Czekoladowa wartość

Czekolada to słodka, kremowa poezja. Niewiele osób potrafi się oprzeć jej smakowi i teksturze, wielu zaś nie wyobraża sobie dnia bez niej. Co wraz z nią dostarczasz organizmowi? Niestety sporo cukru i tłuszczu, a co za tym idzie kalorii. Jest owszem również źródłem magnezu, jednak nie są to zawrotne ilości. Zawiera również teobrominę, procyjanidyny oraz szereg innych biologicznie czynnych związków, które wykazują korzystne działanie na organizm, podobnie jak te zawarte w warzywach i owocach. Nie jest to zatem produkt, bez którego nie może się nasz organizm obyć. Nie obawiaj się więc, że gdy odstawisz czekoladę odbije się to negatywnie na twoim zdrowiu.

Triki na zachcianki

Wiesz już, że nie musisz jej jeść, ale nie wiesz jak pozbyć się nawyku sięgania po nią? Wypróbuj poniższe sposoby.

  1. Poczekaj – spróbuj powstrzymać się od zaspokojenia swoich zachcianek przez 10-20 minut. Sięgnij po książkę, włącz komputer, zrób pranie, albo zadzwoń do przyjaciółki – jednym słowem zajmij się czymś. Najczęściej bowiem ochota na przekąskę mija po chwili, a przynajmniej się zmniejsza. Dzięki temu nawet jeśli nie uda ci się uniknąć podjadania, zjesz mniej.
  2. Wyjdź na spacer – 15 minut aktywności zniechęci cię do zjedzenia czekoladowych przysmaków. Poprawę nastroju zapewni ci ruch i świeże powietrze, więc czekolada nie będzie potrzebna. Badanie przeprowadzone w University of Innsbruck w Austrii wskazało, że osoby, które mają tendencję do podjadania czekolady i innych słodyczy, po 15 minutowym spacerze nie miały ochoty na łakocie, mimo pokazywania im ich zdjęć, w odróżnieniu od tych osób, które przez 15 minut siedziały w miejscu.
  3. Fantazjuj o niej – poczucie winy jakie daje myślenie o nałogu podjadania, daje niestety najczęściej uczucie zagubienia i braku kontroli, co ostatecznie ponownie rzuca nas w wir podjadania. Wskazują na to badania zamieszczone w 2014 roku w piśmie Apetite. Z kolei doniesienia z 2010 roku z Since pokazują, że wyobrażanie sobie zjedzenia większej ilości danego produktu, powoduje, że w rzeczywistości, gdy mamy do niego dostęp zjemy go mniej. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wyobrażanie sobie smakołyka i łączenie go z przyjemnymi odczuciami, niż zmuszanie się, by o nim nie myśleć. 
  4. Wypij wodę – niekiedy chęć na podjedzenie czegoś, sięgnięcie po łakocie tak naprawdę wynika z uczucia pragnienia. Warto więc sięgnąć po szklankę wody i wypić ją powoli. Pozwoli to nie tylko nawodnić organizm, ale też zapełni żołądek.
  5. Umyj zęby – trik z myciem zębów czy żuciem gumy w chwilach ochoty na czekoladę sprawdza się u wielu znakomicie. Tak naprawdę bowiem mogła to być jedynie chęć zmiany smaku, czy zajęcia czymś ust.

Lepszy wybór

Jeśli mimo wszystko nie uda ci się powstrzymać przed zachcianką, staraj się wybierać zdrowsze odpowiedniki. Wartościowe przepisy znajdziesz w 'Czekoladowe przepisy na diecie'. Możesz również spróbować sięgnąć po małą kawę z odrobiną mleka i łyżeczką kakao, albo przygotuj deser z wykorzystaniem karobu. To doskonały zamiennik czekolady o zbliżonym smaku i niższej zawartości kalorii. O karobie pisaliśmy w artykule ‘Karob czyli mączka chleba świętojańskiego’

Możesz również zastąpić tabliczkę czekolady kubkiem gorzkiego kakao przygotowanym na chudym mleku lub porcją świeżych owoców oprószonych kakaowym proszkiem. Łyżeczka kakao dodana do płatków czy jogurtu również może usatysfakcjonować twoje kubki smakowe, a nie zwiększy znacząco podaży energii. Pamiętaj również, że zjedzenie raz na jakiś czas dwóch kostek gorzkiej czekolady, nie wpłynie na twoją sylwetkę, a może dać ci wiele przyjemności. Warunkiem jednak jest powolne delektowanie się nią, nie zaś połknięcie niemalże w całości.

Zdjęcie pochodzi z flickr.com