W Canadian Medical Association Journal zostały opublikowane nowe, kanadyjskie wytyczne mające na celu zmniejszenie rozpowszechniania się nadwagi i otyłości w społeczeństwie. To na lekarzach i pracownikach służby zdrowia ma leżeć obowiązek szybkiego reagowania. Jest to o tyle istotne, że nadmierna masa ciała jest czynnikiem ryzyka chorób serca, cukrzycy, nowotworów, a także zapalenia stawów. W Kanadzie, skąd pochodzą nowe zalecenia, liczba otyłych dorosłych niemal podwoiła się od 1978 roku (z 14 proc. do 26 proc.).

Około dwie trzecie dorosłych z nadwagą i otyłością była szczupła w młodym wieku, ale przybierała na wadze około 0,5-1,0 kg co 2 lata. W związku z tym, szybkie reagowanie nawet na niewielkie przyrosty jest ważne.

Powolne i stopniowe przybieranie na wadze jest bardzo groźne. Często taki problem jest niezauważany lub bagatelizowany, zarówno przez lekarza, jak i samego pacjenta. Lekarze powinni nie tylko zwrócić uwagę na problem, ale też przedyskutować najlepszą strategię działania.

Najważniejsze zalecenia grupy zadaniowej:

  1. Wskaźnik masy ciała powinien być obliczony w czasie wizyt u lekarza opieki zdrowotnej zarówno w celu zapobiegania, jak i leczenia nadwagi i otyłości.
  2. Osobom dorosłym z nadwagą i otyłością lekarz opieki zdrowotnej powinien oferować programy strukturalne obrazujące zmianę zachowań, aby pomóc w utracie wagi. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla osób z wysokim ryzykiem cukrzycy.
  3. Lekarz nie powinien rutynowo oferować osobie z nadwagą i otyłej rozwiązań farmakologicznych.

Zalecenia powyższe opierają się na najlepszych, aktualnych danych dotyczących zapobiegania i leczenia otyłości. Należy mieć na uwadze, że leczenie otyłości wiąże się z wprowadzeniem szeregu zmian tj. zmiana stylu życia, diety, aktywności fizycznej. Równie ważne jest też fachowe doradztwo, edukacja oraz skuteczna motywacja, po to, aby zmiana została wcielona na stałe, a nie w krótkim etapie życia. Rozmowa lekarza pierwszego kontaktu z pacjentem, odpowiednie podejście oraz wspólne opracowanie planu działania może okazać się kluczowe w walce z epidemią nadwagi i otyłości.

Myślicie, że takie rozwiązanie sprawdziłoby się również u nas?

Źródło: sciencedaily

Zdjęcie pochodzi z: 1.