- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Każdy kto jest aktywny fizyczne dąży do tego, by wykonywane przez niego ćwiczenia charakteryzowały się jak największą efektywnością. Stąd też zdecydowana większość amatorów systematycznej aktywności fizycznej poszukuje rozwiązań, dzięki którym szybciej osiągnie swój cel. Niestety w Internecie i nie tylko nim można trafić na różnego rodzaju pseudo porady, których zastosowanie rzekomo zwiększy efektywność treningów. Jedną z nich jest między innymi wykonywanie treningów na czczo.
Aby wyjaśnić dlaczego trening na czczo jest nie tylko nieskuteczny, ale również niebezpieczny dla zdrowia, należy poznać trochę teorii związanej z fizjologią człowieka. Ludzki organizm do swojego prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii. Przejawia się ona w postaci tak zwanego ATP (adenozynotrifosforanu). To właśnie dzięki niemu nasze mięśnie mogą się kurczyć, a pozostałe układy i struktury organizmu wykonywać swoje zadania. Energia (ATP) zmagazynowana jest głównie w mięśniach, jednak jej zapasy wystarczą zaledwie na około sekundę wysiłku fizycznego. Co dalej? Skąd organizm pozyskuje ATP do dalszego kontynuowania ćwiczenia i jak do tego ma się brak posiłku przed treningiem?
Po wyczerpaniu zapasu ATP zgromadzonego w mięśniach jest ono resyntetyzowane z fosfokreatyny. Jednakże powstała w ten sposób energia wystarczy na kontynuowanie wysiłku fizycznego przez zaledwie 5-10 sekund. Po tym czasie ATP syntetyzowane jest ze wszystkich dostępnych w organizmie substancji odżywczych, a więc węglowodanów, tłuszczów oraz białek. To jaki substrat energetyczny będzie dominowała w procesie resyntezy adenozynotrifosforanu zależy przede wszystkim od: rodzaju wysiłku fizycznego (tlenowy/beztlenowy), czasu jego trwania, intensywności, a także ilości zaangażowanych w wykonywanie danego ćwiczenia mięśni (wysiłek lokalny/globalny).
Tłuszcze utleniane są przede wszystkim podczas treningów kardio, gdyż zapewniają one warunki tlenowe (aerobowe). Zanim jednak zdecydowana większość energii będzie wytwarzana na drodze ‘spalania’ tkanki tłuszczowej, to przez pierwsze 20-25 minut od rozpoczęcia ćwiczenia kardio jest ona syntetyzowana z węglowodanów. Warto pamiętać, że organizm po nocy, a więc po około 10 godzinach bez przyjmowania pokarmu, posiada niewielkie zasoby węglowodanów, gdyż większość z nich została wykorzystana do podtrzymania kardynalnych procesów ustroju w czasie snu. Wystarczą one jedynie na utrzymanie podstawowych funkcji organizmu, a nie na bardzo intensywny trening. Warto również podkreślić to, iż węglowodany stanowią niejako katalizator do rozpoczęcia wytwarzania ATP na drodze utleniania tłuszczów.
Dlaczego wykonywanie treningów na czczo jest nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne dla zdrowia? Wynika to z tego, iż zbyt niska ilość węglowodanów w organizmie, przede wszystkim glikogenu mięśniowego i wątrobowego oraz glukozy, uniemożliwia rozpoczęcie utleniania tłuszczów. Stąd też wykonywanie treningu na czczo skutkuje tym, iż po wyczerpaniu zapasu węglowodanów ATP wytwarzane jest z jedynego dostępnego w takiej sytuacji źródła energii, a mianowicie z białek. Z racji tego, że po nocy również ich ilość w organizmie jest niewielka, a mięśnie potrzebują do wykonywania swojej pracy energii, to bardzo szybko dochodzi do zjawisk katabolicznych, czyli ‘spalania’ własnego ciała (to właśnie z białek w głównej mierze zbudowane jest ciało człowieka). Właśnie z tego względu w żadnym wypadku nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych na czczo, gdyż przynoszą one więcej szkody niż pożytku.
Komentarze
Katarzyna12345aa
17 kwietnia 2018, 22:28
Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO www.igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl
agnieszka.kinga
28 stycznia 2018, 01:28
Jak ćwiczę na czczo to potem więcej jem
wie58
8 lutego 2017, 20:46
lepiej nie
karollssaa
17 lipca 2016, 22:02
na czczo jest mega ciężko, ale czasami popołudniu brak czasu, więc z rana trzeba :(
am1980
5 stycznia 2016, 08:12
na czczo nie daje rady
Emilka806
28 października 2014, 02:57
pamiętam jak tata do mnie mówił, ćwicz zawsze rano po nocy przed śniadaniem, zatem muszę go wyprowadzić z błędu. a jak sobie pomyślę jak kiedyś tylko na czczo biegałam po 1,5 h codziennie :)
katienb
27 października 2014, 16:17
U mnie ćwiczenia na czczo się nie sprawdzają bo po pewnym czasie po prostu kręci mi się w głowie i robi mi się słabo. Trzeba przecież skądś tą energię wziąć i mieć siły żeby wykonać trening porządnie.
rafalmruk
27 października 2014, 15:49
Havoc Musisz się przyzwyczaić. Ten koleś takie bzdety tutaj wypisuje, ze ręce opadają. :) niepokorna24 - podaj jakieś linki do tych badań, bo na tę chwile, ten cały "artykuł" powyżej, to stek bzdur.
niepokorna24
27 października 2014, 15:55
Podstawy fizjologii wysiłku fizycznego - pod redakcją wspomnianego prof. Górskiego.
soll.
