We wcześniejszym artykule Woda – ile należy jej pić i jak przedstawiłam informacje na temat skutków odwodnienia i tego ile wody powinniśmy wypijać każdego dnia. Przedstawiłam także sposób picia wody, który jest dla nas najbardziej korzystny. W tym artykule podpowiem Wam, jak nauczyć się pić wodę.

 Jak nauczyć się pić wodę?

  • Pozbądź się wszystkich zamienników
napoje gazowane
Jeżeli nie będziesz miał w domu innych napojów, łatwiej będzie Ci pić wodę.

To pierwszy krok, który ułatwi Ci naukę picia wody. Jak nie będzie alternatyw, to zostanie tylko picie tego, co zaplanowałeś, a że pragnienie jakoś ugasić trzeba, to łatwiej będzie się przemóc.

  • Znajdź odpowiednią wodę

Wydawać by się mogło, że każda woda smakuje tak samo. Nie jest to jednak prawdą. Wody różnią się zawartością składników mineralnych, które wpływają na smak. Dobrze wiec poszukać takiej wody, która będzie Ci po prostu smakowała. Warto też określić idealną temperaturę wody – może woda o temperaturze pokojowej nie będzie Ci odpowiadała, ale już woda z lodówki tak. Może być też tak, że zasmakuje Ci np. czarna woda mineralna, którą Justyna Piechocka opisała w artykule: Zdecydujesz się na czarną wodę mineralną? A jeżeli nie wiesz, jaką wodę wybrać, zachęcam do przeczytania artykułu Marty Tomaszewskiej Woda- źródło życia.

  • Zrób zapasy

Trzecim krokiem jest zrobienie zapasów wody. Wtedy nie dojdzie do sytuacji, w której skończy Ci się woda, a Ty będziesz mógł wykorzystać to jako pretekst do odpuszczenia sobie picia i kupisz coś innego np. colę czy sok.

  • Trzymaj wodę na widoku

Wodę staraj się zawsze mieć przy sobie. Możesz przez cały dzień nosić ze sobą butelkę z wodą albo postawić dzbanek z wodą i szklankę na biurku lub w miejscu, w którym często przebywasz.

  •  Przyklej karteczki przypominające

W widocznych miejscach, w których często przebywasz, możesz przykleić karteczki z napisem Pij wodę, które będą cały czas przypominały Ci o Twoim postanowieniu.

  •  Narysuj linie na butelce

Na butelce możesz narysować linie, które będą symbolizowały, ile wody powinieneś wypić do konkretnej godziny. Dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować ilość wypijanej wody i będziesz wiedzieć, czy się wyrabiasz i pijesz w odpowiednim tempie, czy może pijesz za wolno.

  •  Ściągnij aplikację

Na rynku znaleźć można mnóstwo aplikacji, które mają za zadanie przypominać o piciu wody. Jeżeli więc nie lubisz karteczek czy oznaczania butelek, to takie rozwiązanie może być dla Ciebie idealne.

  • Zmień smak wody

Jeżeli picie wody bez dodatków mimo wszystko nie jest w stanie Cię przekonać, to możesz zmienić jej smak dodając do niej np. cytrynę, limonkę, miętę, czy imbir. Dodadzą smaku bez dodawania zbędnych kalorii.

  •  Zacznij metodą małych kroków

Pamiętaj, że nie musisz od razu wypijać zalecanej ilości płynów. Lepiej zwiększać tą ilość stopniowo niż wmuszać w siebie duże ilości wody i szybko się zniechęcić.

  • Myśl pozytywnie

Patrząc na wodę nie myśl o niej jako o złu koniecznym. To Twoja decyzja, że chcesz pić ją w odpowiedniej ilości, więc nie katuj się negatywnym nastawieniem. Pomyśl, że chcesz pić wodę, a nie, że musisz ją pić. I przypominaj sobie o wszystkich korzyściach z odpowiedniego nawodnienia organizmu.

  • Kup sobie fajne naczynie do picia wody
kieliszek
Fajne naczynie może zachęcić Cię do częstszego picia.

Niektórym pomaga kupienie sobie specjalnego kubka, z którego będzie się przyjemniej piło wodę albo picie wody np. z kieliszka. Znajdź coś dla siebie.

  • Jedz więcej warzyw i owoców

Jeśli czujesz, że mimo wszystko nie jesteś w stanie pić odpowiedniej ilości wody, to zwiększ spożycie produktów, które w tą wodę są bogate. Do produktów takich należą przede wszystkim warzywa i owoce.

Nie bój się dużych ilości

Przy zwiększaniu ilości wypijanych płynów z początku możesz częściej korzystać z toalety, co może być dla Ciebie dosyć męczące. Nie warto się przez to jednak zrażać, bo po około 2-3 tygodniach organizm przyzwyczaja się do większej ilości płynów i częste wizyty w toalecie nie są już konieczne.

A wy jaki macie sposób na picie odpowiedniej ilości wody? Podzielcie się swoimi sprawdzonymi metodami w komentarzach.

 

Zdjęcie główne: Photo credit: JeepersMedia / Foter / CC BY

Zdjęcie 1: Photo credit: James Cridland / Foter / CC BY

Zdjęcie 2: Photo credit: Didriks / Foter / CC BY