Cukier. Nasza słodycz. Dietetycy nie zostawiają na nim suchej nitki. Nie dość, że szkodzi na zęby, to także uzależnia. Powoduje otyłość, nadciśnienie, choroby serca, depresję... Lista chorób jest długa, a winowajca ten sam. Występuje pod różnymi nazwami - glukoza, dekstroza, fruktoza, sacharoza, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop buraczany, melasa, syrop słodowy kukurydziany - tyle nazw, a wszystko sprowadza się do jednego. Do cukru.





Cukru jest w sklepach dużo. Możemy kupić cukier puder, cukier biały, trzcinowy, rafinowany, cukier w kostkach, sypki i nieoczyszczony. Czym się kierować przy zakupie? Oto kilka wskazówek:


  1. Cukier biały jest zdrowszy od rafinady, gdyż jest oczyszczany tylko raz. Rafinada jest bardziej elegancka, ale i mniej zdrowa - ma jeszcze mniej wartości niż cukier biały.
  2. Najzdrowszy jest cukier nierafinowany - nieoczyszczony. Zawiera on MELASĘ, która przy produkcji cukru białego jest jedynie odpadem. Jest intensywnie brązowy i lepki.
  3.  Cukier brązowy i trzcinowy nie zawsze jest takim, jakim go nazwano - może być barwiony karmelem - czytaj uważnie etykiety
  4. Cukier puder ma czasami dodatek w postaci E536, który w połączeniu z kwasami naszego żołądka tworzy cyjanowodór...

 

Czy cukier uzależnia?

Prawdą jest, że napędza apetyt. Odzwyczajenie od niego zajmuje nam około 3 miesięcy. Jak się od niego uwolnić? Oto kilka wskazówek:

  1. Jedz Ruszaj się! Ruch wpływa korzystnie nie tylko na efekty odchudzania, ale także - podobnie jak cukier - na poziom przyjemności.
  2.  Jedz owoce. Owoce to świetny zamiennik słodyczy.
  3.  Zadbaj, by w Twojej diecie było dużo błonnika.

 

Autorką artykułu jest użytkowniczka naszego portalu.


Dieta ze wsparciem dietetyka i psychologa: Wypróbuj