Szczególnie zgubne w ich pielęgnacji jest dieta bogata w produkty takie jak: cukier, słodycze, napoje typu cola. Ich nadmierne spożywanie powoduje, że bakterie jamy ustnej zaczynają wytwarzać kwasy. Są one szkodliwe dla zębów. Powodują ich demineralizację, czyli psucie się. Wspomniane produkty oddziałują negatywnie nie tylko na zęby, ale cały organizm, doprowadzając do jego zakwaszenia.

 

Ślina w jamie ustnej przy prawidłowej diecie jest neutralna. Kiedy zaczynamy spożywać cukry zaczyna stawać się kwaśna. Jest to groźne zjawisko, jeśli występuje przez dłuższy czas. Ślina o prawidłowym pH chroni zęby przed ich „samotrawieniem się”. Gdy codziennie zjadasz cukierki, galaretki, pączki, pijesz coca-colę, to pH w ustach jest ciągle nieprawidłowe. Nie dziw się potem, że psują ci się zęby.

 

Guma do żucia pomoże?

Może dobrym rozwiązaniem by o nie lepiej zadbać jest guma do żucia bez cukru? Czy ona faktycznie poprawia pH w ustach i może przeciwdziałać próchnicy? Jak mówi mój stomatolog - guma nie chroni przed próchnicą. Może ona delikatnie pomóc w profilaktyce. Podczas żucia wydziela się więcej śliny. Ta zawiera substancje odpornościowe, które nasze zęby chronią przed szkodliwym działaniem bakterii.

 

Smoothie zmora dla zębów

Coraz częściej pijemy również soki typu smoothie. Jest to zdrowa przekąska zalecana przez dietetyków, jeśli chodzi o wartość odżywczą. A jak ta bomba witaminowa działa na zęby? Jeśli sok powstał z owoców takich jak: kiwi, jabłko czy cytryna, to jego częste wypijanie może sprzyjać niszczeniu zębów. Mniej inwazyjne są smoothie z truskawek i bananów - donosi British Dental Journal. Ze względu na to, że pijemy tego rodzaju soków coraz więcej, to towarzystwa stomatologiczne przestrzegają przed nadmiarem w trosce o stan zębów.

 

Czy po wypiciu soków owocowych można szczotkować zęby?

Zaleca się by szczotkować zęby przed wypiciem takiego soku. Natomiast bezpośrednio po wypiciu warto unikać szczotkowania, bo to wpływa niekorzystnie na stan naszych zębów.

 

By zęby były ładne włącz do diety tzw. produkty alkalizujące. Należą do nich:

  • Ziemniaki
  • Warzywa, owoce
  • Świeże mleko, śmietana
  • Woda mineralna, ale tylko ta niegazowana
  • Przyprawy typu: pietruszka, oregano, koper, musztarda, kminek, majeranek, papryka, szczypiorek

 

Unikaj lub ograniczaj jedzenia lub picia:

  • Cukru i produktów, które go zwierają, należą do nich nawet jogurty owocowe, które zostały posłodzone
  • Produktów z białej mąki
  • Białego ryżu
  • Słodzonych napojów, np. typu cola, fanta, sprite
  • Alkoholu

 

Zęby zbudowane są głównie z wapnia. Dostarczaj go z jedzeniem, aby były mocne i długo ci służyły. Dobrze przyswajalny wapń znajdziesz w mleku i produktach mlecznych. Jednak nie we wszystkich jest go tak samo dużo. Desery mleczne, serki ziarniste, serki homogenizowane mają go bardzo mało.

 

Sporo wapnia zawierają także: mak, figi i morele suszone, migdały, orzechy laskowe i pistacjowe, nasiona słonecznika oraz soja i liście pietruszki.