- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Mało kaloryczne i zdrowe? Tak, jest to możliwe i nie trzeba długo szukać, by takie produkty znaleźć w najbliższym sklepie. Zobacz co warto mieć pod ręką.
W sklepach jest coraz więcej produktów dietetycznych. Widnieją na nich hasła 0 % tłuszczu, bez cukru, niskokaloryczne, niskotłuszczowe. Nie wszystkie jednak są przy tym zdrowe czy bogate w składniki odżywcze. Całe szczęście istnieje cały szereg produktów o dużej gęstości odżywczej, czyli dużej zawartości składników odżywczych, przy małej zawartości energii. Oto 10 z nich.
To doskonała dietetyczna przekąska. Jest słodka i chrupiąca, a przy tym w 100 g zawiera zaledwie 27 kcal i aż 13790 IU witaminy A, co pokrywa dzienną normę na nią w około 280 procentach. Jest również źródłem potasu i manganu.
Brokuł należy do warzyw kapustnych. Podobnie jak i wiele innych z tej grupy jest bogatym źródłem witaminy K i kwasu foliowego. Dostarcza również sporo witaminy C. 100 g brokułów to 34 kcal, 102 µg witaminy K i 89 mg witaminy C. Zawierają również sulforafan, który ma działanie przeciwnowotworowe. O walorach tego zielonego warzywa pisaliśmy w artykule ‘Nie naśladuj prezydenta – jedz brokuły’.
Jest źródłem białka roślinnego, witaminy C, K oraz witamin z grupy B. Zawiera przy tym również sporo błonnika. Porcja 100 g fasolki szparagowej to około 31 kcal. Po ugotowaniu może być świetną przekąską, dodatkiem do obiadu czy składnikiem warzywnej sałatki.
Jej największa wartość to witamina K. 100 g brukselki zaspokaja dzienna normę na tę witaminę w ponad 200 procentach dostarczając jej aż 177 µg, a przy tym ma tylko 43 kcal. Obfituje również w witaminę C, której jest w brukselce około 85 mg. Wiesz, że jest zdrowa, ale nie lubisz jej smaku? W artykule ‘Brukselka o smaku czekolady’ znajdziesz innowacyjny sposób na wprowadzenie jej do swojego menu.
Pomidory to witamina C, beta karoten, witaminy z grupy B oraz likopen, którego przeciwnowotworowe działanie potwierdzają liczne badania. W artykule ‘Ile porcji likopenu dla zdrowia prostaty’ pisaliśmy, że już 10 porcji pomidorów i ich przetworów tygodniowo zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty. Przy tym 100 g pomidorów to zaledwie 15 kcal.
Podobnie jak inne warzywa dyniowe zawiera dużą ilość wody. Dzięki temu dostarcza mało kalorii (100 g to 17 kcal), a przy tym składniki mineralne i witaminy. Cukinia jest zwłaszcza zasobna w witaminę C - 18 mg w 100 g. Można ją jeść w postaci ugotowanej jak też na surowo. Przykładem jest sałatka, na którą przepis znajdziesz w ‘Sałatki sezonowe smaczne i zdrowe’.
Są bogatym źródłem antyoksydantów, głównie dzięki dużej zawartości antocyjanów. Dostarczają również szeregu witamin i składników mineralnych, przy niewielkiej ilości kalorii. 100 g jagód to 45 kcal, a borówek 57 kcal. O różnicy miedzy tymi owocami przeczytasz w artykule ‘Jagody czy borówki?’.
Jego walory to witamina C, potas, pektyny, ale również flawonoidy. Zawarta w nim naringenina może zwiększać wrażliwość na insulinę i sprzyjać rozkładaniu tłuszczu. Stąd był swego czasu okrzyknięty odchudzającym owocem, o czym pisaliśmy w ‘Grejpfrut dobry na odchudzanie’. 100 g grejpfruta to 42 kcal.
Czyli słodkie małe cytrusy, które w 100 g dostarczają 47 kcal. Są bogate w witaminę C i potas. Mandarynka jest doskonałą przekąską, która dzięki zawartości błonnika dodatkowo zapełni żołądek. Jak jednak w przypadku wszystkich owoców należy zachować umiar w spożywanych ilościach.
To źródło selenu, witaminy B12, niacyny oraz białka zwierzęcego, czyli zasobnego w aminokwasy niezbędne. 100 g krewetek, czyli około 5 sztuk, to jedynie 100 kcal. Są przy tym łatwe i szybkie w przygotowaniu. Wystarczy poddusić je z czosnkiem, skropić cytryną i posypać posiekaną natką pietruszki, aby delektować się pysznym, zdrowym i niskokalorycznym posiłkiem.
#10latVitalii
Zajrzyj na vitalia.pl/10lat
Zdjęcie główne pochodzi z flickr.com
Komentarze
grazia66
5 października 2015, 18:27
brukselki nie trawię, podobnie jak grejfruta, a za krewetkami nie przepadam, wolę swojskie śledziki od krewetek czy innych krabów ;) resztę jadam często bo zdrowe i zwyczajnie lubie :)
Eli1605
21 września 2015, 10:51
Oprócz krewetek wszystko jest super.
MargotG
19 września 2015, 13:46
KREWETKI... ale smażone już nie są takie zdrowe... a szkoda...
izka1985m
17 września 2015, 14:14
A ja wszystko lubie z tej listy, dzis wieczorem bedzie sok z jagod i mandarynek.
am1980
17 września 2015, 09:07
nie lubię tylko brukselki, wszystko inne mi odpowiada i zajadam sobie..
anonimka89
17 września 2015, 06:12
Wszystko jest bardzo smakowite :) tylko czemu tak często o tym zapominam....
angelisia69
17 września 2015, 06:41
mysle ze jakby sprzedawali pakowane,gotowe do spozycia z ladna naklejka na paczce,to ludzie by czesciej siegali jak po slodycze ;-) a nie kazdy ma ochote jesc na surowo powyzszych produktow,a z przygotowaniem juz potrzeba czasu