Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czego unikać na diecie?
  • Które produkty wzmagają apetyt?
  • Czy soki owocowe są dobre na diecie?
  • Czy można pić alkohol na diecie?
  • Czy płatki śniadaniowe są dietetyczne?
  • Czy dania instant szkodzą?

Czego unikać na diecie?

1. Białe pieczywo

Białe pieczywo wytwarzane jest z oczyszczonej mąki, czyli z takiej, z której usunięto otręby i zarodki, co pozbawiło ją błonnika. To sprawia, że spożycie takiego pieczywa wiąże się z bardzo szybkim wzrostem poziomu cukru we krwi. A im szybszy wzrost, tym potem szybszy spadek, co wpływa na pojawienie się ataku wilczego głodu. Lepiej więc wybieraj inny rodzaj pieczywa. A jeżeli nie wiesz, jaki chleb wybrać, to przeczytaj artykuł Obnażamy produkt – chleb.

2. Czy dania instant szkodzą?

Dania instant są bardzo wygodne i szybkie do przyrządzenia, dlatego mają wielu zwolenników. Niestety nie potrafią efektywnie zaspokoić głodu. Nie dosyć, że zazwyczaj zawierają w swoim składzie pszenny makaron, który ma wysoki indeks glikemiczny, to w dodatku znajduje się w nich sporo glutaminianu sodu.

Glutaminian sodu jest wzmacniaczem smaku używanym nie tylko w daniach typu instant, ale i w wielu mieszankach przyprawowych. Istnieją badania, które wskazują, że związek ten może zwiększać apetyt aż o 40 %. Z tego też powodu osoby spożywające glutaminian sodu są znacznie bardziej narażone na przyrost masy ciała w porównaniu do osób, które go unikają. W dodatku podejrzewa się go o szereg niekorzystnych objawów fizjologicznych, jak drętwienie i osłabienie. Więcej na temat glutaminianu sodu przeczytasz w artykule Karoliny Łąkowskiej Glutaminian sodu (E621) – bezpieczny, ale czy zdrowy?

3. Czy można jeść słodycze na diecie?

Nie mogło ich zabraknąć na tej liście i nie trzeba nawet za bardzo tłumaczyć powodu, dla którego się na niej znalazły, bo znają go prawie wszyscy. Dla tych, którzy nie pamiętają, o co chodzi, przypomnę jednak: słodycze zawierają ogromne ilości cukru. Po ich spożyciu poziom insuliny we krwi gwałtownie się podnosi, obniżając przy tym szybko, do tej pory wysoki, poziom cukru we krwi, co sprawia, że w bardzo krótkim czasie pojawia się chęć na kolejną słodkość. Nie martw się jednak. Można znaleźć ciekawe zamienniki słodyczy. Przeczytasz o tym w artykule Marty Tomaszewskiej Słodycze – moja miłość i mój wróg.

4.Czy soki owocowe są dobre na diecie?

Znalezienie się soków na tej liście może być już większym zaskoczeniem, bo soki powszechnie uważane są za zdrowe i wartościowe. Niestety one również zawierają sporo cukru, a równocześnie pozbawione są błonnika. To sprawia, że zwiększają apetyt. Nie oznacza to oczywiście, że należy z nich całkowicie zrezygnować. Lepiej jednak ograniczyć się do szklanki soku dziennie i pić go do posiłku, który zawiera błonnik np. do owsianki albo kanapek z chleba razowego. A najlepiej byłoby zamiast soku pić smoothie. O smoothie pisał już nasz dietetyk, Łukasz Wiertel w artykule Smoothie podbijają rynek?

