Spis treści:
- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Złamania w wyniku ubytków kostnych, które następują po zmniejszeniu poziomu estrogenów w czasie menopauzy, to jedne z częstszych dolegliwości dojrzałych kobiet. Pomocna może tutaj być hormonalna terapia zastępcza, jednak jak się okazuje nie tylko.
W czasie menopauzy następują wahania hormonalne. Zwłaszcza zmniejsza się poziom estrogenów, które naturalnie chronią organizm kobiety przed wzrostem cholesterolu we krwi, ale też działają ochronnie na układ kostny zapobiegając zmniejszaniu się masy kości. Stąd po menopauzie, gdy poziom estrogenów się drastycznie zmniejsza, zaczynają pojawiać się problemy związane z ubytkiem kości, jak złamania nadgarstka, biodra, kręgów. Zostało udowodnione, że skuteczną bronią przed tymi powikłaniami jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Więcej o niej możesz przeczytać w artykule ‘HTZ – pomaga czy szkodzi’. Wiadomo również, że ważna jest odpowiednia podaż witaminy D oraz wapnia. Naukowcy poszukują jednak coraz to nowych sposobów, by pomóc kobietom po klimakterium wzmocnić kości.
W sierpniowym numerze Medicine & Science in Sports & Exercise opublikowano badania kanadyjskich naukowców nad wpływem stosowania kreatyny i treningu oporowego na stan kości. 47 kobiet po menopauzie podzielono na dwie grupy. Pierwsza miała zalecony odpowiedni trening siłowy (3 razy w tygodniu) i suplementację monohydratem kreatyny w dawce 0.05 g na kilogram masy ciała przed i po treningu, a w dni bez ćwiczeń wraz z dwoma posiłkami. W drugiej grupie również wprowadzono taki sam trening, jednak zamiast suplementu podawano placebo – maltodekstrynę. Obserwację prowadzono przez 12 miesięcy. W tym czasie mierzono u kobiet gęstość mineralną kości (BMD - bone mineral density) w obrębie szyjki kości udowej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które są podstawowymi kryteriami rozpoznania osteoporozy. Inne pomiary jakich dokonywano to m.in. beztłuszczowa masa ciała, wielkość mięśni, wzrost siły (podnoszenie ciężarów leżąc).
Okazało się, że kobiety z grupy przyjmującej kreatynę miały mniejsze tempo utraty gęstości w obszarze szyjki kości udowej (utrata średnio 1,2 proc.), niż te przyjmujące placebo (utrata średnio 3,9 proc). Dodatkowo grupa z kreatyną miała większy wzrost siły (64 proc) w stosunku do grupy kontrolnej (34 proc.). W żadnej z grup nie odnotowano zmian w enzymach wątrobowych, a klirens kreatyniny był w normie.
Monohydrat kreatyny znajduje się naturalnie w organizmie. Jego źródłem w pożywieniu jest mięso czy ryby. Zadaniem kreatyny jest poprawa dostarczenia energii do mięśni, co objawia się zwiększeniem ich siły. To z kolei pozwala na podnoszenie coraz większych ciężarów i wymusza na organizmie poprawę ‘siły’ kości, czyli zwiększenie ich masy. Stąd najprawdopodobniej tak korzystny wpływ na układ kostny połączenia treningu oporowego z suplementacją kreatyną. Teoria ta jednak wymaga potwierdzenia kolejnymi badaniami. Nie umniejsza to również wpływu odpowiedniej diety na zmniejszenie utraty kości w wieku okołomenopauzalnym. O prawidłowej diecie w tym okresie przeczytasz w ‘Dieta dojrzałej kobiety’.
Zdjęcie pochodzi z: flickr.com
Komentarze
wie58
14 grudnia 2015, 23:47
Ciekawy artykuł.
MargotG
19 września 2015, 13:44
bardzo ciekawy artykuł. na pewno się przyda
izka1985m
18 września 2015, 13:32
Interesujacy artykul, a czy tak samo kreatyna dziala na osoby miedzy 30-40 rokiem zycia?
aska1277
4 września 2015, 21:46
jeszcze nie mam, ale artykuł się przyda
Havock
31 sierpnia 2015, 15:58
Można prosić jakiś link do w/w badań ?