Szałwija wzmacnia nerwy i rąk leczy drżenie, Febrę silną przemaga, ciał bezwładnienie.
Tak na temat szałwii możemy przeczytać w starym łacińskim dziele pt. „O zachowaniu zdrowia”. Teraz jesteśmy już pewni jej zdrowotnych właściwości. Liście tej rośliny mają dużą moc, wykorzystywane są m.in. jako środek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i ściągający.
1. Szałwia ma działanie ściągające i przeciwzapalne, dlatego z powodzeniem stosowana jest w zapaleniu dziąseł, jamy ustnej oraz krtani. Udowodniono, że hamuje bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, które odpowiedzialne są za rozwój wielu poważnych infekcji.
2. Napar z szałwii łagodzi dolegliwości układu pokarmowego, poprzez korzystne działanie na woreczek żółciowy. Można go z powodzeniem popijać w przypadku nieżytu żołądka, biegunki oraz wzdęć.
3. Szałwia ma działanie przeciwwirusowe, dzięki zawartości pochodnych kwasu kawowego - kwas rozmarynowy, litospermowy i salwianolowy. Nadaje się doskonale do zapobiegania oraz leczenia infekcji.
4. Olejek szałwiowy może wspomóc pamięć, jeśli spożyty zostanie na kilka godzin przed wysiłkiem umysłowym.
5. Herbatka z szałwii łagodzi nadmierną potliwość w czasie menopauzy, nadczynności tarczycy, w stanach nerwicowych oraz w czasie gorączki.
6. Zawarte w szałwii fitoestrogeny, garbniki i olejki eteryczne łagodzą dolegliwości miesiączkowe: zmniejszają bolesność i obfitość miesiączek, łagodzą też wahania nastroju.
7. Napar z szałwii może zmniejszyć laktacje. Zalecany jest kobietom w czasie tzw. nawału pokarmu oraz w momencie odstawiania dziecka od piersi.
Zdjęcie tytułowe pochodzi z: quinn.anya via Foter.com / CC BY-SA
Zdjęcie z tekstu pochodzi z: InAweofGod'sCreation via Foter.com / CC BY
Komentarze
Klara1122
13 lutego 2016, 07:07
również można ją dodawać do kąpieli. http://ocetjablkowy.blog.pl
KROWA21
3 lutego 2016, 20:09
pijmy zioła !
misiaczkowata
2 lutego 2016, 23:01
Fajny artykul. Kiedys sama uzywalam naparu z szalwi, kiedy wychodzily mi zeby madrasci, bardzo pomoglo.
wie58
2 lutego 2016, 02:40
Lubię szałwię.
aska1277
1 lutego 2016, 19:49
Ciekawy artykuł....
Zieroga
31 stycznia 2016, 23:42
Należało by podkreślić, że są także przeciwwskazania, jak choćby to, że pita w nadmiarze może powodować stany depresyjne, bo ktoś się może na tej jej "zdrowotności" nieźle przejechać. :P
flisowna
31 stycznia 2016, 16:41
Pełno o tej szałwii artykułów, komuś się powtarzalność włączyła