Ćwiczysz więcej i nie chudniesz?

Znasz ten ból - ćwiczysz coraz więcej i więcej, a waga za żadne skarby nie chce pokazać spadku? Oczywiście, czasami winę ponoszą budujące się mięśnie, które są cięższe niż taka sama objętość spalanego tłuszczu. Jednak czasami przyczyna może być zupełnie inna. Badania dowodzą, że organizm może przyzwyczaić się do aktywności, tak samo jak przyzwyczaja się do niższej podaży energii z diety. Nie będzie więc już zaskoczeniem, że dalsze efekty w redukcji masy ciała przyniesie tylko powiększenie deficytu kalorycznego diety, a nie zwiększenie stopnia aktywności. Prawdopodobnie w momencie, gdy stajemy się coraz bardziej aktywni, ciało przystosowuje się, zużywając nieco mniej energii na działanie komórek.

Rodzaj aktywności jest mniej ważny, może to być zarówno bieganie, jak i szybki spacer, ważne, aby wysiłek trwał min. 30 min. W tym czasie wydzielają się substancje, które działają tak samo korzystnie na nasz organizm, jak cenne składniki pożywienia. Wchodzą z nimi w reakcje, zapobiegając chorobom, poprawią również przemianę materii.

Nie trzeba się przemęczać?

W czasie jednego z badań obserwowano 332 osoby w wieku od 25 do 45 lat, które podzielone zostały na 3 grupy -  osoby nieaktywne fizycznie, osoby ćwiczące umiarkowanie oraz osoby, które wcześniej ćwiczyły umiarkowanie, a teraz zwiększyły swoją aktywność. Okazało się, że rzeczywiście osoby z aktywnością umiarkowaną spaliły około 200 kcal więcej niż osoby nieaktywne fizycznie. Co  ciekawe, nie było jednak większych różnic w porównaniu z badanymi ćwiczącymi w sposób umiarkowany i bardziej aktywny.

Jak ćwiczyć?

Należy przede wszystkim ćwiczyć. Istnieją niepodważalne dowody na to, że ćwiczenia poprawiają nasze zdrowie i samopoczucie. Nie ma jednak powodu, dla którego w czasie odchudzania mielibyśmy godzinami przesiadywać na rowerku stacjonarnym. Autorzy badania podkreślają, że zalecana przez Światową Organizację Zdrowia aktywność fizyczna dla dorosłych na poziomie 150 minut tygodniowo powinna zostać uściślona. Brać pod uwagę należy złożoność całkowitego wydatkowania energii oraz wpływ aktywności fizycznej na metabolizm.

Zdjęcie pochodzi z: Photomiqs via Foter.com / CC BY