Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest erytrytol?
  • Czy erytrytol jest zdrowy?
  • Czy erytrytol powoduje biegunkę?
  • Czy dzieci mogą jeść erytrytol?
  • Czy erytrytol to zdrowy zamiennik cukru?

Co to jest erytrytol?

Erytrytol jest obecnie w kręgu zainteresowań osób starających się unikać cukru i zdrowo się odżywiać. Przede wszystkim ma zerowy indeks glikemiczny, nie podnosi więc poziomu glukozy we krwi, nie jest też próchnicotwórczy. Jako zastępnik cukru sprawdza się bardzo dobrze - daje przyjemne uczucie pełności w ustach i nie ma obcego posmaku. To występujący naturalnie w owocach, produktach fermentowanych i grzybach poliol, o słodkości równej w przybliżeniu 70 proc. sacharozy. Otrzymuje się go przez fermentację produktu hydrolizy enzymatycznej skrobi (z pszenicy i kukurydzy).

Erytrytol może też pełnić funkcję wiążącą, wypełniającą oraz maskującą. 

Czy erytrytol jest zdrowy?

Wiele faktów dowodzi, że tak. W 2003 roku Naukowy Komitet ds. Żywności stwierdził, że słodzik ten jest bezpieczny do stosowania w żywności. Specjaliści nie widzieli też potrzeby ustalania dla niego bezpiecznej dziennej dawki (ADI). Do celów innych niż słodzenie, zezwala się używanie erytrytolu na poziomie nie większym niż 2,5 procent w przypadku wód aromatyzowanych, mleka i jego pochodnych oraz  soków owocowych o obniżonej energetyczności i bez dodatku cukru (Opinia EFSA). 

Czy erytrytol powoduje biegunkę?

Wszystkie poliole mogą przy większej dawce (powyżej 20 g) powodować biegunkę, wzdęcia i bóle brzucha.

Jak można się spodziewać, erytrytol wykazuje działanie przeczyszczające, jednak przy wyższej dawce niż inne poliole. U ludzi dawka ta wynosi około 50 g. Działanie przeczyszczające przy tej ilości w badaniach było widoczne zwłaszcza po przyjęciu erytrytol na pusty żołądek. Ostrożność powinni zachować zwłaszcza jego najmłodsi konsumenci, ponieważ w napojach, które często piją najłatwiej jest przekroczyć zalecany próg.

Badania na zwierzętach i z udziałem ludzi wykazały, że około 90 proc. spożytej dawki erytrytolu jest absorbowane z jelita cienkiego i wydalane z moczem w postaci niezmienionej lub sfermentowane przez florę jelitową.

Czy dzieci mogą jeść erytrytol?

Spożywanie erytrytolu przez dzieci budziło wątpliwości, ze względu na działanie przeczyszczające tego poliolu w wyższej dawce. Badania jednak pokazały, że spożycie 15 g erytrytolu w napojach jest tak dobrze tolerowane przez 4-6 letnie dzieci jak słodzenie sacharozą. 

Czy erytrytol to zdrowy zamiennik cukru?

Nowotwory, próchnica, cukrzyca, otyłość - to tylko część chorób, których mogą spodziewać się wielbiciele sacharozy. Na szczęście możemy liczyć na wsparcie naturalnych zastępników cukru. Erytrytol jest znakomitym ich przykładem. Nie dość, że nie podnosi poziomu glukozy w krwi, to nie nadaje obcego posmaku potrawom i płynom. W rozsądnej ilości mogą przyjmować go też dzieci.

Zdjęcie pochodzi z:Photo credit: ryanmfranco via Foter.com / CC BY

Jakie zamienniki cukru polecacie? Czym zastąpić cukier? Dajcie znać w komentarzach!