5. Słone przekąski


Słone przekąski są uwielbiane przez wiele osób. Traktuje się je jako świetny dodatek do oglądania filmu, czy spotkania ze znajomymi. Niestety, podobnie jak białe pieczywo, powstają z oczyszczonej mąki i z tego względu prowadzą do szybkiego wzrostu, a następnie spadku poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie do większego apetytu. Ale to nie wszystko. Oprócz oczyszczonej mąki ich kolejnym minusem jest duża zawartość soli. A sól wzmaga apetyt, szczególnie na słodycze. Lepiej więc skorzystać z alternatyw tego typu przekąsek i zjeść np. chipsy warzywne.  Pisaliśmy już o nich w artykule Chipsy warzywne – co w sobie kryją?

6. Czy można pić alkohol na diecie?

Alkohol, podobnie jak słone przekąski, jest nieodłącznym towarzyszem wielu spotkań ze znajomymi. A do alkoholu większość osób lubi coś przekąsić. Niestety pod jego wpływem gorzej nad sobą panujemy, bo dochodzi do obniżenia umiejętności samokontroli, przez co zamiast wybrać na przekąskę surowe warzywa, sięgamy po słone przekąski albo po słodycze. W dodatku alkohol ma wysoki indeks glikemiczny. Dla przykładu IG piwa to aż 110, czyli więcej niż dla czystej glukozy. Więcej o wpływie alkoholu na sylwetkę możesz przeczytać w artykule Alkohol zrujnuje Twoją sylwetkę.

7. Czy płatki śniadaniowe są dietetyczne?

Większość płatków śniadaniowych dostępnych na rynku zawiera ogromne ilości cukru i kilokalorii. To sprawia, że poziom cukru we krwi skacze jak szalony, przez co bardzo szybko mamy ochotę na kolejne przekąski. W dodatku płatki najczęściej robione są z oczyszczonej mąki, która jeszcze bardziej wzmaga wyrzut insuliny. Często zdarza się również, że do płatków dodawany jest syrop glukozowo-fruktozowy. Zdecydowanie lepiej będzie więc, kiedy zamiast słodzonych płatków śniadaniowych wybierzesz po prostu płatki owsiane albo własnoręcznie skomponowane musli. Po takim posiłku będziesz znacznie bardziej syty niż po mocno przetworzonych płatkach śniadaniowych. Koniecznie zapoznaj się też z artykułem naszego dietetyka Łukasza Wiertla, który stworzył ranking płatków śniadaniowych

8. Fast food

Nie dosyć, że fast foody to bogactwo tłuszczu i ogromnych ilości kilokalorii, to zawierają również duże ilości soli. A sól nie dosyć, że działa odwadniająco, to jeszcze zwiększa apetyt, szczególnie na produkty słodkie. Dlatego lepiej całkowicie zrezygnować z fast foodów. A jeżeli czasami pojawi się na nie apetyt, to znacznie lepiej przygotować ich dietetyczne wersje w domu. O tym jak stworzyć takie lżejsze wersje przeczytasz w artykule Domowy fast food.


Lista produktów, które wzmagają apetyt jest jednak znacznie dłuższa. Może uzupełnicie ją dzieląc się w komentarzach swoimi opiniami na temat tego, które produkty sprawiają, że szybko stajecie się po nich znowu głodni? Których produktów unikać na diecie? Które produkty są zabronione podczas odchudzania?

Zdjęcie główne: Photo credit: Channing in The City / Foter / CC BY-SA

Zdjęcie 1: Photo credit: TheCulinaryGeek / Foter / CC BY

Zdjęcie 2: Photo credit: Hieropenen / Foter / CC BY

Zdjęcie 3: Photo credit: Richard Masoner / Cyclelicious / Foter / CC BY-SA

Zdjęcie 4: Photo credit: Infomastern / Foter / CC BY-SA

Zdjęcie 5: Photo credit: theogeo / Foter / CC BY

Zdjęcie 6: Photo credit: loop_oh / Foter / CC BY-ND

Zdjęcie 7: Photo credit: Artur Potosi / Foter / CC BY

Zdjęcie 8: Photo credit: Zanastardust / Foter / CC BY

Zdjęcie 9: Photo credit: Foter / CC BY