Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy pizza jest uzależniająca?
  • Czy można uzależnić się od pizzy?

Czy pizza jest uzależniająca?

Uwielbiasz wieczorem przed telewizorem przegryzać chipsy, a na obiad co drugi dzień zamawiasz pizzę? Nie potrafisz się temu oprzeć? Okazuje się, że produkty te mają niesamowity wpływ na nasz mózg i przyciągają nas jak magnes. Badanie zamieszczone w PLOS one prowadzone m.in. przez dr Nicole Avene z Icahn School of Medicine przy szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku wskazuje, które produkty przywiązują najbardziej. Wcześniejsze badanie z 2013 roku prowadzone również przy współpracy ze szpitalem Mount Sinai wskazywało, że ciasteczka oreo są tak samo uzależniające jak kokaina. Było ono jednak przeprowadzone na myszach. Tym razem przeprowadzono obserwacje zachowań ludzi.

Czy można uzależnić się od pizzy?

Badanie podzielono na 2 części. W pierwszej wzięło udział 120 osób, a w drugiej 384 osoby. W pierwszej części poproszono uczestników o wypełnienie kwestionariusza skali uzależnienia od jedzenia wg Yale (YFAS - Yale Food Addiction Scale), by wskazać produkty, które przysparzają najwięcej problemów. Następnie przeprowadzono zadanie na zasadzie wymuszenia wyboru i poproszono o wskazanie, który produkt z dwóch pokazanych przysparza mu większych problemów. Jako problemy rozumiano np. tracenie kontroli nad jedzeniem, jedzenie aż do momentu przepełnienia. Jednocześnie pokazywano 2 obrazki spośród 35 zdjęć produktów spożywczych i potraw. Każdy produkt był porównywany do wszystkich innych. Artykuły podzielono następnie na 4 grupy uwzględniając zawartość w nich tłuszczu, cukru oraz ich ładunek glikemiczny. W drugiej części badania wykorzystano te same artykuły. Początkowo również poproszono respondentów o wypełnienie kwestionariusza YFAS, a następnie o wskazanie przy każdym z 35 produktów jak dla niego jest ‘problematyczny’ w skali 1 (najmniej problematyczny) – 7 (ekstremalnie problematyczny).

Wyniki i wnioski

Okazało się, że najbardziej uzależniające były produkty przetworzone lub bogate w tłuszcz i cukier. Najczęściej też miały wysoki ładunek glikemiczny. Pierwsze miejsca (skala 1-7) zajmują:

uzależniające jedzenie
Pizza 4,01
Czekolada 3,73
Chipsy 3,73
Ciasteczka 3,71
Lody 3,68
Frytki 3,6
Cheeseburger 3,51
Napoje gazowane 3,29

Na ostatnich miejscach listy, jako najmniej uzależniające znajdują się:

żywność nieprzetworzona
Łosoś 1,84
Banany 1,77
Brokuły 1,74
Brązowy ryż 1,74
Jabłka 1,66
Fasola 1,63
Marchewka 1,6
Ogórek 1,53

Dr Avena komentuje:

Wiele badań sugeruje, że wysokoprzetworzona żywność może wywoływać zachowania i zmiany w mózgu, które można diagnozować jako uzależnienie, tak jak w przypadku alkoholu czy narkotyków.

Autorzy badań mają nadzieję, że wyniki ich pracy przyczynią się do zmiany sposobu podejścia do leczenia otyłości. Jak do tej pory niepohamowanego jedzenia nie uznaje się za uzależnienie, lecz jedynie na zaburzenie odżywiania. Zwalczanie nałogu jedzenia nie jest prostą sprawą. Jeść musimy codziennie, nie możemy odciąć się od dostępu do jedzenia, jak w przypadku alkoholu czy narkotyków. Stąd warto, aby osoby borykające się z tym problemem szukały pomocy u specjalisty.

Zgadzacie się z badaniami powyżej? Też uważacie, że pizza może uzależniać? 

Zdjęcie pochodzi z : główne12