- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
W ostatnim czasie coraz częściej na sklepowych półkach widzimy olej konopny, który można używać jako dodatek do potraw lub suplement diety. Czy na pewno jest on dla nas bezpieczny? Czy jego spożycie będzie miało jakieś korzyści zdrowotne, a może olej konopny jest groźny uzależniający? Mam nadzieję, że mój tekst rozwieje dzisiaj wszystkie Wasze wątpliwości.
Przede wszystkim chcę wyjaśnić na początku jedną rzecz: surowcem do produkcji oleju konopnego są konopie siewne. Ten gatunek jest oczywiście do pewnego stopnia spokrewniony z odmianą indyjską, z której produkuje się marihuanę, jednak nie ma on właściwości narkotycznych. Substancją odpowiedzialną za efekt pożądany przez twórców nielegalnych używek jest THC, czyli związek, który w konopiach siewnych praktycznie nie występuje. Dodatkowo na terenie Polski jest on nielegalny, a więc nie pojawi się na sklepowych półkach, a następnie w naszym koszyku na zakupy.
Dowiedzieliśmy się już, że olej konopny nie stanowi dla nas zagrożenia. Czy jednak jego przyjmowanie wywoła u nas jakiekolwiek pozytywne skutki zdrowotne i czy warto jest włączać go do swojej kuchni? Na oba te pytania jak najbardziej można odpowiedzieć TAK.
Olej konopny należy, co oczywiste, do olejów roślinnych. Jak powszechnie wiadomo, są one zdrowsze od tych zwierzęcych i ze względu na wiele różnych właściwości warto je włączyć do swojego menu. Nie inaczej jest z naszym dzisiejszym bohaterem. Olej konopny zawiera bowiem sporą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i to w świetnej proporcji do kwasów omega-6.
Dla przypomnienia – te kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów w organizmie człowieka. Przede wszystkim wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, a dodatkowo kwasy omega-3 korzystnie wpływają na reakcje naszego układu odpornościowego i wykazują właściwości przeciwzapalne oraz pozytywnie działają m.in. na komórki mięśni gładkich, wątroby, czy serca.
Opisywany olej zawiera również jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które m.in. obniżają we krwi stężenie cholesterolu.
Inne składniki, na których nam zależy, a które odnajdziemy w tym produkcie, to chociażby witaminy A, E i K oraz te z grupy B, a także składniki mineralne w postaci wapnia, magnezu, czy cynku.
Nie tylko osoby chcące polepszyć zdrowie swojego organizmu w krótkim czasie staną się fanami oleju konopnego. Również ci, którym zależy na dobrym stanie ich cery z pewnością znajdą w tym produkcie coś dla siebie. Olej konopny może bowiem m.in. wpływać na zmniejszenie uczucia suchości oraz świądu skóry.
Jak widać, olej konopny będzie miał jak najbardziej pozytywny wpływ na nasze zdrowie. No dobrze, ale jak wykorzystać go w kuchni? Już spieszę z odpowiedzią. M.in. z powodzeniem można użyć go jako:
• Elementu sosu do sałatek oraz wszelkich innych dipów, np. podawanych z surowymi warzywami,
• Dodatku do kanapek,
• Składnika wzbogacającego zupy (należy go wtedy dodawać na zimno, już na talerz),
• Elementu smoothies, koktajli, czy szejków.
Przy stosowaniu oleju konopnego w kuchni należy tylko zwrócić uwagę, że niezalecane jest używanie go w samym procesie gotowania, smażenia, czy pieczenia. Nie powinien być on bowiem doprowadzany do bardzo wysokiej temperatury – wtedy traci swoje dobroczynne właściwości. Można go jednak dodać do lekko podgrzanych potraw, np. wspomnianych zup.
Powróćmy na chwilę do początku tekstu. Zmierzyłam się tam z rozwianiem obaw na temat bezpieczeństwa oleju konopnego. Wydaje mi się jednak, że z przymrużeniem oka można powiedzieć, że ten produkt mimo wszystko uzależnia
Komentarze
Użytkownik4187339
12 kwietnia 2022, 22:55
Mam i polecam 😉 nawet smakuje, do sałatek idealny 😁 https://thebestweed.pl/pl/p/India-Cosmetics-Olej-konopny-250ml/444
wie58
16 kwietnia 2019, 01:19
:)
wie58
26 marca 2019, 01:54
:)
serce.justyna
22 marca 2019, 22:42
Ciekawe nigdy nie słyszałem o oleju konopnym
wie58
21 marca 2019, 22:07
Ciekawe
am1980
21 marca 2019, 12:15
Własnie niedawno zakupiłam, choć nie do końca byłam świadoma jego właściwości zdrowotnych...no to się dokształciłam, dobrze wiedzieć, na pewno będę używać do sałatek;)