- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Picie na diecie jest tak samo ważne jak bilansowanie jadłospisu. Istotne jest, aby dobrze nawodnić organizm, gdyż tylko wtedy dobrze funkcjonuje i współpracuje z nami w drodze do wymarzonej sylwetki. Co jednak pić jeśli muszę ograniczyć kalorie i wyrzucić ulubione słodkie napoje? Ile trzeba pić litrów wody dziennie? Czy czerwona herbata jest dobra na odchudzanie? Jakie soki można pić na diecie? Czy herbata owocowa jest zdrowa?
Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:
To podstawowe źródło płynów dla organizmu. Doskonale uzupełni niedobory i nawodni. W przypadku jednak odwodnienia lepszym rozwiązaniem niż woda, będzie napój nawadniający zawierający elektrolity.
Ile wody należy wypić? Dużo zależy od naszego stylu życia. Jeśli jesteśmy aktywni, pracujemy fizycznie, powinniśmy pić więcej. Patrząc na masę ciała zakłada się 30 ml na każdy kilogram, a na kaloryczność diety 1 ml na 1 kcal. Najczęściej jest to więc dziennie 1,5-2 litrów płynów. Na co dzień warto wybierać wodę źródlaną lub średniozmineralizowaną. Czy można pić tylko wodę? Nie, jako płyny nawadniające świetnie sprawdzą się inne napoje jak różnego rodzaju herbaty czy soki. Pamiętaj jednak, że jeśli się odchudzasz powinnaś unikać napojów słodzonych oraz dosładzania. Ważne również jest jak pijesz, o czym przeczytasz w ‘Ile wody należy pić?’.
Kawa przewija się w szeregu diet jako doskonały napój pobudzający metabolizm. Rzeczywiście wiele badań wskazuje na takie działanie zawartych w niej składników. Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o kofeinę, ale również o kwas chlorogenowy, który może spowalniać przyswajanie węglowodanów oraz teobrominę i teofilinę, które podobnie jak kofeina mają stymulujące działanie na organizm. Badania naukowe donoszą jakoby kofeina sprzyjała lipolizie oraz zwiększała termogenezę nawet do 11%. Z drugiej jednak strony organizm adaptuje się i przyzwyczaja do działania kawy. Stąd po pewnym czasie picia jej przestajesz zauważać pobudzający efekt. Nie ma więc ona wpływu długofalowego na utrzymanie masy ciała, może jednak mieć wpływ na zmniejszenie apetytu.
Ostatnio modne jest sięganie w czasie odchudzania po kawę zieloną, która jest bogatsza w kwas chlorogenowy niż czarna. Jej skuteczność została jednak oparta na małym badaniu, więc wymaga dalszych obserwacji. Więcej o zielonej kawie przeczytasz w artykule naszej dietetyczki Karoliny Łąkowskiej.
W nich również zawarta jest kofeina, chociaż nazywana jest teiną. Ma ona tak samo pobudzające działanie na ustrój jak kofeina z kawy. Herbata czerwona już od wielu lat jest łączona z działaniem odchudzającym na organizm. Niedawne badania potwierdzają tę tezę. Okazuje się, że hamuje działanie lipazy, enzymu rozkładającego tłuszcz. Dzięki temu twój organizm wchłonie mniej tłuszczu z pożywienia. Działanie herbaty czerwonej na organizm opisaliśmy w artykule ‘Czerwona herbata Pu erh odchudza?’. Jak w diecie pomaga z kolei herbata zielona? Jej działanie 'odchudzające' jest bardzo delikatnie. Nieco pobudza metabolizm, jednak nie ma co liczyć na cuda. Dzięki jednak bogactwu polifenoli, wpływa korzystnie na organizm i chroni przed wieloma chorobami, w tym sercowo-naczyniowymi.
W czasie odchudzania nieodzowny jest napar z pokrzywy, złocienia czy z mniszka lekarskiego, które nie tylko doskonale nawodnią organizm, ale również wspomogą odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Złocień, wykazuje podobne właściwości jak kawa zielona, gdyż również jest źródłem kwasu chlorogenowego. Pokrzywa z kolei oczyszcza organizm z toksyn i działa diuretycznie. Dzięki temu, że jest bogata w składniki odżywcze warto ją pić w czasie anemii czy problemach z włosami i paznokciami. Mniszek natomiast działa żółciopędnie, przez co wspomaga trawienie tłuszczu. Poza tym wspiera regenerację wątroby. Więcej o naparach przeczytasz w artykule ‘Ziołowy detoks’.
