1. Kolor moczu

Ciemny kolor moczu może być sygnałem odwodnienia. Jeśli więc regularnie pijesz zbyt mało lub też dawno nie wypiłaś nic, możesz zaobserwować jego ciemniejszy kolor. Wtedy wystarczy sięgnąć po płyny, by wrócił do normy. Jeśli jednak kolor jest ciemny mimo odpowiedniego nawodnienia, może być to sygnał, iż wątroba lub nerki nie pracują należycie. Z kolei ból przy oddawaniu moczu może być sygnałem zapalenia pęcherza, ale również towarzyszy kamicy nerkowej. Podobnie na choroby nerek wskazuje obecność krwi w moczu.

2. Kolor stolca

Luźny stolec może świadczyć o infekcji, a naprzemienne biegunki i zaparcia o zespole jelita wrażliwego. Zmiana konsystencji stolca, czy jego ciemny kolor mogą również wskazywać na problemy z wątrobą. Biegunki to także jeden z objawów chorób trzustki. Jeśli guz trzustki blokuje odprowadzanie żółci do jelit, to kolor stolca z kolei staje się jaśniejszy. O tym jak należy się prawidłowo wypróżniać przeczytasz w 'Zdrowy stolec'.

3. Zmęczenie, brak energii

Oczywistym jest, że jesteś zmęczona jeśli się nie wysypiasz lub wstajesz w nocy do dziecka. Jeśli jednak nic takiego nie ma miejsca, a mimo to brakuje ci energii, może to wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy lub nadnerczy. Może to być również wynik wyczerpania organizmu poprzez próby ochrony siebie przed toksynami ze środowiska, lub też tymi, które mu serwujesz w żywności czy używkach. Może to być także znak, że twój system nerwowy jest na skraju wyczerpania, chociażby przez permanentny stres, którego nie potrafisz w sposób odpowiedni rozładować. Notoryczne zmęczenie nie jest wymysłem, lecz objawem.

4. Bóle brzucha

Około 80 procent osób mających raka trzustki odczuwa bóle brzucha w wyniku wzrostu guza. Jest to tępy ból nadbrzusza promieniujący do pleców. Może pojawiać się i znikać. Skurcze i bóle w dolnej części brzucha mogą z kolei wskazywać na choroby wątroby, a częste bóle po jedzeniu na wrzody żołądka. 

5. Wzdęcia i gazy

Nadmierna ilość gazów i wzdęcia mogą być wynikiem zjedzenia ciężkostrawnych, wzdymających czy tłustych dań. Wtedy pomocą będą odpowiednie przyprawy i herbatki ziołowe jak np. koper włoski. Jeśli jednak czujesz się wzdęta w zasadzie po każdym posiłku lub też zauważasz pojawienie się dolegliwości po świeżych owocach, warzywach, może być to znak, że twój układ trawienny nie działa należycie. Zwłaszcza powinnaś sprawdzić stan wątroby i trzustki. Również nietolerancje pokarmowe mogą objawiać się gazami, często połączonymi z biegunkami. Więcej o przyczynach wzdęć przeczytasz w ‘Skąd się biorą wzdęcia’ oraz ‘Wzdęcia i gazy?’.

6. Swędzenie skóry

Może to być wynik tak prozaiczny jak alergia na nowy kosmetyk, proszek do prania, płyn do płukania czy środki czystości. Jeśli jednak wyeliminujesz te czynniki, a problem nie ustępuje, powinnaś sprawdzić stan swojej wątroby (wystarczy zbadać poziom enzymów wątrobowych, tzw. ‘próby wątrobowe’).

7. Wypryski skórne

Skóra to nasz największy organ. Ustrój pozbywa się za jej pomocą toksyn rozpuszczalnych w wodzie. Stąd, jeśli w twoim organizmie jest wiele zanieczyszczeń możesz zaobserwować zwiększoną ilość wyprysków. Może to jednak być również sygnał alergii czy wynik stresu.

8. Zmniejszenie wzrostu

Wydawałoby się, że raz zmierzony wzrost pozostaje bez zmian i należy mierzyć wyłącznie dzieci. Otóż nie. Warto kontrolować, czy twój wzrost nie ulega zmianie. ‘Kurczenie się’ może być znakiem, że twoje kości zaczynają się degenerować na skutek osteoporozy. Gdy więc zauważysz takie sygnały, zwróć baczną uwagę na zawartość wapnia oraz witaminy D w swojej diecie. 

9. Problemy ze snem

W czasie snu w sposób naturalny zmniejsza się poziom kortyzolu, jednego z hormonów stresu. Jeśli jednak nie relaksujesz się w sposób prawidłowy, jesteś stale podenerwowana i ciągle masz gonitwę myśli, jego poziom nie ulega obniżeniu, a ty masz problemy ze snem. Niestety stale włączony ‘mechanizm walki’ czyli wysoki poziom hormonów stresu wpływa negatywnie na dobrostan organizmu i pogarsza pracę układu odpornościowego. Uczucie ciągłego niepokoju również należałoby wziąć pod lupę. Może to bowiem być wynik zaburzeń hormonów płciowych, nadczynności tarczycy czy guzów nadnerczy.

10. Popękane usta

Popękane usta i stany zapalne w jamie ustnej to najczęściej sygnał niedoborów witamin z grupy B, zwłaszcza B6 i B12. W przypadku kobalaminy niedobory powodują anemię złośliwą, co jest poważną chorobą. Warto więc zadbać o zwiększenie w swojej diecie produktów ją zawierających. Są to głównie artykuły zwierzęce jak mięso, podroby, jaja, ryby.

#10latVitalii

Zajrzyj na vitalia.pl/10lat

Zdjęcie główne pochodzi z flickr.com