- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Sauna już na stałe wpisała się w ‘krajobraz’ klubów fitness i siłowni. Jednak czy warto poświęcić czas na korzystanie z niej? Jak wpływa na ludzki organizm pobyt w saunie? Czy można wykorzystać ją w procesie redukcji masy ciała?
Sauna stanowi najczęściej i najchętniej stosowany zabieg w odnowie biologicznej. Polega on na kąpieli w bardzo ciepłym powietrzu o niewielkiej wilgotności. Odbywa się ona w specjalnie skonstruowanym pomieszczeniu. Należy podkreślić, iż zabieg ten polega nie tylko na ogrzewaniu ciała, ale również na jego gwałtownym ochładzaniu. Warto również zaznaczyć to, iż na osobę przebywającą w saunie poza temperaturą i jej wahaniami oddziałują również zmiany wilgotności powietrza i natężenia pola elektrycznego, a także zmniejszone ciśnienie parcjalne tlenu.
Pobyt w saunie w bardzo dużym stopniu obciąża mechanizmy odpowiedzialne za termoregulację człowieka. Wysoka temperatura panująca w czasie tego zabiegu zwiększa przemianę materii o około 11 procent. Ponadto przyczynia się ona do wzrostu temperatury wnętrza ciała do mniej więcej 39 stopni Celsjusza, a temperatury skóry do nawet 42 stopni Celsjusza. W czasie pobytu w saunie zwiększa się także ilość oddechów na minutę do 24–26 oraz pojemność życiowa i minutowa płuc. W efekcie dochodzi do hiperwentylacji, która prowadzi do obniżenia we krwi ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla, a zwiększenia ciśnienia parcjalnego tlenu. Ponadto pobyt w saunie w znacznym stopniu zmniejsza napięcie mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych, co poprzez zmniejszenie oporów oddechowych ułatwia oddychanie.
W czasie pobytu w saunie dochodzi do rozszerzenia obwodowych naczyń krwionośnych, przy jednoczesnym zwężeniu się naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz ciała. W efekcie dochodzi do zwiększenia się ilości erytrocytów (czerwonych ciałek krwi), wzrostu w mięśniach i narządach wewnętrznych liczby czynnych naczyń włosowatych oraz do usprawnienia gospodarki tlenowej organizmu. Temperatura panująca w saunie przyczynia się do wzrostu tętna nawet do 100–120 uderzeń serca na minutę. Skutkuje to zwiększeniem się pojemności minutowej serca, a także prędkości przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Zmniejszeniu natomiast ulegają opory obwodowe krążenia. Dzięki powyższym zmianom możliwe jest dostarczenie do mięśni większej ilości substancji odżywczych oraz tlenu. Ponadto, zwiększeniu ulega również objętość usuwanych zbędnych produktów przemiany materii. W efekcie mięśnie szybciej się regenerują.
Pobyt w saunie najczęściej związany jest ze spadkiem masy ciała. Warto jednak pamiętać, że stracone dekagramy, a niekiedy nawet i kilogramy nie są efektem ‘spalenia’ zbędnej tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie się masy ciała po pobycie w saunie związane jest przede wszystkim z utratą płynów wewnątrzustrojowych. Należy pamiętać, że wysoka temperatura panująca w saunie prowadzi do nadmiernej potliwości. Ilość potu wydzielona w czasie seansu w saunie waha się od 400 do 800 mililitrów. Jednakże w przypadku bardzo wysokiej temperatury wartość ta może wzrosnąć do nawet 2 litrów. Stąd też po pobycie w saunie niezwykle istotne jest niezwłoczne uzupełnienie płynów oraz składników mineralnych, które są usuwane z organizmu wraz z potem.
Komentarze
agnieszka.kinga
27 stycznia 2018, 17:00
Ja też nie mam gdzie, niestety
am1980
5 stycznia 2016, 08:10
może i warto ale nie mam gdzie
magwiz
18 lutego 2015, 17:14
Ja wiem, że z pewnych powodów nie mogę sobie na saunę pozwolić!
anna987
25 listopada 2014, 01:35
Uwielbiam saunę, ale zawsze stresuje mnie, ze mogę tam spotkać gołego, starego faceta!
esterraa
21 listopada 2014, 18:18
A mnie zabraklo informacji o innych rodzajach sauny. Mamy poza sauna sucha przeciez saune parowa czy saune na podczerwien w ktorych temperatura jest nizsza.
anpani
21 listopada 2014, 12:26
NIEZBYT RZETELNY ART.Albo się o czymś pisze w sposób wyczerpujący albo się nie wprowadza ludzi w błąd. Nie napisaliście o przeciwwskazaniach do korzystania z sauny a jest ich mnóstwo. Oczywiście zupełnie zdrowy człowiek może z niej korzystać bez obaw( choć też nie codziennie). Jednym z przykładów osób, które nie powinny korzystać z sauny są osoby z cerą naczynkową..
niepokorna24
21 listopada 2014, 12:56
Brak wymienionych przeciwwskazań do chodzenia na saunę sprawia, że artykuł jest nierzetelny?:O a co w nim nierzetelnego biorąc pod uwagę jego tytuł? No bez przesady!;) Jakby pojawiły sie przeciwwskazania, to musiałby pojawić się i wskazania co wydłużyłoby artykuł o co najmniej połowę, a jak powszechnie wiadomo w internetach dąży się do jak najkrótszych artykułów bo ludzie nie lubią czytać. Do tego dochodzą jeszcze różne rodzaje saun i różne warunki w nich panujące. Nie zawsze da się w pełni wyczerpać temat... Mi tam się artykuł podoba i dzieki niemu dziś po siłowni pędzę na saunę:)
radmelka
21 listopada 2014, 10:59
Same superlatywy prawie, a jakieś przeciwwskazania???
Emilka806
21 listopada 2014, 10:28
ja chodze 3 razy w tyg na basen i przy okazji na seanse saunowania po 15 min w 120 st :)
Wiedzmowata
21 listopada 2014, 09:44
Mnie lekarz chirurg naczyniowy zabronił chodzenia do sauny. :-/
ilona761976
21 listopada 2014, 09:15
Czy są jakieś minusy korzystania z sauny? Czy wszyscy mogą z niej korzystać (jestem po nowotworze piersi - operacja oszczędzająca) i ile czasu w niej można przebywać? Pozdrawiam ;-)
kingoje82
21 listopada 2014, 08:58
Ja mialam okazje korzystac z suchej I mokrej sauny ostatnio I fenomenalne doswiadczenia. Tak bardzo mi brakowalo tego ciepla. Swietny sposob na relaks. Jak ktos ma mozliwosc to polecam korzystac czesto!
Nouvelle_moi
21 listopada 2014, 08:39
ja kocham saune, jakos tak wplywa na mnie pozytywnie I jetsam po neij zawsze bardzo zrelaksowana :) polecam, kazdemu kto moze korzystac, zwlaszczw o tej porze roku gdy za oknem zimno I ciemno.
corall
21 listopada 2014, 08:30
wstałam rano, pomyślałam o saunie, a tu na Vitalii artykuł :)