- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Śmietanka w proszku do kawy to najgorsza opcja jej zabielania. Nie znajdziemy w tym produkcie zbyt wiele wartościowych składników. Pomimo, że nikt tego nie ukrywa, producenci śmietanek w proszku nie narzekają na brak zainteresowania produktem. Jest się czego obawiać? Czym jest zabielacz do kawy? Z czego składa się zabielacz do kawy? Jaki jest skład śmietanki w proszku? Co dodawać do kawy zamiast śmietanki?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Uwielbiam dodawać do kawy śmietankę w proszku. Wiem, że wszyscy mówią, że nie jest ona zdrowa, ale może to nie do końca prawda? Co w takiej niepozornej śmietance może być złego?
Barbara, 48 l.
Zacznijmy od tego, że popularne zabielacze do kawy z mlekiem nie mają wiele wspólnego, poza białkami mleka, których ilość przewyższają: syrop glukozowy i utwardzony tłuszcz roślinny. To w ogromnej większości bezwartościowa mieszanina. Nawet znane i popularne firmy nie mają wiele do zaoferowania. Co takiego możemy znaleźć w takim produkcie?
Syrop glukozowo - fruktozowy jest uznawany za jedną z przyczyn wzrostu otyłości na świecie, jak informuje nas raport opublikowany na łamach The American Journal of Clinical Nutrition. Ponadto może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, ponieważ glukoza i fruktoza w środowisku naturalnym, jakim są owoce, występuje w towarzystwie błonnika pokarmowego, który spowalnia przyswajanie cukrów prostych. Natomiast dodatek syropu do napojów powoduje ich błyskawiczne zużycie. Istnieją przypuszczenia, że syrop glukozowo - fruktozowy może zwiększać stężenie kwasu moczowego we krwi, co przyczynia się do powstania dny moczanowej.
Zawiera izomery trans, przez co zwiększa poziom cholesterolu we krwi, może przyczyniać się do powstania otyłości oraz chorób serca i cukrzycy. Co ważne, podejrzewa się go o zwiększanie ryzyka powstania nowotworów np. raka jelita grubego. Poza tym najczęściej wybieranym tłuszczem przez producentów jest szkodliwy olej palmowy. W prawie 5O proc. złożony jest on ze szkodliwych kwasów tłuszczowych nasyconych, które przyczyniają się m. in. do wzrostu złego cholesterolu we krwi.
Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego Żywności (ASNES) ostrzega, iż nadmierne spożywanie oleju palmowego przyczynia się do rozwoju otyłości, a także sprzyja występowaniu chorób sercowo - wieńcowych.
Jest to substancja przeciwzbrylająca, w nadmiarze może spowodować bóle brzucha i biegunki.
Substancja przeciwzbrylająca, związek syntetyczny. Otrzymywany poprzez reakcję potasu lub związków potasu (wodorotlenku, tlenku) z kwasem fosforowym. Dopuszczalna dzienna dawka to 70 mg/kg m.c.
Pełnią funkcję m. in. emulgującą. Używane są też w produkcji nawozów sztucznych i detergentów.
Należy pamiętać, że w celu zmniejszenia ryzyka niedoboru wapnia trzeba ograniczyć spożycie fosforanów, ponieważ tworzą one związki chemiczne z tym ważnym składnikiem mineralnym.
Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym (E472e)
Substancja przeciwzbrylająca, otrzymywana poprzez estryfikację kwasem mono- i diacetylowinowym syntetycznych tłuszczów otrzymywanych z glicerolu oraz naturalnych kwasów tłuszczowych. Dopuszczalna dzienna dawka to: 50 mg/kg m.c. dziennie
Uznawany za niekorzystny. Przy bezpośrednim kontakcie może nawet spowodować podrażnienia skóry (bąble, zaczerwienienie) oraz oczu.
1 łyżeczka zabielacza do kawy to 24 kcal, czyli tyle co 1/4 szklanki mleka.
Zamiast zabielacza, który w składzie ma całą listę dodatków E lepiej wybrać mleko o zawartości tłuszczu 2 proc. Będzie zdrowiej i korzystniej dla sylwetki.
A ty używasz zabielaczy do kawy w proszku? Czym zabielacie kawę? Jakie są Wasze opinie o dodatkach do kawy? Jaką kawę najbardziej lubicie?
Komentarze
Użytkownik4245342
10 grudnia 2020, 11:48
Mam 43 lata i pamiętam, że już jako mały brzdąc wyjadałem tą śmietanke. Sypałem do pyszczka i czekałem aż się rozpuści . Od młodych lat pije kawe z tą śmietanką cały czas być może jestem odporniejszy i nie przecze, że to może mi zabrać ostatnie 5 lat życia.
wszaw
5 lutego 2015, 13:59
A ja lubię śmietankę w proszku i kij wam do tego. A kawa z mlekiem jest niesmaczna :/
Klara1122
1 lutego 2015, 16:07
bardzo dobry artykuł. http://zdrowi-z-natury.blogspot.com
Wiedzmowata
1 lutego 2015, 08:34
Lubię kawę z normalnym prawdziwym mlekiem, nie ze sztucznymi zabielaczami.
Neptunianka
28 stycznia 2015, 23:57
Myślałam, że już ich nie robią, że to relikt komuny ;o
MarzenaPecio
28 stycznia 2015, 21:39
Ja tam nie przepadam za zabielaniem kawy czymkolwiek, od bardzo dawna też nie słodze i wydaje mi sie to najrozsadniejdsze :)
Eli1605
28 stycznia 2015, 10:48
Dlatego używam tylko mleko.
magwiz
28 stycznia 2015, 10:47
Po zabielaczach zawsze miałam mdłości
Adriana82
28 stycznia 2015, 10:40
Staram się ograniczać wiele produktów, nie odmówię sobie jednak kawy z mlekiem i płaską łyżeczką cukru brązowego. I jedno jest pewne. Kawa nie smakuje dobrze z niczym poza mlekiem 3,2% i takiego używam. Żadnych śmietanek w płynie czy w proszku a już tym bardziej takiego potworka, jak mleko 0,0, czy 0,5%. Wolę jej nie wypić w ogóle niż z zabielaczem, ale są tacy, którzy tak nie potrafią i np. w pracy chcą nadal pić kawę, mimo że nie mają dobrze wyposażonego pokoju socjalnego, nie ma lodówki. Wtedy taka osoba decyduje się często na zabielacz a potem już się przyzwyczaja i nawet zaczyna preferować właśnie ten smak.
Florentinaa
28 stycznia 2015, 08:24
paskudztwo. Jeśli ktoś uwielbia wapno, jak mawiają u mnie w firmie, no to jego sprawa.