1. Jak rozłożyć posiłki w ciągu dnia?
Najlepiej byłoby, abyśmy jedli posiłki o podobnych godzinach, nie zawsze jest to możliwe. Najważniejsze, aby zachować odpowiednie odstępy pomiędzy posiłkami. Pierwszy powinien mieć miejsce do dwóch godzin po przebudzeniu, kolejne co około 3 godziny, a ostatni nie później niż 3 godziny przed snem. Ilość posiłków powinna wynosić min. 4.
2. Jak mam spożywać posiłki, jeśli pracuję na zmiany?
Dietę w systemie zmianowym należy dopasować do sytuacji, o czym pisała już dietetyk Patrycja Kawka. Godziny posiłków powinny być ustawiane elastycznie w zależności od rytmu. Nadal należy przestrzegać odpowiednich przerw pomiędzy posiłkami, biorąc pod uwagę godzinę pobudki i odpoczynku. Jeśli zmiana przypada w nocy, również nie możemy zapomnieć o regularnych posiłkach. Najlepiej zjeść któryś z posiłków przypadających na dzień następny, który się 'prześpi'. Jest to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, chociaż badania pokazują, że zaburzenia zegara biologicznego w połączeniu z długotrwałym ograniczaniem snu mogą zmieniać metabolizm i zwiększać ryzyko chorób. Pamiętajmy jednak, że to dieta ma się dopasować do nas a nie my do diety.
3. Czy mogę pomijać posiłki?
Posiłków nie należy pomijać. Po pierwsze zmniejszy się wtedy kaloryczność diety, co może doprowadzić do niedoborów oraz obniżenia przemiany materii. Aby dieta była zdrowa i pozwoliła na stałą utratę masy ciała, powinna zapewniać stopniowe zmniejszenie kaloryczności. Po drugie, rzadziej przypadające posiłki sprawiają, że oprócz niższej przemiany materii musimy liczyć się napadami głodu, które mogą doprowadzić do zwiększonego apetytu na 'zakazane' produkty i powrotu do poprzednich nawyków. Jeśli powodem pomijania posiłku jest przejedzenie, najlepiej podzielić posiłki na części lub zwiększyć ilość posiłków w ciągu dnia z zachowaniem tej samej kaloryczności.
4. Co jeść pomiędzy posiłkami, jeśli czuję głód?
Na diecie odchudzającej nie powinniśmy czuć głodu. Jeśli tak się dzieje trzeba się zastanowić, czy poprawnie został oznaczony stopień aktywności fizycznej (być może coś się między czasie zmieniło). Kolejnym krokiem powinno być też, jeśli to możliwe, zwiększenie ilości posiłków. Pomiędzy posiłkami możemy też spokojnie jeść surowe warzywa: pomidory, seler, paprykę. Poza tym, że są niskokaloryczne, zawierają mnóstwo błonnika pokarmowego, który pęcznieje w żołądku i zmniejsza uczucie głodu. O produktach, które można jeść na diecie bez ograniczeń pisała dietetyk Karolina Łąkowska.
5. Mogę pić alkohol na diecie?
W diecie odchudzającej dopuszcza się picie czerwonego, wytrawnego wina w ilości 1-2 lampki w tygodniu. Od dawna słyszymy, że regularne picie czerwonego wina zmniejsza ryzyko chorób krążenia. Podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie potwierdzono korzystne działanie wina na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu. Co najważniejsze, najbardziej wyraźny i trwały efekt był zauważalny u osób regularnie ćwiczących.
6. Mogę dostać dietę zakładającą stratę masy ciała więcej niż 1 kg tygodniowo?
Badania dowodzą, że diety zakładające spadek masy ciała większy niż 1 kg na tydzień charakteryzują się wyższym ryzykiem wystąpienia efektu jojo. Zwiększa to też uczucie głodu, co skłania nas do podjadania pomiędzy posiłkami i porzucenia zasad zdrowego odżywiania.
Zdjęcie pochodzi z: mealmakeovermoms / Foter / CC BY-ND
Komentarze
rosent
18 stycznia 2015, 19:23
Jejku . przydatne a jak można przyzwyczaić się do diety i jej pilnować ? mam z tym spory problem
mazik89
18 stycznia 2015, 19:12
w mojej pracy nie mam szans na regularne posiłki...niestety