Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie są zalety aktywności fizycznej?
- Co daje uprawianie sportu?
- Czy sport wpływa na zdrowie?
1. Odchudza
Aktywność fizyczna pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie przy jednoczesnym maksymalnym zachowaniu tkanki mięśniowej. Chociaż podstawowym źródłem energii podczas wysiłku jest glukoza, im lepiej poznamy swój organizm i bardziej jesteśmy wytrenowani tym spalimy więcej tłuszczu. Zaobserwowano, że umiarkowane i intensywne ćwiczenia fizyczne powodują
zmiany w wydzielaniu hormonów i sprzyjają wykorzystywaniu tkanki
tłuszczowej jako źródła energii. Nie trzeba od razu zapisywać się na długie treningi. Pomoże już drobna aktywność w ciągu dnia np. wchodzenie po schodach zamiast windy lub poranne wyjście po pieczywo.
2. Wydłuża życie
Badania dowodzą, że regularna aktywność np. bieganie, spacery, gry zespołowe zwiększają szansę na długie życie.
3. Pomaga walczyć ze stresem
Wysiłek fizyczny, zwłaszcza lubiany i regularny, ogranicza stres i poprawia samopoczucie. Aktywni fizycznie dorośli są mniej narażeni na depresję i spadek funkcji poznawczych (myślenie, uczenie się) wraz z wiekiem. Natomiast aktywne fizycznie dzieci i młodzież mają mniej objawów depresji niż ich niećwiczący rówieśnicy.
4. Pozwala na jedzenie większych porcji
Ćwiczenia sprawiają, że możesz jeść więcej a nie przytyjesz - zwiększają się wydatki energetyczne. Do ćwiczeń potrzebna jest dodatkowa energia. Aby chronić mięśnie i jednocześnie spalać tkankę tłuszczową musisz zadbać o odpowiednią podaż energii, a więc nie tylko możesz, ale wręcz powinnaś jeść więcej niż wtedy, kiedy nie ćwiczyłaś.
5. Ułatwia organizację dnia
Uprawianie sportu reguluje dzień, poprawia organizację i daje poczucie kontroli nad zdrowiem i formą. Potwierdzą to na pewno osoby aktywne - nagle okazuje się, że na wszystko znajduje się czas, pomimo, że robimy więcej.
6. Zmniejsza ryzyko osteoporozy
Regularna aktywność fizyczna zmniejsza 'szansę' na osteoporozę w późniejszych latach poprzez ograniczenie ubytku masy kostnej.
7. Chroni przed miażdżycą i reguluje ciśnienie krwi
Ćwiczenia fizyczne zwiększają stężenie dobrego cholesterolu HDL we krwi. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna utrzymuje też prawidłowy przepływ krwi zmniejszając tym samym ryzyko chorób sercowo - naczyniowych.
8. Normalizuje poziom glukozy we krwi
Ćwiczenia wytrzymałościowe poprawiają funkcjonowanie mitochondrium i zwiększają wrażliwość mięśnia na insulinę. Redukują więc ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
9. Zmniejsza ryzyko napadów głodu
Regularnie ćwicząc i odżywiając się odpowiednio do konkretnej intensywności ćwiczeń ograniczysz ryzyko podjadania. Dzieje się tak m. in. dzięki regulacji poziomu insuliny. Jej stabilny poziom zmniejsza ilość nagłych napadów głodu i ochoty na słodycze.
10. Zmniejsza stan zapalny w organizmie
Regularny wysiłek zmniejsza stężenie białka C-reaktywnego (CRP) w organizmie. Białko to jest oznaką stanu zapalnego. Wysoki poziom CRP może wskazywać m. in. na zwiększone ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
#10latVitalii
Zajrzyj na vitalia.pl/10lat
A Wy którą aktywność fizyczną wybieracie najczęściej? Zainspirujcie naszych Czytelników!
Zdjęcie pochodzi z: Maks Karochkin / Foter / CC BY
Komentarze
grazia66
5 października 2015, 17:54
wszystko to prawda, tylko dlaczego tak trudno wydobić w sobie nawyk uprawiania sportu i ćwiczeń wszelakich ?
aska1277
24 sierpnia 2015, 15:23
Wiadomo,że aktywność fizyczna to same plusy :)
Kenzo1976
20 sierpnia 2015, 21:37
Uwielbiam ćwiczyć ! :-)
Julia1993
20 sierpnia 2015, 11:17
I właśnie dlatego ćwicze! :)
am1980
20 sierpnia 2015, 08:08
Nie wyobrażam sobie życia bez sportu... tak jestem uzależniona i ze wszystkim się zgadzam co tu napisano!!!