowych. Rośliny są dla nich pożywką. Inulina i oligofruktoza są doskonałymi prebiotykami, które wspomagają rozwój dobrych bakterii. Naturalnie występują one w takich produktach jak: karczochy, szparagi, orzeszki ziemne (ale unikaj tych solonych), cebula, pomidory, banany, por czy cykoria.
Dieta oparta o duże ilości mięsa z niewielkim udziałem produktów roślinnych obniża zawartość bakterii fermentacji mlekowej (dobrych) a zwiększa Bacteroides. To kolejny argument za tym by częściej spożywać warzywa.
Bakterie to bardzo ważny problem naszego zdrowia, ale jak się okazuje powiązany jest on też ściśle z otyłością. Te argumenty zdecydowanie przemawiają za zwiększeniem spożycia roślin, kiszonek, jogurtów czy kefirów. Dbajmy o to by nasza dieta była maksymalnie różnorodna. A Ty, zwracasz uwagę by w Twoim codziennym odżywianiu były te produkty?
Komentarze
wie58
27 kwietnia 2017, 18:58
:)
am1980
6 grudnia 2016, 11:08
pożyteczne bakteria
wie58
3 kwietnia 2016, 20:38
Ciekawe.
flisowna
3 kwietnia 2016, 18:23
O ten artykuł jest warty przeczytania *_*
Middle.
17 września 2014, 14:15
zapasy kefiru zawsze mam w lodówce :)
Kasia3168
3 marca 2014, 20:42
ciekawy artykul
Kasiaa1979
19 lutego 2014, 21:45
Przydatne informacje.
grazia66
19 lutego 2014, 19:42
używam inuliny do owsianki, poza tym jadam kiszonki, jogurty wybieram tylko te na opakowaniu których pisze jakie szczepy bakterii poza jogurtowymi dodano, generalnie więc chyba nie jest źle ;)
ogjustyna
8 lutego 2014, 15:33
od dzis zacznę pić więcej jogurtów, ciekawy artykuł
Wiedzmowata
30 stycznia 2014, 19:58
Kefirek jest smaczny :-)
Katarzyna13133
14 listopada 2013, 12:00
:)
.Dorota.
12 listopada 2013, 22:21
ciekawe
chiddyBang
10 listopada 2013, 21:07
ciekawe
Marta11148
9 listopada 2013, 23:00
warto wiedzieć.
misiaczek13
9 listopada 2013, 20:34
no właśnie :)
alam
9 listopada 2013, 06:18
Zwracam... uwagę ;)
ulawit
8 listopada 2013, 15:34
Nigdy się tym nie interesowałam, warto było przeczytać.
truskawkaa89
7 listopada 2013, 14:11
:)
mariolka1960
7 listopada 2013, 13:57
ciekawy artykuł..
MargotG
7 listopada 2013, 11:36
jejku, ale bakterii