Autorką artykułu jest dietetyk Martyna Przybyłko

Dietetyczny catering - po co?

W dzisiejszym zabieganym świecie na nic nie starcza czasu. Cierpi na tym również nasza dieta. Spiesząc się do pracy, często pomijamy śniadania, jemy nieregularnie, często śmieciowe jedzenie. W odpowiedzi na panującą sytuację rynek zalały firmy cateringowe. Czytając ofertę zauważamy same plusy - dowóz do domu czy pracy, zaoszczędzony czas, w dodatku potrawy dietetyczne, korzystne dla zdrowia. Jednak czy dietetyczny catering jest tak nieskazitelny?

Kaloryczność diety

W propozycjach firm zajmujących się dietetycznym cateringiem znaleźć można ofertę na diety od 1000 do nawet 2500 kcal. Tylko którą z nich wybrać? Niestety takiego wyboru musimy dokonać samodzielnie, bo w większości firmy nie wyliczają indywidualnego zapotrzebowania na kaloryczność diety. To może być zgubne, gdyż nie zwracając uwagi na istotę tego ile kcal w ciągu dnia powinniśmy spożyć, często nasz wybór podyktowany jest innymi czynnikami, jak np. cena. Niższa kaloryczność diety, to mniej produktów zużytych do przygotowania posiłku, a tym samym tańszy pakiet. Jednak gdy nasze dzienne zapotrzebowanie wynosi 2000 kcal to sięgając po ofertę dostarczającą zaledwie 1000 kcal możemy doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, witamin, soli mineralnych, a w konsekwencji do wyniszczenia organizmu.

Jak w takiej sytuacji można samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Proponuję skorzystać z poniższego wzoru:

PPM(kobiety) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

PPM(mężczyźni) = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

Uzyskany wynik należy pomnożyć przez współczynnik PAL określający aktywność fizyczną:

1,4 – 1,69 – niska aktywność fizyczna;

1,70 – 1,99 – umiarkowana aktywność fizyczna;

2,00 – 2,40 – wysoka aktywność fizyczna;

Oczywiście na rynku istnieją także firmy cateringowe umożliwiające wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego. Problem stanowi wówczas wąski zakres oferty. Przykładowo osoba mająca zapotrzebowanie na 1700 kcal, ma do wyboru wyłącznie pakiet 1500 kcal lub 2000 kcal. 

Makroskładniki

Większość diet z cateringów charakteryzuje się dominacją wybranego składnika odżywczego. Racjonalna dieta zakłada spożycie białka na poziomie 14 – 16% energii, tłuszczów 30%, z kolei węglowodany powinny stanowić uzupełnienie zapotrzebowania energetycznego.  Analizując przykładowe jadłospisy z cateringów okazuje się, że dieta określona jako podstawowa, w rzeczywistości jest wysokobiałkowa. Udział białka w diecie sięga nawet 25%, tragedii nie ma jednak przy długim stosowaniu, może uszkodzić nerki i wątrobę. Inna firma w swej ofercie serwuje dania dostarczające węglowodany na poziomie nawet 70%. Ponadto sporą część stanowią cukry proste w postaci koktajlu owocowego na drugie śniadanie i ciasta na podwieczorek. Czy to dietetyczne? Cukry proste spożywane w nadmiernej ilości odkładają się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, a to z pewnością nie efekt, którego się spodziewamy.

catering

Podgrzewanie

Dla osób zabieganych bardzo istotny jest czas przygotowania posiłków, który w przypadku dietetycznego cateringu jest wyjątkowo krótki. Wystarczy umieścić danie w mikrofalówce i po kilku minutach można jeść. Nie jest to jednak najlepszy sposób podgrzewania posiłku. Wykazano, że mikrofala niszczy struktury organiczne w tym także białka. W konsekwencji wartość odżywcza spożywanego posiłku znacznie się obniża.

Dowóz posiłków

Część firm dostępnych na rynku dojeżdża do klienta wyłącznie trzy razy tygodniowo. W przypadku weekendu dostajemy zestawy na trzy dni z góry. Może jednak lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie przynajmniej weekendowych posiłków ze świeżo kupionych produktów?

Cena

Koszt pakietu waha się od 250 – 450 zł za tydzień. Zakup posiłków dla całej rodziny jest wówczas nieopłacalny. Natomiast w przypadku osób żyjących w pojedynkę taka oferta cenowa może być kusząca. Ponadto dużym plusem jest fakt, że nie trzeba marnować nadmiaru jedzenia, a serwowane dania są urozmaicone.

Pomimo wspomnianych wad, uważam że dostępne na rynku dietetyczne cateringi są dobrą alternatywą dla osób, które ze względu na brak czasu korzystają z niezdrowych fast foodów. Oczywiście catering cateringowi nie równy, więc zwracajmy uwagę na to co proponuje nam firma. Jeśli planujemy wykupienie pakietu zacznijmy od tygodniowego, a nie na cały rok, by w razie wątpliwości móc zmienić decyzję. 

Zdjęcia wykonała: Małgorzata Leliwa