3 listopada 2014, 15:22
niepokorna24, przytaczasz tylko jedne badania prof. Górskiego. Tymczasem można znaleźć mnóstwo badań (np. dr. Berardiego), które przeczą tej teorii. Zapewne dużo zależy od organizmu danego człowieka. Dlatego najlepiej jest podchodzić do treningów indywidualnie.
niepokorna24
10 listopada 2014, 11:09
Nie są to jedyne badania - rzekłabym, że większość badań nie zaleca wykonywania treningów na czczo. Ale masz rację, wiele zależy od organizmu, stopnia wytrenowania , płci itp.+
Havock
27 października 2014, 15:47
Z tym, że badania Pana Górskiego nie są w żaden sposób odkrywcze w tej materii. Potwierdzają jedynie to, co napisano już dawno. Napiszę prościej - średnio u osoby ważącej ok 70 kg glikogen = ok 400 g , czyli jakieś 1400 kcal. Glikogen wątrobowy to średnio 100 g . Nie liczę juz glukozy we krwi ( jakieś +/- 20 g). Średnio intensywny bieg 60-70 % hrmax - czy średnio powiedzmy ~7 min/ km spali przez godzinę jakieś 800 kcal. Mówimy oczywiście o treningu tlenowym o odpowiedniej intensywności, czyli... nawet 80% energii może pochodzić właśnie utleniania tłuszczy. Nie glikogenu.
niepokorna24
27 października 2014, 16:01
Mówisz o osobie wytrenowanej i to facecie (większa masa mięśniowa) i treningu aerobowym wykonywanym na czczo. A zwróć uwagę jaka jest grupa docelowa dla tego artykułu - kobiety, raczej nieaktywne fizycznie do tej pory (a więc mniejsza od "standardowej" masa mięśniowa) i do tego 80% z nich wykonuje różnego rodzaju "dywanówki", a więc trening wykonywany ze zbyt wysoką intensywnością, by uznać go za tlenowy.
soll.
3 listopada 2014, 15:19
niepokorna24, "dywanówki" to treningi z wysoką intensywnością? Oo
niepokorna24
10 listopada 2014, 11:05
soll. na pewno dla zdecydowanej większości wykonujących je osób nie jest to trening aerobowy - w związku z czym w czasie jego wykonywania większość energii pozyskiwania jest z węglowodanów (glikogenu z mięśni i wątroby oraz glukozy), a nie z tłuszczów. Pisząc o intensywności miałam na myśli właśnie to, skąd pozyskiwana jest energia.
Havock
27 października 2014, 14:40
To kpina a nie fakty! Warto pamiętać, że organizm po nocy, a więc po około 10 godzinach bez przyjmowania pokarmu, posiada niewielkie zasoby węglowodanów, gdyż większość z nich została wykorzystana do podtrzymania kardynalnych procesów ustroju w czasie snu. Wystarczą one jedynie na utrzymanie podstawowych funkcji organizmu, a nie na bardzo intensywny trening. Czyli, że co? Po pobudce powinienem spełznąć z łóżka i ledwo doczołgać się do lodówki? Litości. Proszę sprawdzić źródła zanim popełni Pan kolejny artykuł.
niepokorna24
27 października 2014, 14:52
Może podasz swoje źródło zamiast krytykować? Jeśli uważasz, że powinno się ćwiczyć na czczo, to widać, że nie znasz podstaw fizjologii.
Havock
27 października 2014, 15:13
Szerzej sprawa oczywiście opisana w moim pamiętniku. Pozdrawiam :)
niepokorna24
27 października 2014, 15:32
Ciekawe badania, uwaga na... 8 osobach (swoją drogą bardzo niejednorodna grupa (bardzo zróżnicowana: płeć, masa ciała)). Zachęcam do lektury prof. J. Górskiego (zdecydowanie bardziej rzetelne badania i przede wszystkim nowsze, a nie z poprzedniego wieku;)). Również pozdrawiam:)
niedostepnaa
27 października 2014, 14:11
W artykule są błędy merytoryczne, kiepski.
Nualka
27 października 2014, 14:03
Pytanie co to jest trening na czczo? Czy 8km przejechanych rowerem rano przed pracą w czasie 30 minut można nazwać treningiem? Niedobrze mi się jedzie rano po herbacie czy kawie, a co dopiero po posiłku, a przecież nie będę wstawać o 5 rano, żeby zjeść śniadanie przez jazdą rowerem... To mój odwieczny problem.
sandrine84
27 października 2014, 10:12
Ja często ćwiczę 2h po lekkim śniadaniu: 2 kromki razowego z 2 plastrami szynki z kurcząt i pomidorem i herbata. Po tym biegnę na aerobik :)
LunaLoca
27 października 2014, 10:11
Próbowałam kiedyś ćwiczyć na czczo. Jednak nic z tego nie wychodziło bo po kilku minutach było mi po prostu słabo.
CzarnaCzekoladka
1 listopada 2014, 21:15
Ja miałam tak samo.. Było mi słabo i niedobrze.
morskin
27 października 2014, 09:56
Kawa z cukrem to samo zło :D Najlepiej mała czarna. JA piję 0,5l przed treningiem, bez mleka i cukru.
corall
27 października 2014, 09:34
ja ćwiczę wieczorem, minimum 1h po posiłku
mona26r1
27 października 2014, 08:44
ja zawsze ćwiczę po kawie z mlekiem i cukrem, to dobrze czy źle?