Ostatnie tygodnie przynoszą coraz więcej doniesień na temat niesamowitych ilości grzybów w polskich lasach. Tłumie ruszyliśmy na poszukiwania, bo grzyby w polskiej kuchni to składniki ceniony i pożądany. Długo panowało przekonanie, że jest tak tylko ze względu na ich walory smakowe i zapachowe. Nic bardziej mylnego! Grzyby są jak najbardziej wartościowe dla naszego organizmu, a ich największe walory poznasz już za chwilę. 

Grzyby dla dbających o zdrowie i linię

Głównym składnikiem grzybów jest woda, co oznacza, że są one niskokaloryczne (ok. 50-70 kcal/100 g), a więc bez wyrzutów sumienia możesz je włączać do jadłospisu nawet kiedy się odchudzasz. 

Nie myśl jednak, że woda, to jedyne co może w grzybach znaleźć! Czekają tam na ciebie również:

  • beta-glukany (składnik błonnika pokarmowego), które wpływają obniżająco na stężenie cholesterolu oraz glukozy we krwi, wspomagają perystaltykę jelit, opanowują apetyt i mają pozytywne działanie na układ odpornościowy,
  • białko, które zawiera m.in.:  lizynę – aminokwas, którego jest stosunkowo mało np. w produktach zbożowych, dzięki czemu łączenie grzybów właśnie z takimi produktami podnosi wartość odżywczą potrawy,
  • witaminy z grupy B, np. B2 i B3 – ich zawartość w niektórych grzybach jest prawie tak duża jak w produktach zbożowych, czy mięsie,
  • prowitamina A – odnajdziemy ją przede wszystkim w kurkach,
  • witaminy C, B12, D oraz E – pojawiają się w małych ilościach, ale (pozostając w temacie grzybowym) lepszy rydz niż nic!

Dodatkowo w grzybach znajdują się również substancje aktywne biologicznie, które wykazują działanie antynowotworowe, przeciwzapalne, czy antyoksydacyjne. 

A dla kogo grzyby nie są polecane?

Niestety, mimo tego, że zawierają wiele składników, które wpływają na nasze zdrowie pozytywnie, grzyby wciąż są produktami ciężkostrawnymi, przede wszystkim ze względu na to, że w ich ścianach znajduje się chityna, która nie jest trawiona przez nasz przewód pokarmowy. W związku z tym, na grzyby powinny uważać:

  • dzieci do 7 roku życia,
  • osoby starsze, których przewód pokarmowy pracuje już nieco gorzej,
  • osoby z problemami z żołądkiem, czy wątrobą. 

Dodatkowo grzyby, które zostały poddane np. smażeniu są jeszcze trudniej strawne i mogą zaostrzać objawy chorobowe u osób borykających się z zapaleniem trzustki, czy problemami z pęcherzykiem żółciowym. 

Jak zbierać grzyby i co z nimi potem zrobić?

Przede wszystkim z głową! Najważniejsze jest, by pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz 100% pewność, że są jadalne. Niestety duża część gatunków należy do tych trujących, a konsekwencją ich zjedzenia nie będzie krótka niestrawność. Spożywając grzyby trujące narażamy się nawet na śmierć. Uważaj przede wszystkim na muchomory sromotnikowe, które wyglądem bardzo przypominają młode kanie oraz borowiki szatańskie, które nietrudno pomylić ze szlachetnymi. 

Grzyby o niepewnym gatunku są już u ciebie w domu? Poza wyrzuceniem ich do kosza masz jeszcze jedną możliwość. Niewiele osób o tym wie, ale w takich sytuacjach można skonsultować się z pracownikami Wojewódzkiej  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W sezonie grzybowym w określonych godzinach dyżury pełnią tam przeszkoleni grzyboznawcy, którzy chętnie pomogą rozwiać wątpliwości. 

Podaję link do stacji poznańskiej - https://wsse-poznan.pl/menu-strony/grzyby ale rzecz jasna sprawdź, czy w twoim mieście również istnieje taka możliwość, a jeśli tak to dowiedz się, kiedy możesz przyjść na dyżur grzyboznawcy. 

Jeśli chodzi o praktyczne wskazówki dotyczące grzybobrania, to pamiętaj, by zabrać ze sobą przede wszystkim kosz lub inny pojemnik, który zapewni zebranym grzybom dostęp do świeżego powietrza (plastikowym siatkom mówimy stanowcze NIE) oraz nożyk do ścinania grzybów. Pamiętaj, aby nie niszczyć grzybni zawsze korzystaj z nożyka i ucinaj nóżkę grzyba nad ziemią. 

Po powrocie do domu rozłóż grzyby na stole lub innej płaskiej powierzchni, a kiedy obeschną oczyść je z ziemi. Następnie, wedle uznania, możesz je ususzyć, zamarynować lub od razu ugotować, czy usmażyć i zjeść ze smakiem. 

Z grzybów można zrobić świetne zupy, czy sosy lub nawet część dania głównego – np. panierowane kanie. Stanowią one również bardzo smaczny dodatek do farszu pierogowego, gotowanej kapusty, makaronu lub risotto. 

A jak ty lubisz przyrządzać grzyby? Wolisz je zbierać, a może raczej należysz do grupy kupujących? Jakie są Twoje ulubione grzyby? 

Chętnie poczytamy Wasze wypowiedzi. Zarówno te w komentarzach pod tekstem, jak i na naszym forum: Dlaczego jeść grzyby?

Zdjęcia:

https://www.pexels.com