Jeśli kupujesz dobrej jakości herbatę owocową z suszu, nie czarną aromatyzowaną, to staje się ona orzeźwiającym napojem bogatym w składniki odżywcze. Najczęściej ma naturalną, delikatną słodycz, co jest zwłaszcza ważne dla osób, które nie umieją pić napojów z naturalną goryczką (jak kawa czy herbata). Jeśli wybierzesz herbatę z dodatkiem dzikiej róży stanie się ona źródłem witaminy C, z kolei dodatek malin czy jagód zwiększy ilość polienowi jaką dostarczysz organizmowi.
Samodzielnie wyciskane soki czy koktajle na bazie owoców czy warzyw to pożywny, bogaty w witaminy, składniki mineralne, enzymy roślinne oraz fitozwiązki napoje. W odróżnieniu jednak od powyższych te są kaloryczne, więc musisz je wpisać w bilans odżywczy swojej diety. Szklanka soku do śniadania czy koktajl z jogurtu, truskawek i otrębów to świetny sposób na zwiększenie ilości owoców w diecie. Nie przepadasz za surówką do obiadu? Przygotuj green smoothie ze szpinaku i jabłka lub zrób sok z marchewki i buraczka, a porcja warzyw zostanie zachowana.
Co Wy pijecie na diecie? Pijecie dziennie min. 1,5 l płynów?
Komentarze
patafil
25 lipca 2018, 12:35
Ogólnie wiadomo, że ludzie za dużo jedzą, a za mało się ruszają. Do tego źle się odżywiają (fastfood) Ze swej strony oprócz aktywnego spędzania wolnego czasu polecam pić soki wg. porad https://terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki. Dzięki takim sokom nie tylko poprawimy zdrowie i urodę ale też schudniemy. Tylko soki najlepiej samemu wyciskać w wyciskarce niż kupować w sklepie. W ogóle lepiej ograniczyć spożycie mięsa na rzecz warzyw i owoców. Na pewno wyjdzie to na zdrowie.
Lolka29
31 lipca 2016, 13:23
Najlepiej pić dużo słabej herbaty, wodę i kawę (oczywiście z umiarem). Można też wspomagac odchudzanie pijąc np rooibos – http://kopenhaska.info.pl/napoje-wspomagajace-odchudzanie/
takajedna88
13 września 2015, 12:31
Ja uwielbiam słodkie napoje i bardzo cierpiałam na ich brak na diecie, na szczęście znajoma poleciła mi pyszne soki bez cukru i sztucznych dodatków, nazywają się Fun Light, dodaję je nawet do jogurtu naturalnego, świetna sprawa! :)
irmina75
5 maja 2015, 21:44
ziółka na pewno kupię
aska1277
3 maja 2015, 18:42
trzeba na nowa polubić wodę mineralną
alegromaniaczka
1 maja 2015, 12:36
A co z kawą rozpuszczalną z 1,5 łyżeczki z dodatkiem 1 łyżeczki cukru i kapką mleka?? Czy lepiej zrezygnować i pić sama rozpuszczalna czarną i nie słodką? Moja waga ani drganie od miesiąca i może właśnie w takich drobnostkach tkwi problem?
aniulewa
29 kwietnia 2015, 14:51
Ale i z napojami typu kawa herbata też nie można przesadzać, wszystko z umiarem oprócz wody :D choć i o sposobie na odchudzanie związanym z piciem nawet 8l dziennie wody też słyszałam, patologia jakaś.
Eli1605
29 kwietnia 2015, 06:08
Jakoś sobie radzę.
Klara1122
28 kwietnia 2015, 21:01
oby unikać słodkich napojów. http://ocetjablkowy.blog.pl
patrishiia
28 kwietnia 2015, 20:30
:-)
anna987
28 kwietnia 2015, 12:33
Piję to wszystko i nigdy nie słodzę. Fajnie.
Wiedzmowata
28 kwietnia 2015, 08:14
Ja lubię kawę i wodę, czasem piję jakieś ziółka, ale rzadko, bo mnie od nich odrzuca, to przecież się zmuszać nie będę...
pysia_pysiowa
28 kwietnia 2015, 00:30
'Samodzielnie wysikane soki' o nie, dziękuję :D
kingoje82
28 kwietnia 2015, 09:47
He he uwaznie czytasz! Usmialam sie ;)
j.lisicka
28 kwietnia 2015, 13:59
They made my day :D
badarba
28 kwietnia 2015, 17:22
hahahaha....urynoterapia...terapia uzdrawiajaca