Sauna stanowi najczęściej i najchętniej stosowany zabieg w odnowie biologicznej. Polega on na kąpieli w bardzo ciepłym powietrzu o niewielkiej wilgotności. Odbywa się ona w specjalnie skonstruowanym pomieszczeniu. Należy podkreślić, iż zabieg ten polega nie tylko na ogrzewaniu ciała, ale również na jego gwałtownym ochładzaniu. Warto również zaznaczyć to, iż na osobę przebywającą w saunie poza temperaturą i jej wahaniami oddziałują również zmiany wilgotności powietrza i natężenia pola elektrycznego, a także zmniejszone ciśnienie parcjalne tlenu.

Efekty pobytu w saunie

Pobyt w saunie w bardzo dużym stopniu obciąża mechanizmy odpowiedzialne za termoregulację człowieka. Wysoka temperatura panująca w czasie tego zabiegu zwiększa przemianę materii o około 11 procent. Ponadto przyczynia się ona do wzrostu temperatury wnętrza ciała do mniej więcej 39 stopni Celsjusza, a temperatury skóry do nawet 42 stopni Celsjusza. W czasie pobytu w saunie zwiększa się także ilość oddechów na minutę do 24–26 oraz pojemność życiowa i minutowa płuc. W efekcie dochodzi do hiperwentylacji, która prowadzi do obniżenia we krwi ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla, a zwiększenia ciśnienia parcjalnego tlenu. Ponadto pobyt w saunie w znacznym stopniu zmniejsza napięcie mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych, co poprzez zmniejszenie oporów oddechowych ułatwia oddychanie.

Wpływ sauny na układ krwionośny

W czasie pobytu w saunie dochodzi do rozszerzenia obwodowych naczyń krwionośnych, przy jednoczesnym zwężeniu się naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz ciała. W efekcie dochodzi do zwiększenia się ilości erytrocytów (czerwonych ciałek krwi), wzrostu w mięśniach i narządach wewnętrznych liczby czynnych naczyń włosowatych oraz do usprawnienia gospodarki tlenowej organizmu. Temperatura panująca w saunie przyczynia się do wzrostu tętna nawet do 100–120 uderzeń serca na minutę. Skutkuje to zwiększeniem się pojemności minutowej serca, a także prędkości przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Zmniejszeniu natomiast ulegają opory obwodowe krążenia. Dzięki powyższym zmianom możliwe jest dostarczenie do mięśni większej ilości substancji odżywczych oraz tlenu. Ponadto, zwiększeniu ulega również objętość usuwanych zbędnych produktów przemiany materii. W efekcie mięśnie szybciej się regenerują.

sauna

Sauna a odchudzanie

Pobyt w saunie najczęściej związany jest ze spadkiem masy ciała. Warto jednak pamiętać, że stracone dekagramy, a niekiedy nawet i kilogramy nie są efektem ‘spalenia’ zbędnej tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie się masy ciała po pobycie w saunie związane jest przede wszystkim z utratą płynów wewnątrzustrojowych. Należy pamiętać, że wysoka temperatura panująca w saunie prowadzi do nadmiernej potliwości. Ilość potu wydzielona w czasie seansu w saunie waha się od 400 do 800 mililitrów. Jednakże w przypadku bardzo wysokiej temperatury wartość ta może wzrosnąć do nawet 2 litrów. Stąd też po pobycie w saunie niezwykle istotne jest niezwłoczne uzupełnienie płynów oraz składników mineralnych, które są usuwane z organizmu wraz z potem.

Zdjęcia: 1, 2