Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy podczas ćwiczeń trzeba się spocić?
  • Kiedy się pocimy?
  • Dlaczego pocimy się w czasie treningu?
  • Dlaczego nie pocę się w trakcie treningu?
  • Czy trening bez potu jest efektywny?

Czy podczas ćwiczeń trzeba się spocić?

Ocenianie efektywności zrealizowanego treningu przez pryzmat ilości wydzielonego w czasie jego trwania potu jest błędem popełnianym przez wiele mniej lub bardziej systematycznie ćwiczących osób. Także stopnia zmęczenia nie należy traktować jako wykładnika skuteczności wykonanych ćwiczeń. Dlaczego? Bo gdyby kierować się tą zasadą, to ćwiczenia rozciągające oraz treningi między innymi jogi nie prowadziłyby do żadnych zmian w organizmie, a jak wiadomo tak nie jest. Niestety wiele osób, zwłaszcza tych, które wykorzystują aktywność fizyczną w walce z nadwagą i otyłością, wychodzi z założenia, że im bardziej się zmęczą i spocą na treningu, tym więcej zbędnej tkanki tłuszczowej ‘spalą’. Warto jednak pamiętać o tym, że pot jest następstwem wzmożonej pracy mięśni i w żadnym wypadku nie wpływa na efektywność realizowanych ćwiczeń.

Kiedy się pocimy?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest energia. Jej zdecydowana większość powstaje w mitochondriach. Należy jednak podkreślić, iż zaledwie 20-25 procent powstałej energii jest wykorzystywana przez organizm. Jej pozostała część na drodze przemian biochemicznych przekształcana jest w ciepło. Zbyt wysoka temperatura wnętrza ciała jest bardzo niebezpieczna. Stąd też, w ludzkim organizmie znajduje się mechanizm obronny zapobiegający przegrzaniu się organizmu, a mianowicie pocenie się.

Dlaczego pocimy się w czasie treningu?

Podczas wzmożonej aktywności fizycznej, na przykład treningu, organizm, a zwłaszcza mięśnie, potrzebuje dużej ilości energii niezbędnej do wykonywania zaplanowanych ćwiczeń fizycznych. W efekcie nasilają się procesy energetyczne, a co za tym idzie zwiększa się także ilość wydzielanego ciepła. Aby zapobiec przegrzaniu, ludzki organizm na różne sposoby stara się usunąć nadmiar ciepła. W tym celu wykorzystuje w pierwszej kolejności tak zwane zjawisko konwekcji oraz promieniowania. Niestety powyższe mechanizmy mają swoje wady – usuwają nadmiar ciepła jedynie w niskich temperaturach otoczenia (poniżej 35°C) oraz w warunkach zwiększonego ruchu powietrza wokół ciała. Stąd też, w niesprzyjających warunkach otoczenia organizm do usuwania nadmiaru ciepła wykorzystuje pocenie się.

pot

Dlaczego nie pocę się w trakcie treningu?

Na ilość potu wydzielanego w czasie treningu przez organizm wpływają w głównej mierze panujące warunki atmosferyczne. Do najważniejszych czynników należy zaliczyć temperaturę oraz wilgotność i ruchy powietrza. Ilość potu wydalonego przez organizm w czasie treningu zrealizowanego w niskiej temperaturze będzie mniejsza, niż w przypadku, gdy ten sam trening zostanie wykonany w temperaturze wynoszącej 30°C. Ogromne znaczenie ma także wilgotność powietrza – im jest ona większa, tym więcej potu zostanie wydzielone podczas treningu. Także ruchy powietrza wpływają na pocenie się. W czasie bezwietrznej pogody organizm wytwarza więcej potu, niż podczas treningu wykonywanego w warunkach zwiększonego ruchu powietrza. Warto pamiętać, że takie bezwietrzne warunki panują w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład siłowniach lub klubach fitness.

Czy trening bez potu jest efektywny?

Wylanie litrów potu na treningu nie świadczy o tym, że zrealizowane w czasie jego trwania ćwiczenia przyniosą wymierne korzyści. Taki efekt oznacza przede wszystkim to, iż trening został wykonany z wysoką lub bardzo wysoką intensywnością w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Także wysoki poziom zmęczenia w czasie i po treningu nie decyduje o tym, że zrealizowane w jego trakcie ćwiczenia przyniosą pożądane efekty. Warto pamiętać o tym, że na efektywność treningów wpływa przede wszystkim dobór optymalnych, adekwatnych do aktualnie realizowanego celu treningowego, metod i środków treningowych.

Zawsze pocicie się podczas treningu? Jak reaguje Wasz organizm na wysiłek?

Zdjęcia: 1, 2