Temat: Zupy bezmięsne

Macie jakieś sprawdzone sposoby, aby zupy takie w 100% warzywne były smaczne? Mnie kompletnie nie wychodzą, zawsze mi w nich czegoś brakuje. Nie potrafię nadać im smaku, a bardzo chciałabym włączyć zupy na stałe do mojego menu. Niestety, smakowo to u mnie porażka. Stale prześladuje mnie uczucie, że czegoś brakuje. Może jakiś łatwy przepis? Sprawdzony trik? Może nie dodaje jakiejś przyprawy? 

Musisz dodac trochę tluszczu, np 2-3 łyżki oliwy. Podstawa to bulion więc jak on będzie miał smak to zupa też. Polecam Ci taką domowa kostkę rosolowa. Przepisy znajdziesz na necie. Odkąd ja robię nie mam problemu z bezsmakowa zupa i chociaż jest czasochłonna to potem zupę robię w 15 minut.

Liandra napisał(a):

Czytam- śmietana, mąka, masło, smażona cebula.... (tak mocno dietetycznie ;) )  Butlonos a co z przypraw dodajesz gotując? Dodaj sporo ziaren pieprzu, kilka ziela angielskiego, liść laurowy, suszony lub świeży lubczyk, jeśli kupisz vegetę natura czy jakoś tak-jest kilka miksów warzyw bez żadnych domieszek- będziesz miała same suszone warzywa bez dodatku soli, glutaminianu itp.-to też wzmocni smak wywaru, do tego marchew,pietruszka korzeń, kawałek selera, pora, do niektórych kawałek liścia kapusty włoskiej-jak na wolnym ogniu ugotujesz to, dodaj dodatki warzywne które zdefiniują twoją zupę(np. pieczarki do pieczarkowej, dynie do dyniowej itp.)dogotuj dalej dodając sól, dopraw do smaku pieprzem mielonym, kurkumą,natką pietruszki lub koperkiem,różnymi ziołami- dobieraj do rodzaju zupy(np. inne zioła dasz do fasolowej a inne do kapuśniaku :) Ja praktycznie żadnych zup nie zabielam śmietaną,nigdy nie dodaje mąki,zasmażki, mimo to są smaczne i na pewno doprawione ;)

A dlaczego nie śmietana? Ja mam w przepisach vitaliowych masło. I mleko. To już wolę dać śmietanę - kalorycznie wychodzi na to samo, a smaczniejsze jest. Zresztą, wszystko zależy od tego, czy ta zupa ma być jako przystawka, czy danie główne.

najważniejszy jest wywar, pełny warzyw i trochę oliwy, soli. Ja pomidorową robię tak: buliion (marchew, seler, pietruszka, por, cebula, oliwa) gotuję i mrożę, później mam gotowy. Pomidory obieram ze skórek, kroję i prażę na patelni z odrobiną oliwy, łączę z bulionem i blenduję. Jeśli ma być szybciej, to do buliotu dodaję passatę pomidorową lub koncentrat i zagotowuję. Nie zabielam (nie jem nabiału, ale jak ktoś je to oliwę można podmienić na masło), ale dbam o instensywny bulion, sól, pieprz. 

Bardzo Wam dziękuję za tyle porad. Bardzo mi to pomogło. W domu jedliśmy niewiele zup - niektóre na mięsie, niektóre na kostce rosołowej + jedna marchewka, jedna pietruszka, kawałek selera. Takie to mdłe było i nijakie i zupełnie nie umiem odtworzyć smaku tych pysznych zup, które jadłam w międzyczasie u innych osób albo gdzieś z knajpkach. Wypróbuję Wasze porady. Dzięki wielkie :) 

Ja często na kostce robię smak taki sam jak z kurczaka

taki trik do zup typu grochówka czy fasolowa czy soczewicowa itd to przyprawa wędzona papryka. Dzięki temu smakują mięśnie. 

Pasek wagi

Liandra napisał(a):

Czytam- śmietana, mąka, masło, smażona cebula.... (tak mocno dietetycznie ;) ) 

nie rozumiem co w tych skladnikach jest nie dietetycznego ? w zupie warzywnej nie ma za duzo kalorii, z dodtakiem smietany albo masla nie bedzie to zadna bomba kaloryczna. z umiarem mozna jesc wszystko 

Pasek wagi

świetna zupa http://www.jadlonomia.com/przepisy/kowbojska-zupa-... daję mniej wody i wlewam cała zawartość puszek razem z tą zalewa;)

dobre zupy to kwestia dobrego bulionu a nie mięsa więc bulion na dużej ilości warzyw, z podpalana cebula, długo gotowany i jest pycha;)

Liandra napisał(a):

Czytam- śmietana, mąka, masło, smażona cebula.... (tak mocno dietetycznie ;) )  

Oczywiście od 20 g masła do zasmażenia cebuli na 1,5 litra/2 litry zupy wege duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuupa urosnieeeeeeeeeeeeeeeeeeee, że hej :D 

Ja najczęsciej robie po prostu kremy, czyli najpierw gotuje wywar na odrobinie oliwy, marchewce, selerze, pietruszce i cebuli, potem wyjmuje seler i pietruszke, dorzucam pozostale warzywa (typu szpinak, pomidory etc) i po 20 minutach gotowania blenduje to wszystko

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.