Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
ku pamieci


Zasady dotyczące planu diety:

  1. PORY POSIŁKÓW

    Posiłki powinny być spożywane o odpowiedniej porze. Czyli śniadanie w ciągu dwóch godzin od przebudzenia, a kolejne posiłki w odstępach 3-4 godzinnych. Ostatni posiłek zjadaj najpóźniej 3 godziny przed snem.Staraj się jeść posiłki codziennie o tej samej porze. To ważne dla odpowiedniej przemiany materii. Więcej na temat zalet regularnego odżywiania

  2. NAPOJE

    Staraj się wypijać około 1,5 litra wody mineralnej, niegazowanej. Woda oczyszcza organizm, wypełnia żołądek, pobudza przemianę materii. Więcej o właściwościach wody

  3. UWAŻAJ NA SÓL

    Sól zatrzymuje wodę w organizmie, przyczynia się do wzrostu ciśnienia, jest niekorzystna podczas odchudzania. Więcej o negatywnych efektach nadużywania soli

  4. KAWA I HERBATA

    Jeżeli pijesz duże ilości kawy czy mocnej herbaty, to postaraj się jednak ograniczyć ich spożycie. Zamiast czarnej mocnej herbaty lepiej jest pić jej czerwoną lub zieloną odmianę. Zyska na tym Twoja przemiana materii oraz zwiększysz swoje szanse w walce z wolnymi rodnikami. Kawę wypijaj słabą, bez cukru i bez mleka, ewentualnie z małą jego ilością. Kawa nie jest zabroniona, jednak zbyt duże jej spożycie nie jest wskazane podczas odchudzania.Więcej o kawie

  5. ALKOHOL

    Postaraj się na czas diety ograniczyć spożycie alkoholu. Jeżeli jednak masz ochotę na piwo lub wino, to musisz uwzględnić to w ogólnej kaloryczności diety. Jeżeli masz wybór, to zdecyduj się raczej na czerwone, wytrawne wino. Trunek ten, w rozsądnej ilości, pobudza przemianę materii oraz dostarcza nam sporą dawkę antyoksydantów. O dobrych stronach lampki wina

  6. OSTROŻNIE Z OWOCAMI

    Staraj się kontrolować spożywane kalorie. Pamiętaj, że owoce czy niektóre warzywa choć składają się głównie z wody to niosą także za sobą kalorie. Jedno jabłko jest idealne jako przekąska, jednak 4 jabłka, to już porządny posiłek.

  7. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

    Bardzo istotna jest również odpowiednia aktywność fizyczna. Nie muszą to być forsowne ćwiczenia na siłowni, czy w klubie fitness, zalecamy umiarkowany wysiłek aerobowy trzy lub cztery razy w tygodniu. Jeden trening powinien trwać około 40 minut. Może to być spacer, jazda na rowerze, pływanie lub taniec.


Zasady dotyczące planu fitness:

Trener Damian Jefremienko
trener
  1. TEMPO I INTENSYWNOŚĆ

    Tempo oraz intensywność ćwiczeń dostosuj do własnych potrzeb oraz możliwości. Nie przeciążaj się, gdyż zbyt intensywny trening może doprowadzić do bólów mięśni, kręgosłupa oraz stawów. Najbardziej efektywny jest trening długotrwały o średniej intensywności.

  2. ODDECH

    Podczas wykonywania ćwiczeń bardzo ważna jest odpowiednia technika oddychania. Jest to szczególnie istotne w treningu osób z nadwagą. Oddychaj spokojnie i miarowo. Nigdy nie wstrzymuj oddechu, gdyż może to doprowadzić do zawrotów głowy a nawet utraty przytomności.

  3. PRAWIDŁOWA POSTAWA CIAŁA

    Pamiętaj o tym, by podczas ćwiczeń utrzymywać prawidłową postawę ciała. Jest to bardzo ważne, gdyż warunkuje prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Dlatego dokładnie czytaj instrukcję dołączoną do każdego ćwiczenia i postępuj zgodnie z nią.

  4. PORY WYKONYWANIA ĆWICZEŃ

    Każda pora w ciągu dnia jest odpowiednia do wykonywania ćwiczeń. Dostosuj ją jednak do własnych preferencji i możliwości organizacyjnych. Tak ,aby ten czas był maksymalnie wykorzystany i przeznaczony tylko dla Ciebie i Twojej sylwetki.

  5. SAUNA

    Jeżeli masz możliwość, staraj się po wysiłku fizycznym skorzystać z sauny. Sauna rozluźnia mięśnie oraz przyspiesza ich regeneracje. Pozwoli Ci to uniknąć skutków przetrenowania oraz wyczerpania organizmu.

  6. WODA

    Podczas treningu pij mineralną wodę niegazowaną, przechowywaną w temperaturze pokojowej. Jest to ważne, ponieważ w trakcie wysiłku fizycznego wraz z potem tracimy duże jej ilości.

  7. JEDZENIE A TRENING

    Ostatni posiłek zjadaj 1,5-2 godz. przed rozpoczęciem treningu, to pozwoli uniknąć Ci bólów brzucha i kolek. Ważne jest także to, abyś nie ćwiczyła na czczo, gdyż organizm musi mieć, co spalać.

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.