Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest cydr?
  • Jak powstaje cydr?
  • Czy cydr jest zdrowy?
  • Ile kalorii ma cydr?
  • Czy cydr to zamiennik piwa?

Co to jest cydr?

To po prostu sfermentowany sok z jabłek. W smaku przypomina bardziej piwo i również podawany jest do spożycia raczej w tradycyjnych półlitrowych kuflach do piwa. Coraz częściej w sklepach możemy kupić cydr wyprodukowany z innych owoców, przeważnie z gruszek.

Jak powstaje cydr?

Powstaje z mętnego soku wyciśniętego ze świeżych jabłek zwanego moszczem i poddanego procesowi fermentacji tak jak wino. Zatem co to jest cydr? Cydr jest to więc wino jabłkowe, choć pod względem mocy o wiele słabszym bo najczęściej zawiera od 2% do 8 % alkoholu.

/gfx/news/noscale_6863_1406204106.jpg

Cydr w Polsce

Pierwszą wzmiankę w Polsce o cydrze, nazywanym jabłecznikiem, można znaleźć w książce  Krescencjusza z 1571 roku. Natomiast w 1588 roku kalwiński pisarz Anzelm Gostomski w pracy „Gospodarstwo” namawiał, by porzucić wina na rzecz tego napoju. Jednak przez wieki cydr był napojem plebsu, arystokracja nim pogardzała, dlatego rzadko można trafić na wzmianki o nim we wczesnej literaturze. Przełomem stał się XIX wiek, kiedy na całym świecie utworzyła się moda na cydr. Nagle wiele gospodarstw w Polsce zajęło się produkcją tego napoju, a książki kucharskie były pełne przepisów, jak najlepiej go przyrządzić. W czasach PRL-u  kojarzony z tanimi winami owocowymi znowu popadł w niełaskę i dopiero od kilku lat zaczyna się jego tryumfalny powrót na polskie stoły.

Czy cydr jest zdrowy?

Cydr wskazuje silne działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwutleniające. Wiemy, że krążące w organizmie wolne rodniki uszkadzają białka i lipidy. Mogą one doprowadzić do rozwoju miażdżycy, jaskry, czy też choroby Parkinsona. Skąd biorą się antyoksydanty w cydrze? Pochodzą z jabłek, które są głównym składnikiem trunku. Dlatego tak ważne jest, żeby jabłka do cydru nie były obrane. To w skórce jest najwięcej związków antyoksydacyjnych, czyli składników pozytywnie wpływających na pracę organizmu. Wśród przeciwutleniaczy obecnych w jabłkach i cydrze dominują flawonoidy, antocyjany, fenole i triterpenoidy. Kwercetyna, należąca do flawonoidów, nie tylko niszczy wolne rodniki, ale również ma silne właściwości przeciwzapalne oraz wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Na uwagę zasługuje kwas ursolowy (triterpenoid), który hamuje wzrost komórek rakowych, a także działa przeciwbakteryjnie i zmniejsza stany zapalne. Cydr jest też dobrym źródłem potasu - związku poprawiającego pracę mięśni. Pod względem kaloryczności napój ten zbliżony jest do wina. W 100 ml cydru jest od 36 do 42 kcal.

Ile kalorii ma cydr?

Pod względem kaloryczności napój ten zbliżony jest do wina. Ile kalorii ma cydr? W 100 ml cydru jest od 36 do 42 kcal.

/gfx/news/noscale_6863_1406203721.jpg

Nie oznacza to jednak, że cydrem możemy delektować się bez żadnych ograniczeń. Pamiętajmy, że jest to napój alkoholowy i tak samo jak wino konserwowany jest związkami siarki, o czym dowiemy się czytając uważnie etykiety produktu.

Czy cydr to zamiennik piwa?

Cydr zdobywa coraz większe grono zwolenników w Polsce. Pojawia się w ofercie małych browarów, ale także i duże browary na fali popularności tego napoju zaczynają jego produkcję. Przoduje w tym Browar Warka.

Czy cydr ma szansę na dobre zagościć na naszych stołach spytaliśmy Bartosza Bertholda właściciela sklepu z piwami.

/gfx/news/noscale_6863_1406204050.jpg

Cydr to na razie napój sezonowy, sprzedaje się głównie latem jako doskonały środek orzeźwiający. Zauważam jednak, że coraz częściej wypiera tradycyjne piwa sprzedawane w pubach. Szczególnie upodobały go sobie dziewczyny, obserwuję to w pubie, gdy przy jednym stoliku siedzi towarzystwo mieszane, mężczyźni zamawiają piwo, a kobiety w tych samych lokalach sięgają coraz częściej po cydr. Cydr podajemy z lodówki. Temperatura powinna być taka jak piwa. Proste cydry przemysłowe lepiej schłodzić bardzo mocno, jakościowe cydry naturalne należy podać w 10-12 stopniach C. Nalewamy je do wysokich i szerokich szklanek takich jak do piwa albo do rozwartych kieliszków na krótkiej nóżce. Cydry naturalne mogą mieć osad, który jest oznaką dobrej jakości.

Czy wybieracie cydr zamiast piwa? A może polecacie jakieś inne zamienniki piwa? Wolicie cydr czy wino? Dajcie znać w komentarzach!