Powody odchudzania

Choć problem otyłości ściśle wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu chorób, to i tak wygląd okazał się najważniejszy dla osoby, która podejmuje walkę z kilogramami. Aż 84% badanych decyduje się na dietę odchudzającą ze względu na poprawę wyglądu, a tylko 11% z powodów zdrowotnych. Tak pokazują wyniki naszej ankiety. Czy dzieje się tak dlatego, że nie zdajemy sobie do końca sprawy z zagrożeń zdrowotnych jakie niesie ze sobą nadmierna masa ciała?

 

Może to dobry moment, aby sobie to uzmysłowić. Otyłość wiąże się z ryzykiem wystąpienia m.in. takich chorób jak: cukrzyca, nadciśnienie, udar mózgu, zawał serca, miażdżyca, choroby nowotworowe. Jeśli jesteś otyły zmień styl życia na lepszy, by uniknąć chorób.


Stosowane diety

W gąszczu popularnych diet dużo częściej decydujemy się odchudzać na własną rękę, próbując ograniczać ilość spożywanych pokarmów. Stosujemy dietę tzw. MŻ, czyli mniej jeść. Kiedy ta metoda zawodzi szukamy innych sposobów na odchudzanie. Część z nas wybiera popularne bezpłatne diety odchudzające jak: dieta Dukana, niskokaloryczna czy kopenhaska. Jednak spora ilość osób decyduje się na odchudzanie ze specjalistą.Aż 68% osób odchudza się na własną rękę korzystając z:

  • diety MŻ (36%)
  • innych diet łatwodostępnych, niedopasowanych, w tym diet cud (32%).
  • pozostałe 32% przypada w udziale dietetykom, którzy czuwają nad przebiegiem odchudzania zarówno za pośrednictwem Internetu jak i w kontakcie bezpośrednim, np. w gabinecie.



Dlaczego ta dieta

Na wybór odpowiedniej diety dla siebie w dużej mierze wpływają efekty odchudzania naszych znajomych i bliskich (41%). Aż 34% odchudzających się wybiera konkretny rodzaj diety, bo zobaczyło, że ktoś znajomy na niej schudł lub znajomy zachęcił do odchudzania ze swoją dietą (7%). Ważnymi aspektami w wyborze diety jest także: jej elastyczność i bezpieczeństwo.

Płatna bardziej skuteczna?

Prawie 80% ankietowanych decyduje się na odchudzanie, które nie wiąże się z wydatkami za ułożenie jadłospisu. Większość z nas woli odchudzać się za darmo. Może to także oznaczać, że nie lubimy stosować diet dopasowanych do konkretnej osoby. Wolimy eksperymentować, myśląc: „a nuż się uda”, „skoro koleżance ta dieta pomogła, to dlaczego mi ma nie pomóc”. A może nie chcemy się odchudzać wydając na to pieniądze, bo odchudzanie wydaje się takie proste i oczywiste, więc liczymy na własne siły i swój rozsądek.



Większość osób odchudzających się uważa, że ich sposób jest skuteczny i kilogramy spadają. Jednak wiele z nich nadal jest na diecie, więc jeszcze nie wie czy efekt będzie trwały. Tylko niecałe 20% badanych uznało, że wybrana metoda odchudzania nie przynosi efektów. Skuteczność diet płatnych i darmowych postrzegana była przez badanych tak samo. Na postrzeganie skuteczności diet nie miał wpływu fakt czy jest ona płatna czy nie. Zarówno własne sposoby odchudzania jak i płatne diety były postrzegane przez badanych na tym samym poziomie skuteczności.


Czy po zakończonej diecie pojawił się efekt jo-jo?

Sporo osób badanych nadal jest na diecie, więc te osoby nie mogły wypowiedzieć się na temat tego, czy pojawił się efekt jo-jo. Jednak wśród osób, które już zakończyły odchudzanie z sukcesem w postaci zrzuconych kilogramów, 32% deklaruje, że efekt jo-jo wystąpił. Spora większość ankietowanych (niemal 70%) twierdzi, że dieta nie zakończyła się jo-jo. Ponownemu przyrostowi masy ciała mogą sprzyjać m.in.:

  • powrót do starych nawyków,
  • objadanie,
  • źle dobrana dieta odchudzająca,
  • traktowanie diety jak epizod w życiu tylko po to by zrzucić kilogramy, a nie jak trwałą zmianę nawyków żywieniowych.


Bezpieczeństwo stosowanej diety


Większość osób odchudzających się wybiera ich zdaniem bezpieczne metody odchudzania. Około 3% ankietowanych bezpieczeństwo swojej metody odchudzania wycenia na ocenę 1, w skali od 1-5, gdzie 5 – oznacza bezpieczny, a 1 –niebezpieczny sposób odchudzania.


Skoro wybierane sposoby odchudzania są zdaniem badanych tak bardzo skuteczne, to skąd wynika ciągle rosnący problem otyłości w Polsce? Ciągle zbyt mało osób dba o prawidłowe nawyki żywieniowe? Bagatelizujemy prawidłowe odżywianie? Nie mamy świadomości czym grozi otyłość?


Zwiększajmy świadomość żywieniową i fakt zagrożeń zdrowotnych związanych z otyłością w swoim otoczeniu. Im bardziej ta wieść będzie się szerzyła wśród Polaków, tym większa szansa na zmniejszenie zachorowalności na wiele chorób w Polsce. Dbajmy o siebie i swoich bliskich nie tylko w dniu 24 października, czyli Światowym Dniu Walki z Otyłością.


Jak w Twoim otoczeniu wygląda sprawa otyłości i świadomości, że jest ona dużym zagrożeniem zdrowotnym?


Badanie zostało wykonane z udziałem użytkowników serwisu vitalia.pl na próbie 627 osób